LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Emre'den açıklama...
Emre'den açıklama...
16 Nisan 2012 17:38
Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, Trabzonsporlu futbolcu Zokora ile yaşadığı diyalogda Türkçesi 'Dingil'' anlamına gelen İngilizce ifade kullandığını açıkladı...

Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, Trabzonspor maçında Zokora'ya yönelik ırkçı söylemler kullanmadığını söyledi.

Emre, takım arkadaşı Joseph Yobo ile birlikte Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı basın odasında düzenlediği basın toplantısında, dün çok güzel bir maçın ardından hiç de beklemediği, düşünmediği şekilde basın mensuplarının karşısına çıkmak zorunda kaldığını belirterek, ''Başta Yobo olmak üzere tüm takım arkadaşlarıma gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bu iddiaya karşı söyleyecek tek şey var. Irkçılık her şeyden önce bizim kültürümüzde özümüzde, örf ve ananelerimizde hiç yeri olmayan bir duygudur, olgudur. Bunun bir benzerini İngiltere'de yaşamıştım. Söylediğim Türkçe bir sözün benzerliği nedeniyle, bir, bir buçuk ay bu konuyla uğraşmak zorunda kalmıştım. Yanımdaki arkadaşım Yobo ile olmuştu bu diyalog. Sonunda hak yerini bulmuş, birbirimizin elini sıkıp vedalaşmıştık'' diye konuştu.

''Irkçılık hiçbir zaman sosyal bir duygu değildir, içsel bir duygudur'' diyen Emre, ''Eğer bunu içimizde barındırıyorsak, çok büyük bir günah işliyoruzdur. Zokora ile olan diyaloğumuza girmeden önce şunu söylemek istiyorum; eğer ki kalbimde ırkçılık adına ufacık bir şey besliyorsam, Allah kalbimi yerinden çıkarsın. Böyle bir şekilde anıldığım için herkesten özür diliyorum'' dedi.

Maç sırasında Trabzonsporlu Zokora'yla bir kaç diyalog yaşadığını dile getiren Emre Belözoğlu, şöyle konuştu:

''Halil'e yaptığım faulden sonra Zokora'yla karşılıklı kötü konuşmalarımız oldu. Ama daha sonra özürleşmemiz oldu. Birbirimize sarıldık. Maçtan sonra Zokora'nın bu tür açıklamaları olduğunu duyduğumda çok üzüldüm. Suçlamalarla ilgili televizyon izlemeden, yorum yapacak durumda olmadan arabadayken Lig TV'ye bağlanmak zorunda kaldım. Konuşmaları duyduğumuzda aramızdaki diyaloglardan emin olduğumdan bazı şeyleri kabul ettim ama bugünkü algı tamamen onun tersi olması gerekiyor. Dün akşam düşündüğümde sabah kalktığımda, diğer görüntüleri izlediğimde ortaya çıkan gerçek var. Zokora için kutsal olan şey benim için de kutsaldır.''

Emre, Zokora'nın iddialarına değinerek, ''Zokora benim f... negro dediğimi iddia etti. Bu sözleri söylediğimi kesinlikle kabul etmiyorum. Ben f... prick diyorum. Bunu İngiltere'deyken öğrenmiştim, doğru değildi ama O'nun da söylediği şeyler vardı. Ama Zokora'nın bunları söylemesini birazcık art niyet olarak algılıyorum. O'nun da duygularına saygı duyuyorum. Böyle bir şeyle burada bulunduğum için tüm kamuoyundan özür diliyorum. Irkçılığı kabul etmiyorum. Ne yazık ki bir kez daha bundan dolayı karşınıza çıkıyorum'' şeklinde konuştu.


-Yobo:''Emre ırkçı ayrımlara bulaşmamış bir insan''-


Emre'nin takım arkadaşı Joseph Yobo ise Emre'nin de, Zokora'nın da arkadaşı olduğunu ifade etti.

''Altını çizmek gereken bir nokta var ki, Türkiye'ye geldiğimden bu yana ırkçılıkla ilgili bir örneğin vuku bulduğunu görmedim. Zaten takımımızda da farklı kültürlerden insanlar var ve böyle bir şey tecrübe etmedim. Dediğimiz kavramlar İngiltere'de bazen oluyor. İngiltere'de ırkçılığı önlemeye yönelik bazı çalışmalar var'' dedi.

Futbolun mücadeleci bir oyun olduğunu vurgulayan Yobo, şöyle devam etti:

''Yüksek tansiyonla birlikte maç içerisinde bazı sözler kullanılabilir. Geçmişte Emre ile aramızda geçen hadiseye gelirsek; Emre kendi takımı, ben kendi takımım için elimden geleni yapıyordum. Saha içinde birbirimize bazı sözler söyledik ama o zaman olay tamamen çözülmüştü. Ben şunu belirtmek isterim ki Emre hakkında ırkçı bir insan olduğunu düşünsem zaten Fenerbahçe'ye gelmezdim. Emre gördüğüm kadarıyla yenilgiyi kabul etmeyen savaşçı, ama bunu yaparken kişilerin dinine, ırkına yönelik bir ayrımcılık yapacak bir insan değil. Irkçı ayrımlara bulaşmamış bir insan. Antrenmanda zaman zaman karşı takımlarda oynuyoruz ve takımımızın kazanması için elimizden geleni yapıyoruz. Birbirimize kelimeler kullanıyoruz ama bu tamamen futbolun içinde olan şeyler. Mücadele gereği hepimiz bir takım kelimeler kullanıyoruz. Emre, ailece görüştüğümüz ve aramızda problem olmayan  sevdiğim bir arkadaşımdır.''

Maç sonunda Emre ve Zokora'nın birbirlerine sarıldığını vurgulayan Yobo, ''Sahada olan sahada kalır. Maçın sonunda Emre ve Zokora'nın sarıldığını gördüm. Maç sonunda Zokora'yla arkadaş olduğum için formalarımızı değiştirdik, konuşmamız oldu. O kadar hassas bir konuyu yaşamış olsaydı bana bir kaç kelime söylerdi. Ama öyle bir konuşma yapmadı. Emre olduğu zaman olaylar farklı yerlere çekiliyor. Emre'yle İngiltere'de aramızda bazı olaylar geçmişti. Ama kesinlikle bunlar ırkçılık içermiyordu'' diye konuştu.

Dün akşam maçtan sonra yayıncı kuruluş Lig TV'ye telefonla bağlanarak yaptığı açıklamalarda sarf ettiği ''Söylemiş olabilirim'' cümlesiyle ilgili soru üzerine Emre, şöyle konuştu:

''Ben telefonla konuşurken Şansal Ağabey'i duymaya çalışıyordum. Çok net hatırladığım, ''Negro'' kelimesini kullandın mı diye söylediğinde, 'Net hatırlamıyorum' dedim. Çünkü orada iddia ettiği kelime Zokora'nın bu. Ama benim 'f... prick'' diye başlayan iki söylediğim şey var orada. Ne olursa olsun, küfürleşmenin de doğru olmadığını düşünüyorum, ne yazık ki futbolun gerçeği olmasına rağmen. Bundan dolayı da özür diledim orada. Ama ne olursa olsun ırkçılığa yönelik bir şekilde bunu algıladıysa Zokora, sahanın içinde söylediğim gibi ona... İngilizce'sinin çok iyi olmadığını düşünüyorum, benim de İngilizcem o kadar iyi değil. Genelde Fransızca aksanla İngilizce söylemeye çalışıyor bazı şeyleri. Olayın Müslümanlık boyutuyla alakalı da bazı şeyler söylediğini ifade ediyor, onları hiç hatırlamıyorum. Herkes bilir ki ülkemizin yüzde 90'ı üzeri Müslüman. Kime 'Sen Müslüman mısın ' diye sorulsa 'Elhamdülillah Müslümanım' der. Ben de onun dediklerini anlasaydım cevabı verirdim. Arkamı dönüp gitmezdim. Biz zaten iddia ettiğini söylemeden önce birbirimize sarılmışız. Sonuç itibarıyla ben onun ifade ettiği 'f... shit negro' kelimesini kullanmadım. Beni yanlış anladığını düşünüyorum. Benim kullandığım ifade argo bir ifade. Bizdeki 'Dingil' gibi bir şey.''


-''Problemler yumağı içinde mücadele etmeye çalışıyorum''-


Emre, öfke kontrolü konusunda terapi almasının bir faydasını görüp görmediği sorusuna ise bunun faydasını gördüğünü, ancak bazen hiç yaşanmamış şeylerin yaşanmış gibi gösterildiğini anlatarak şöyle devam etti:

''Ben hep böyle bir problemler yumağı içinde mücadele etmeye çalışıyorum. Şike süreci yokken bile benim ismim geçiyordu. O süreç bitti Aykut Hoca ile problemler süreci başladı. Şimdi bakalım karşımıza ne çıkacak. Hep böyle bir sürecin içinde kendinizi kontrol edebilmek, bazen doğru karar verebilmek için kolay olmuyor. Ben kabul ediyorum. Bazen hakkımda yapılan yorumların, öfke kontrolüyle ilgili yorumların eksiğinin bile olduğunu düşündüğüm dönemler oluyor. Ama farkındalıkla yapılmış bir şey olduğunu iddia ederlerse ona katılmadığımı her zaman söylerim.''


-''Rıdvan Dilmen dahil bana kimse çantamı toplayıp gideceğimi söyleyemez''-


Emre, Fenerbahçeli eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen'in kendisiyle ilgili ifadelerinin sorulması üzerine de, ''Kendisiyle tanışıyorum bir büyüğüm olduğu için saygı duyuyorum. Türk futbolunda benim kariyerimde bir futbolcu olduğunu düşünmüyorum. Burada çok mütevazılık yapmak istiyorum. Rıdvan Dilmen dahil bana kimse çantamı toplayıp gideceğimi söyleyemez. Bunu da net söyleyeyim. Ama burada takımın teknik direktörü var Aykut Kocaman, yöneticilerimiz var. Onlar bana ne gerekiyorsa söylerler. Biz de hiçbir zaman hiçbir takımda problem olmadık, olduğumuzu hissettiğimizde de bize bunu iletirlerse hiçbir sıkıntı oluşturmadan yollarımızı ayırırız ama üzüldüğümü de kendisine de belirttim, söyledim. Bazen hayatta böyle şeyleri de yaşıyoruz, karşımıza geliyormuş, öğreniyoruz biz de. İnsanların arkadaşlıklarını dostluklarını görüyoruz'' şeklinde ifadeler kullandı.

Emre neden kendisinin üzerine bu kadar çok gelindiği sorusuna verdiği cevapta ise kendisinin de geçmişten gelen hatalarının olduğunu anlatarak, ''Ben kazanmak için gerçekten takımım adına mücadele eden bir oyuncuyum. Bazen hayatta hiç istemesem de bu cümleyi kullanmayı, gayeye giden her yol meşrudur oluyor. Çünkü bazen savaşmanız gerekiyor takımınız için. Ben bu anlamda öz eleştiri yapıyorum ama bazen de hak etmediğim, bugün olduğu gibi bazı şeylerle karşılaşıyorum. Bu da şöhretin bir bedeli. Hayatta da benim demek ki sınavım buymuş. Futbolda Allah'ın bana çok güzel şeyler hediye ettiğini düşünüyorum. Ama bunun yanında da her nimetin bir külfeti var, hesabı bu da bana bir sıkıntı olarak hep karşıma çıktı'' şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yıldırım da toplantı sırasında salonda yer aldı. (AA)

Sağlıklı değil bu adam
 // Osman Batur
TV de pis zenci anlamına gelen kelimeyi söylemiş olabilirim dedi.Şimdi ne olduda vazgeçti. Müslüman bir kişinin renginden dolayı bir başkasını zenci diye aşağılama düşüncesi Allah'ı inkar manası taşır. Bre densiz son peygamber yüce peygamberimiz ve nice sahabinin rengide siyahtı. Bütün insanları Allah yaratmadı mı ? Siyahları aşağılamak Yüce Yaradanın yaradılışını sorgulamak mı istiyorsun? Bu adam hasta.Başka türlü bu konu izah edilemez....
16 Nisan 2012 23:54
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler