LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Emre Belözoğlu'na şok!
(A) Milli Takım ve Atletico Madrid'in başarılı oyuncusu Emre Belözoğlu hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Emre Belözoğlu'na şok!
06 Aralık 2012 / 17:32 Güncelleme: 06 Aralık 2012 / 17:38

Geçen sezonki Fenerbahçe-Trabzonspor maçında futbolcu Didier Zokora ile sözlü tartışma yaşayan Atletico Madrid oyuncusu Emre Belözoğlu hakkında, ''spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunmak'' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Trabzonspor Kulubü Derneği'nin Belözoğlu hakkında, 15 Nisan 2012'de Kadıköy'de oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor futbol maçı sırasında Trabzonspor futbolcusu Didier Zokora'ya İngilizce küfür ettiği yönünde şikayette bulunulduğu kaydedildi.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan disiplin soruşturmasında 4. hakem raporuna göre, saha içinde olayın gerçekleşmediği, temsilci raporunda da olaya yer verilmediği ifade edilen iddianamede, Belözoğlu'nun dilekçesine ve alınan savcılık ifadesine yer verildi.

İddianamede, Belözoğlu'nun ifadesinde, ''maç içinde Zokora ile aralarında sözlü tartışma yaşandığını, Zokora'nın küfür etmesi nedeniyle tahrik üzerine Türkçe 'dingil' anlamına gelen İngilizce sözü söylediğini, olayın ardından Zokora ile barışarak sarıldıklarını, maç sonrasında mağlubiyetin etkisiyle bu tür iddialarda bulunulduğunu, ayrımcılık kastıyla bunları söylemediğini, 7 yıldır Afrika'da yardıma muhtaç siyahi çocuklara yardım ettiğini anlattığı'' kaydedildi.

Belözoğlu'nun, ''....negro (zenci)'' sözünü söyleyip söylemediği hakkında alınan iki rapora yer verilen iddianamede, Konuşma Engelliler Federasyonu Başkanı Özgür Tekol'un, bu sözün söylendiğine ilişkin raporuna rağmen, Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi ile eğitmen Seçil Tanrıverdi'nin raporunda ise Belözoğlu konuşurken görüntüye Zokora'nın dirseği girdiğinden, kelimenin tam olarak saptanamadığının bildirildiği anlatıldı.

Belözoğlu'nun bu sözü söylediğine dair kesin delil elde edilemediğinden takipsizlik kararı verildiği, Trabzonspor Kulübü Derneği'nce yapılan itiraz üzerine de Üsküdar 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce bu kararın kaldırıldığı ifade edilen iddianamede, bu aşamada bilirkişi Mehmet Aydoğmuş'tan da Belözoğlu'nun bu sözleri söylediğine dair rapor alındığı kaydedildi.

İddianamede, Belözoğlu'nun Zokora'ya İngilizce küfür ederek atılı suçu işlediğine dair kanaate varıldığı belirtilerek, Belözoğlu'nun Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun''un ''hakaret içeren tezahürat'' maddesinde düzenlenen ''spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunmak'' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, Zokora suçtan zarar gören, Trabzonspor Kulübü Derneği de müşteki olarak yer aldı. aa

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler