LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Doping öldürmese bile süründürür"
"Doping öldürmese bile süründürür"
25 Ekim 2013 16:25
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vücut Geliştirme Şampiyonu Şahin İrencin'in kullandığı ileri sürülen doping ilaçları yüzünden hayatını kaybetmesi olayıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dopinge sıfır tolerans yaklaşımını ortaya koyduklarını belirten Kılıç, "Sıfır tolerans anlayışımız bundan sonrada devam edecek. Doping zehirdir. İyi doping zaman içinde öldürür, kötü doping hemen öldürür ama tüm dopingler ölümcüldür. Tüm dopingler öldürmese bile süründürür. Sürünmenin sonu da gecikmeli ölümdür. Ya beyin iflas eder ya ciğer iflas eder ya böbrek iflas eder ama sporcunun  spor hayatı mutlak suretle iflas eder." şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Ünilig’in 2013-2014 sezonu tanıtım ve basın toplantısı Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yapıldı. Toplantıya; Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile birlikte ilgili federasyonların başkanları ve kulüp temsilcileri katıldı.

Üniversitelerarası Deplasmanlı Ligler (UNİLİG) 2013 - 2014 sezonu başlıyor. Geçen yıl basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, futsal ve korumalı futbol olmak üzere 6 branşta düzenlenen ÜNİLİG’e bu yıl buz hokeyi, tenis ve ragbi de eklendi. 65 ilden, 106 üniversite 6 bin 127 sporcunun katılacağı ünilig 29 Ekim 2013-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bakan Kılıç, geçen yıla göre sporcu, il ve üniversite sayısını bakıldığından ne kadar doğru bir iş yaptıklarının ortada olduğunu söyledi. Yapılan işin doğru olduğunu ancak henüz yolun başında olduklarını kaydeden Kılıç, "ÜNİLİG’in bir süper lige dönüşmesi en büyük hayalim. Üniversitelerin bir kolej havasına bürünmesini istiyoruz." dedi.

Dopinge sıfır tolerans yaklaşımını ortaya koyduklarını belirten Kılıç, "Öyle ki olimpik bir yönü bulunmamakla birlikte Kırkpınar müsabakalarında bile aylar öncesinden doping kontrollerini yapan bir yeni spor yönetim anlayışını sergiliyoruz. Sıfır tolerans anlayışımız bundan sonrada devam edecek. Doping zehirdir. İyi doping zaman içinde öldürür, kötü doping hemen öldürür ama tüm dopingler ölümcüldür. Tüm dopingler öldürmese bile süründürür. Sürünmenin sonu da gecikmeli ölümdür. Ya beyin iflas eder ya ciğer iflas eder ya böbrek iflas eder ama sporcunun  spor hayatı mutlak suretle iflas eder." diye konuştu.

Bugün artık doping kontrollerinden kaçmanın imkanı olmadığını ifade eden Kılıç, "Bir takım açıklamalar duyuyoruz bunlar gerçekçi açıklamalar değil. Hayatın gerçekleriyle de sporun gerçekleriyle de bağdaşan açıklamalar değil." diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüksek ödülleri kazanabilmek için sporcuların doping yapmak dışında seçeneği yok böyle bir şey doğru değil. Dopingli olarak kazanılan her madalya ve ödülün nihai olarak döneceği yer madalya ve ödülün verildiği adrestir. Artık kaçmak mümkün değil."

"Bir sporcunun adı bile bulunmayan ilacı içmesi spor yöneticilerinin ayıbıdır"

Spor federasyonlarına antrenörlerin eğitimleri ile ilgili ihmal edilmiş sürecin artık ivedilikle tamamlamalarını isteyen Kılıç, şunları söyledi: "Son vücut geliştirme sporcumuzun ölümünden sonra yapılan açıklamaları hepiniz duydunuz. Üzerinde adı bile yazmayan içinde prospektüsü bulunmayan bir ilacı kullandığı ifade ediliyor. Üzerinde adı yazmayan içinde prospektüsü bile bulunmayan bir ilacı bir sporcunun kullanması Türk Spor Federasyonlarının ayıbıdır eksiğidir. O ayıp antrenöründen federasyon başkanını kadar  o silsile içindeki tüm spor yöneticilerinin ayıbıdır. Bu mücadeleyi birlikte yapmak ve bu kiri birlikte temizlemek zorundayız."

 

CİHAN

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler