LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Emenike'yle ilgili şok iddia
Futbolda şike iddialarıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Kanal a Spor Müdürü Murat Çimen'in sunduğu Sporvizyon programında, iddianamede adı geçen futbolculardan Emenike'yle ilgili şok bir iddia gündeme geldi.
Emenike'yle ilgili şok iddia
06 Aralık 2011 / 15:40 Güncelleme: 07 Aralık 2011 / 08:44

Kanal a spor servisi- Futbolda şike iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan iddianamede adı geçen futbolculardan Emenike hakkında bilinmeyen gerçek ilk kez Sporvizyon Programı'nda ortaya çıkarıldı.

Kanal a Spor Müdürü Murat Çimen'in hazırlayıp sunduğu programa konuk olarak katılan Eski Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Yücel İldiz, Emenike'nin geçtiğimiz sezon Karabük'te yapılan Fenerbahçe maçında, oynamamak için kendilerini tehdit ettiğini  Sporvizyon’da açıkladı. 

EMENIKE FENERBAHÇE MAÇINDA OYNAMAMAK İÇİN KULÜBÜ TEHDİT ETMİŞ

"Maçtan bir hafta önce Ankaragücü karşılaşmasında sakatlandı. Ben ciddi bir şey olduğunu zannetmiyorum. Fenerbahçe maçında oynar diye düşünmüştüm. Neşesi yerindeydi ama hafta içerisinde antrenmanlara katılamadı. Çekilen MR'ında da kaburga üzerinde zarda hafif bir yırtık görünüyordu. Ben bölgesel bir uygulamayla oynatabileceğimi düşünüyordum. Maçtan bir gün önce kendisine sordum, oynayamayacağını söyledi. ‘Elimde raporlar var’ dedi. Bir kez daha oynayıp oynamayacağını sordum 'Beni bu şekilde oynatırsanız, basına beni sakat sakat oynattılar' diye açıklamalar yaparım' dedi. Bunu bu şekilde söyleyince kadroya almadım. Durumu başkanada ilettim ve kalan diğer maçlardada forma şansı vermedim " 

Büyük ilgi gören programa konuk olarak katılan Spor Hukukçusu Alpay Köse, Şike İddianamesi ve yaşanan son gelişmeler hakkında çarpıcı tespitlerde  bulundu.

TFF YANLIŞ YAPTI

"Adli yargıda şüphe, soruşturma için esastır ama ceza vermek için kanıt gerekir. Ama Spor yargısı öyle değildir. Sadece kanaate dayalı ceza verebilirsiniz. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) daha önce yaptığı açıklamada 'savunma alamadık, ceza veremedik' dedi. Serdal Adalı ile Ahmet Ateş TFF Disiplin Kurulu'na dilekçe verdiler. 'Biz savunma hakkımızdan vazgeçiyoruz, bizim hakkımızda karar verin' dediler. Neden karar verilmediğini sormak gerekir.Ayrıca Federasyon takımlar hakkında istediği işlemi yapabilirdi. Gizlilik ihlali asla olmazdı"

SAVCI MADDEYİ YANLIŞ YORUMLADI

Alpay Köse, 'Yönetici, Teknik Direktör ve Futbolcuların Seyirden Yasaklanma' kararının tam bir skandal olduğunu ve savcının yasadaki maddeyi yanlış yorumladığını savundu.

"Burada sıkıntı yasayı uygulayan savcının söz konusu maddeyi yanlış yorumlamasından kaynaklanıyor. Aslında bu madde taraftarlar için düzenlenmiştir. İngiltere’den alınmış, holiganlara karşı düzenlenmiş, harika bir maddedir. Maalesef maddenin başına taraftarlar için olduğu unsuru eklenmesi unutulmuş. Kanun kapsamına giren suçlarda maddesi eklenmiş. Böyle denilince hepsi bu kapsama girmiş oluyor. Oysa ‘taraftarlar’ diye belirtilmesi gerekirdi. Fakat o ifade alınmadığı için soruşturmadaki herkes madde içerisine girmiş oluyor. Büyük ihtimalle savcı şimdi bu konuda karar almayacaktır. Mahkeme iddianameyi kabul ettikten sonra bir iki hafta mağduriyet olacak.”

İSTANBUL B.BLD TFF'DEN TAZMİNAT ALABİLİR

"Can Arat Kayserispor maçında oynatılmadı. Takım maçı kaybetti. 750 bin TL galibiyet priminden oldu. İlk on birde başlaması kesinleşmiş bir futbolcu oynatılmadı. TFF, bu konuda haksız. İstanbul Büyükşehir Belediyespor yönetiminin bunu mutlaka federasyondan talep etmesi lazım."

KULÜPLER DEĞİL KİŞİLER CEZALANDIRILMALI

Murat Çimen'in sunduğu programda Teknik Direktör Yücel İldiz, Spor Yazarı Hayri Ülgen ve Avukat Alpay Köse'nin katılımıyla şike soruşturmasıyla ilgili adeta beyin jimnastiği yapılırken,  kaostan çıkış önerileri de tartışıldı.

Alpay Köse, Murat Çimen'in "İki yönetici şike anlaşması yaptı. Ancak, ben federasyon olarak maçı izledim. Olumsuz izlenim edinmedim. Daha sonra iki kişi arasındaki görüşme tapelerden ortaya çıktı. Peki, federasyon “evet bu şike olayına girebilir, hapis cezası olabilir. Ama ben kulüpsel bir bazda ceza veremem. Çünkü bu maçta herhangi bir şey olmamıştır. Sahaya yansımamıştır” diyebilir mi? Eğer, böyle derse takımlar küme düşmekten kurtulabilir mi?" sorusu üzerine şu cevabı verdi.

"Bugün kadar çok yayına katıldım ama, hiç böylesi beyin fırtınası görmedim. Diyelim ki dediğiniz olay bizim aramızdaki şike görüşmesi kanıtlandı. Ama bu takımlara yansımadı. O zaman cezayı kim alır? Kişiler alır, kulüp almaz. 13 maçta şike yapıldığı iddia ediliyor. Eğer bu sahaya yansımadıysa kulüp bundan ceza almayabilir. Kişiler alır. "

GALATASARAY TRANSFER YASAĞI ALABİLİR

Galatasaray ile Kayserispor arasında yaşanan Amrabat krizi de programda değerlendirildi. Alpay Köse, Galatasaray’ın oyuncu ayartmak suçundan transfer yasağı ile karşı karşıya olduğunu savundu.

"Oyuncu ayartmanın çok ciddi cezası var. Siz sezon içerisinde bir oyuncuyu transfer etmek için ayartırsanız, bunun cezası büyük olur. Chelsea gibi bir kulüp Fransa'dan usulsüz oyuncu aldığı için transfer yasağı aldı. Kayserispor kulübü, Amrabat'a yapılan tekliften dolayı Galatasaray kulübü'nü TFF'ye şikayet etti. Kayseri, bunu ispatlayabilirse Galatasaray'ın alması gereken ceza transfer yasağıdır. Siz en önemli maçınız öncesi karşı takımın en önemli oyuncusuna transfer ederseniz ve transfer şikesine girer. "


 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler