LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray153214
 • 2. Medipol Başakşehir15309
 • 3. Fenerbahçe152912
 • 4. Beşiktaş152710
 • 5. Kayserispor15276
 • 6. Göztepe15275
 • 16. Antalyaspor1514-11
 • 17. Gençlerbirliği1512-12
 • 18. Karabükspor158-13
 • Tümü
YENİ HABERLER
Doping yüzünden atletizmden uzaklaştırılmıştı
Doping yüzünden atletizmden uzaklaştırılmıştı
Doping yüzünden atletizmden uzaklaştırılmıştı
04 Ocak 2008 / 17:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Süreyya Ayhan davası sonuçlandı. Milli atlet Süreyya Ayhan atletizmden ömür boyu men edildi.

Atletizm Federasyonu'nda yapılan karar duruşmasında, doping maddesi kullandığı belirlenen Süreyya Ayhan'a ömür boyu müsabakalardan men cezası verildi. 

Karar hakkında konuşan Süreyya Ayhan, "Bu işin sonuna kadar gidilecek." dedi.

Süreyya Ayhan Kop'un alacağı cezayla ilgili nihai karar duruşması Atletizm Federasyonu'nda gerçekleştirildi. Türkiye Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu, Ömer Remzi Arıkan başkanlığında toplandı. Duruşmaya milli atlet Süreyya Ayhan Kop, eşi ve antrenörü olan Yücel Kop, avukatları Osman Buldan ve Oğuz İlktürk ile birlikte geldi. Yaklaşık 2.5 saat süren karar duruşmasının ardından ceza kurulu milli atlete doping kurallarını ikinci kez ihlal ettiği gerekçesiyle pistlerden ömür boyu men cezası verdi. Duruşmanınardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Süreyya Ayhan Kop, böyle bir sonuç beklemediklerini belirterek, haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi. Milli atlet, verilen cezayla ilgili olarak önceden karar alındığı ileri sürerek, şunları kaydetti:
"Her şey sonuçlanmış değil. Böyle bir sonuç beklemiyorduk. Bu ceza önceden belirlenmiş. Çok çok kötü bir sonuç aldık. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bunun benim kendi meselem değil. Bu bir ülke meselesidir. Ülkemin bize ne kadar sahip çıktığını gördük. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Sonuna kadar mücadele edeceğiz ve bunun sonunda sonuç alacağımıza inanıyorum. Bizi korkutmak, bir şeyler yaptıklarını göstermek için böyle bir karar aldılar. Bu işin sonu geldiğinde belki cezam ortadan kalkacak ama olanyıllara olacak. Ben kaybettim diye üzülmüyorum. Kaybeden Türkiye oldu." Milli atlet, çıkan kararın şaşkınlığını yaşadığını belirterek, bugüne kadar boşa kürek çektiklerini ifade etti.

Yücel Kop ise, haksızlığa uğradıklarını savunarak, sporu yönetenleri Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) şikayet edeceğini söyledi. Milli atletin avukatı Mustafa Buldan da, alınan karardan şaşkınlık duyduklarını vurgulayarak, "Biz adam gibi savunmamızı yaptık ama anlaşılmadı. Elbet anlayan birileri çıkacaktır. Burada hukuk adına bir facia yaşandı. Bir hukukçu olarak alınan karardan utanç duyuyorum.

Alınan karar kesin bir sonuç değil. Bu işi sonuna kadar götüreceğiz. Umarım karşımıza hukuk bilen birileri çıkar" diye konuştu.

Ceza Kurulu Başkanı Arıkan ise, savunmaları incelediklerini ve milli atlete doping kurallarını ihlal ettiği için pistlerden ömür boyu men, Yücel Kop'a da sorumlu olduğu ve ilk kez böyle bir olaya karıştığı için 2 yıl ceza verildiğini açıkladı. Arıkan, aldıkları kararlarla ilgili olarak vicdanlarının rahat olduğunu belirtti.

Süreyya Ayhan ve Yücel Kop çiftinin alınan karardan sonra itiraz için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Tahkim Kurulu'na başvurma hakları bulunuyor.
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler