LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Efsane'den hüzünlü veda
Beşiktaş'ta, sözleşmesi feshedilen kaptan İbrahim Üzülmez'den hüzünlü veda.
Efsane'den hüzünlü veda
15 Şubat 2011 / 18:09 Güncelleme: 15 Şubat 2011 / 18:24

Beşiktaş'ta, Ankaragücü maçının devre arasında İbrahim Toraman'a yumruk attığı gerekçesiyle dün akşam sözleşmesi feshedilen kaptan İbrahim Üzülmez, kulüp başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında ilk olarak söz alan Kulüp Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbol tarihinde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Maalesef kaptanımız İbrahim'in mukavelesini feshettik, ama bugün beraber vedalaşıyoruz. Beşiktaş kulübü dünya kulübü olduysa, disiplinden taviz veremez. Olaya manevi baktığınız vakit, dün akşam sabaha kadar uyuyamadım'' diye konuştu.


-''DEVRE ARASINDA YAPTIĞI KABUL EDİLİR DEĞİL''-


İbrahim'i Beşiktaş Kulübü'ne getiren kişinin kendisi olduğunu kaydeden Demirören, ''İbrahim kişiliğiyle, futboluyla, Türk futboluna ve genç nesile örnek olmuş bir futbolcu. Ama maalesef manevi düşünemeyiz. Soyunma odasında yaptığı hareket Beşiktaş Kulübü tarafından kabul edilir bir hareket değildir'' ifadelerini kullandı.

İbrahim Üzülmez'in takımın kaptanı olduğunu kaydeden Demirören, ''İbrahim, mecazi anlamda her futbolcuyu dövebilir, ama baş başayken, devre arasında değil'' dedi.


-''HOCAMIZ RAPOR VERDİ, KARARI BİZ VERDİK''-


Olayla ilgili teknik direktör Bernd Schuster'den rapor aldıklarını, futbolculardan da bilgi edindiklerini ifade eden Demirören, şöyle devam etti:

''Hocamız olayla ilgili rapor verdi, kararı alan ise yönetim kuruludur. İki maçlık düşünemeyiz. İbrahim kardeşimizi kadro dışı bırakamayız. 37 yaşındaki kaptanımızı A2'ye gönderemeyiz. Onun için mukaveleyi feshetmek zorunda kaldık. Dünyanın izlediği Beşiktaş'ta yarın o önemli oyuncular dönüp (takım kaptanımız o futbolcuyu yumrukladı) derse Türk futbolu kaybeder. Bu kararı istemeyerek aldık. Kazanan kimse olmadı, kaybeden hepimiz olduk, Türk futbolu oldu, Beşiktaş oldu, İbrahim oldu.''


-''OĞLUMU KAYBETTİM''-


''Ben bir oğlumu kaybettim, yönetim kurulu oğlunu kaybetti'' diyen Demirören, ''Ama şartlar uygun olursa İstanbul'daki son maçımız olan Gaziantepspor karşılaşmasında jübile teklif ediyoruz. İbrahim'in Beşiktaş'tan kopma şansı yok. Beşiktaşlı Deli İbrahim, Beşiktaşlı Deli İbrahim olarak kalacak'' ifadelerini kullandı.


-''İBRAHİM OLMASAYDI, UÇAĞA BİNEMEZDİ''-


Demirören, İbrahim Üzülmez'in 11 sene Beşiktaş'a hizmet ettiğini belirterek, ''Belki 5-10 hocanın, yönetimlerin değiştiği yerde kalan tek futbolcu oldu. Bu hareketi yapan başka bir oyuncu olsaydı dönüş uçağına binemezdi. İbrahim olduğu için bu vedayı böyle yapıyorum'' dedi.


-''LİDER HERKESE ÖRNEK OLMALI''-


Beşiktaş'ın vizyonunun dünya kulübü olmak olduğunu dile getiren Demirören, şöyle devam etti:

''Bizi dünya takip ediyor. Kaptan liderdir. Lider herkesin yaptığını yapamaz, herkese örnek olmak zorundadır. Soyunma odasında ne kadar kötü söz söylenmişse söylensin bu olayın olması affedilir değildir. Sevgili İbrahim'i manevi olarak sevmenin yanında, önümüzdeki 2 maçı düşünür öyle hareket edebilirdik. Ancak bu kararı almak zorunda kaldık. Kazanan olmadı.''


-''KAPTANLIK YAPISI OLUŞTURACAĞIZ''-


İbrahim'den sonra kaptanlık pazubandının kime verileceği sorusu üzerine Demirören, ''Yeni bir kaptanlık yapısı oluşturacağız. Şu toplantı Türk spor tarihinde ilk. Demokratik bir ortamda futbolcu veda ediyor. Başkan da futbolcunun yanında neden kararın alındığını açıklıyor. İnşallah İbrahim bizim düşüncemiz gibi karar verir. Jübileyi bizde yapar. Ayrıca altyapımız kendisine açık. İyi bir hoca olur ve hırsını yeni yetişen gençlere aşılar'' şeklinde konuştu.


-''ARAŞTIRMADAN CEZA VERMEDİK''-


Demirören, olayı araştırmadan ceza vermediklerini vurgulayarak, ''Golden sonra her futbolcunun ağzından kötü söz çıkabiliyor. Ağır çekimlerle bakın her futbolcunun bir tepkisi oluyor. Atılan bir yumruk var. Yineliyorum, bu hareketi İbrahim yapmasaydı, başkası yapsaydı takımın dönüş uçağına bile binemezdi. Ayrıca yıldızlarımızı çağırdım ve (Bu hareketi siz de yapsanız aynı kararı alırdım) dedim'' diye konuştu.


-''İBRAHİM'E KAPIMIZ AÇIK''-


''Dün akşam eve gittim eşim ağlıyordu'' diyen Demirören, ''Ben burada olduğum müddetçe İbrahim'e kapımız açıktır'' ifadesini kullandı.

Futbol Federasyonu'nun izin vermesi halinde Gaziantepspor maçında İbrahim'in jübilesini yapmak istediklerini yineleyen Demirören, ''Ayrıca (altyapıda görev almak istiyorum) diyorsa kapımız açık. (Bir yere gitmek istiyorum) diyorsa da elimizden geleni yaparız. Federasyon izin verirse gitmesi için de her türlü yardımı yaparız. O'nun lakabı Deli İbrahim, deliliğinin kurbanı oldu. İbrahim'e bundan sonra başarılar diliyorum. Her zaman Beşiktaş'ın deli İbrahim'idir ve öyle kalacak. Her zaman ona tüm kapılar açıktır'' şeklinde konuştu.

İbrahim Toraman'a da ceza verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Demirören, ''Tüm teknik kadronun görüşlerinin geldiği rapor var. Oyuncularımızdan aldığımız rapor var. Ortaya edilen bir küfür var. İbrahim Üzülmez kendi üstüne almış olabilir'' dedi.

 

Demirören'in ardından söz alan Üzülmez şöyle konuştu:

Öncelikle Kulüp Başkanı Yıldırım Demirören'e teşekkür edip, ''Karşınıza tek çıkacaktım, ama başkanım yanımda olmak istedi. Ben de kendisine saygımdan dolayı kabul ettim'' dedi.

Uzun yıllar Türk futboluna hizmet etmiş, kaptanlık yapmış, milli takımda oynamış bir oyuncu olarak böyle bir olayla gündeme gelmesinin kendisini fazlasıyla üzdüğünü kaydeden İbrahim Üzülmez, şöyle devam etti:

''Pazar günü oynanan Ankaragücü maçında sportmenlik ve takım ruhuna yakışmayacak biçimde yapılan sözlü hakaret sonrasında, kendimi kaybettim ve olaylar bu noktayla geldi. Ben de insanım ve haksızlıklar sonucunda tepkimi ortaya koyuyorum. Ne olursa olsun 36 yaşındayım ve bu takımın kaptanıyım. Şahsıma yapılan rencide edici hakarete dayanamazdım ve böyle bir tepki verdim.''


-''VİCDANIYLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM''-


Şimdiye kadar kimseye karşı olumsuz yaklaşım içinde bulunmadığını anlatan İbrahim, ''Bir kişi hariç, kimseyle kavga etmemiş bir oyuncu olarak bunu sizlerin takdirine bırakıyorum. İçinde bulunduğum durumu savunmuyorum. Ama beni bu şekilde davranışa iten arkadaşımı da vicdanıyla baş başa bırakıyorum'' dedi.

İsim vermeden İbrahim Toraman'ı eleştiren İbrahim Üzülmez, ''11 yıldır bu camianın içindeyim. Bir sürü hocayla çalıştım. Bir sürü oyuncu arkadaşlarım oldu. Ama böyle bir olayla gündeme gelmedim. Neden bu arkadaş? Kendi kişiliğimi biliyorum. Sizler de araştıracaksınız. Kendimi o kadar da kötü bir insan olarak görmüyorum'' ifadelerini kullandı.


-''DURUP DURURKEN OLMAZ''-


Bir insana kaptanlığın saygı ve sevgi içinde verileceğini iyi bilenlerden olduğunu belirten İbrahim, ''Ne mutlu ki geride güzel izler bıraktım. Bugün beni arayan personel kardeşlerimin de o üzüntülerini, gözyaşlarını görünce, bu görevi iyi yaptığımı düşündüm. Bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Kimse durup dururken böyle bir olayın içinde yer almaz'' şeklinde konuştu.


-''İSTEYECEĞİM EN SON ŞEY BU OLAYDI''-


''Sonuçta benim de 2 çocuğum var. Güzel şekilde bırakmak isterdim'' diyen İbrahim, şunları söyledi:

''Aleyhte yapılan kötü bir sözle kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Karar verilmiş, kalemimiz kırılmış. Benim üzerime düşen görev, 11 yıl boyunca gurur ve şerefle hizmet ettiğim kulübüme aynı şekilde hizmet etmektir. Beşiktaş'a zarar verecek hiçbir şeyin içinde olmadım olmam da. Niye, neden oldu? Keşke küçükler büyüklerine karşı biraz da saygılı olabilseler. İbrahim Üzülmez'i, İbrahim Üzülmez yapan bu camiadır ve büyük Beşiktaş taraftarıdır. Bundan dolayı isteyeceğim en son şey bu olaydı. Çok üzgünüm, ancak bize yakışan o asaleti iyi bir şekilde taşımaktır.''


-''İKİ HEDEFİM VARDI''-

 

Beşiktaş'ın kaptanı olarak, Beşiktaş'ın çocuğu olarak bu sorumluluğu üzerinde taşıyacağını vurgulayan İbrahim, şöyle dedi:

''İki hedefim vardı. Birincisi sevdiğim camiada değişmez oyuncular arasında bulunmak, takımda devamlı oynayan futbolcular arasında bulunmaktı. Allah'a şükürler olsun ki değerli hocalarımız geldi ve devamlı oynayan futbolcular arasında bulundum. İkinci hedefim bu camiada futbolu noktalamaktı. Kimse böyle olmasını istemezdi, çok üzgünüm. Yanlışımız varsa, sizlerden de özür diliyorum. Bütün Beşiktaşlıların hakkını helal etmesini istiyorum. Böyle olmasını istemezdim.''

Futbola devam edip etmeyeceği sorusuna İbrahim, ''Net bir karar vermiş değilim. Oturup ailemle konuşacağım. Kendimi fiziki olarak iyi hissediyorum'' derken, İbrahim Toraman ile kaptanlık konusunda takım içinde bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığı sorusu üzerine de ''Kaptanlık konusunda bir sıkıntım yok. Bazılarının düşüncesini bilemem. Yüzlerce oyuncuyla çalıştım niye bu oyuncu? Bunu da sizlerin yorumuna bırakıyorum'' dedi.

-DUYGULU ANLAR YAŞANDI-


Yaklaşık 40 dakika süren basın toplantısında duygulu anlar da yaşandı.

Özellikle İbrahim Üzülmez'in zaman zaman gözlerinin dolduğu gözlenirken, başkan Demirören de zaman zaman duygulandı.

Bu arada, Başkan Demirören, toplantı sırasında İbrahim Üzülmez'e kaptanlık pazubandı hediye etti.

Toplantının ardından basın mensuplarıyla da tek tek helalleşen İbrahim Üzülmez, birlikte fotoğraf çektirdi. AA

 


 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler