LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Drogba'nın havalandırdığı ağlara kadın eli
Drogba'nın havalandırdığı ağlara kadın eli
07 Mart 2013 12:01
Balıkesir’de 30 bayan işçinin çalıştığı iplik fabrikası Sneijder ve Drogba gibi yıldızların sahaya çıktığı Türk Telekom Arena Stadı'nın kale ağlarını üretiyor.

Balıkesir Ağır Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Özkul İplik Fabrikası, mobilya sektöründen inşaat sektörüne kadar bir çok alanda kullanılan iplik üretiminde bulunuyor. 57 çalışanından 30’nun bayan olduğu fabrikada Galatasaray ve Karşıyak'nın kale ağları ve pota fileleri üretilirken, inşaat işçilerine özel halatlar imal ediliyor. Fabrika Sahibi İzzettin Özkul, halı ipliği üretimi ile 1959 yılında İstanbul’da üretime başladıklarını ve 1984 yılında Balıkesir’e yerleşerek üretime devam ettiklerini söyledi. Kaytan iplik türünü mobilya sektöründe değerlendiklerini ifade eden Özkul, iş güvenliği için de inşaat sektörüne özel üretim yaptıklarını kaydetti. İzzettin Özkul, “2010 yılında da Balıkesir’de diğer ürünlerimize ilave olarak ipek örgülü halat üretimine başladık. Bunun yanı sıra kale ağları, pota fileleri üretiyoruz. Karşıyaka, Galatasaray, Göztepe gibi takımlarla çalıştık. En son statta açılan Fatih Terim’in imparator amblemi vardı. Onun için ürün verdik” dedi.

Fabrikaya kadın eli değidi

İzzettin Özkul, fabrikanın açıldığı yıllardan bu yana çalışanlarının bayan ağırlıklı olduğunu söyledi. Bayan işçilerin işlerine daha özen ve ihtimam gösterdiğini kaydeden Özkul, çalışanlarından çok memnun olduğunu ifade etti.

2 bin metrekarelik fabrika alanında çalışan 30 bayan işçi iplik makaralarının başında ilginç görüntüler oluşturdu. Makaraları makineye bağlayan bayanlar, makinenin çalışması ile üretilen iplikleri kontrol etti. Kısa sürede halat, iplik, file halini alan ve rengarenk makaralar haline gelen iplikleri taşıyan kadınlar erkeklere taş çıkardı.

8 Mart'ta çalışmaya devam

Fabrika işçilerinden Emine Kırmızı, yaklaşık 1 buçuk yıldır çalıştığını ve çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kırmızı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çalışacağını kaydederek, “8 Mart’ta .çalışacağım, aileme yük olmuyorum ve yük olmadığım içinde mutluyum. Sonuçta para kazanıyorum, ihtiyaçlarımı giderebiliyorum. Aynı zamanda burası sosyal bir ortam arkadaşlarımla sohbet ediyorum” dedi.

İplik işçisi Fatma Yakan, Galatasaray gibi bir takıma kale ağı ürettiklerini ancak kendisinin Fenerbahçeli olduğunu söyledi. İşçi Yakan, “İşimizin zor tarafları da var, güzel tarafları da var. 8 Mart’ta işimizin başında olmak daha güzel, en azından çalışıyoruz, bir meşgalemiz var ve oyalanıyoruz. Bütün kadınlara da çalışmalarını tavsiye ediyorum. Ben eşimle beraber bu fabrikada çalışıyorum, ev bütçesine de yardımcı oluyorum” dedi.

İşçi Hacer Koç, 1 yıldır fabrikada çalıştığını kaydederek her işin bir zorluğu olduğunu kaydetti. Koç, “Çalışarak kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Önemli olan yapacağım demek. 8 Mart’ta işimizin başındayız. Patronumuz İzzettin Bey, bize bu tarz günlerde pasta ikram ediyor. Pastamızı bekliyoruz kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler