LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Deprem acısı, terör korkusu tanımadı
Deprem acısı, terör korkusu tanımadı
13 Kasım 2012 12:33
Bölgedeki terör olayları nedeniyle önceki yıllarda Van'a gelmeye çekinen hentbolcu kızlar, geçen yıl yaşanan depremden sonra gönüllü olarak geldikleri kentte, takımlarının başarısı için ter döküyor.

Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Bayanlar 1. Lig A Grubu'nda mücadele eden Van Gençlik Spor Kulübü Bayan Hentbol Takımı, geçen yıl 23 Ekim'de Samsun TED Koleji ile sahasında oynadığı ilk maçını kazandı, ancak aynı gün kentte yaşanan deprem ile lige ara vermek zorunda kaldı.

Depremden sonra sporcuların il dışına gitmesiyle dağılma süreci yaşayan takım, aradan geçen zaman diliminin ardından sporcuların kente dönmesi ile yeniden oluşturuldu.

İlk etapta sadece Vanlı sporculardan oluşan takıma, daha önce transfer teklifinde bulunulan fakat bölgedeki terör olayları nedeniyle kente gelmeyi kabul etmeyen Samsun TED Koleji'nden Tuba Karakuş, İrem Erkara, Nazan Cömert ve Merve Bozlar da gönüllü olarak dahil oldu.

Yeni transferlerle güçlerine güç katan Van ekibi, ligin başlamasıyla çıktıkları müsabakalarda rakiplerini bir bir mağlup ediyor ve Süper Lig yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Takıma yeni katılan sporculardan Tuba Karakuş, yaptığı açıklamada, depremden önce Van Gençlik Spor Kulübü'nden transfer teklifi aldığını ancak bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle ailesinin karşı çıktığını ve transferinin gerçekleşmediğini belirtti.

Van'da meydana gelen depremlerden sonra dağılan takımın yeniden oluşturulduğu dönemde gönüllü olarak takıma katılmayı kabul ettiğini vurgulayan Karakuş, şöyle konuştu:

''Geçen yıl ilk maçı 23 Ekim'de Van'da oynadık. Maçtan çıkar çıkmaz deprem oldu. Aslında buraya gelmemizdeki en büyük etken de depremdir. Depremden sonra buradaki arkadaşlarımızla sürekli irtibat halindeydik. Arkadaşlarımızın spora daha fazla teşvik edilmesi için birçok yerden iyi teklifler almamıza rağmen buraya geldik. Çünkü buranın spora daha çok ihtiyacı var. Buraya gelirken ailemizden ve çevremizden tepki aldık. Ama depremde biz de burada olduğumuz ve o durumu yaşadığımız için bu tepkileri bir tarafa bıraktık. Biz bir bütünüz, tek bir bayrak altındayız. Bu bayrak bizi çekti buraya. Burada kalanların bizden hiçbir farkı yok. Buranın adının terörle değil sporla, güzel şeylerle duyulmasını istiyoruz. İnsanların da burada sadece terör olaylarının değil, spor ve kardeşliğin olduğunu bilmesi gerekiyor.''

Elde ettikleri başarılarla gelecek yıl Süper Lig'e çıkmayı hedeflediklerini anlatan Karakuş, amaçlarının Van'ın adını ulusal ve uluslararası müsabakalarda duyurmak olduğunu ifade etti.

Merve Bozlar ise Van depreminin, kente gelmesindeki en büyük etken olduğuna değinerek, ''Buraya gelip sporu, dostluğu ve kardeşliği devam ettirmek istedim. Birçok takımdan transfer teklifi almama rağmen Van'ı tercih ettim'' dedi.

Nazan Cömert de Van'a geldiğinde çok büyük bir ilgi ve misafirperverlikle karşılaştığını bildirerek, ''Bu takımın benim açımdan çok iyi bir adım olacağına inanıyorum. Bence din, dil, ırk ayrımı yapmamalıyız. Herkes kardeşlik içerisinde yaşamalı ve sporla iç içe olmalı. Hayatımızda spor oldukça, hayat çok daha güzel olur'' diye konuştu.

Vanlı hentbolculardan Halide Kızıltaş da yeni transferlerin takıma güç kattığına işaret ederek, bu yıl ligde şampiyon olup Süper Lig'e çıkmak için büyük bir özveriyle çalıştıklarını kaydetti.

Başka takımlardan transfer teklifi almalarına rağmen kendilerini yalnız bırakmayan arkadaşlarına teşekkür eden Kızıltaş, ''Arkadaşlarımızın takıma katılmaları bizi de hırslandırdı. Hepsinin Süper Lig tecrübesi var, onların katılımıyla biz de tecrübelerinden faydalanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Takım antrenörü Demet Bayraktar ise önceki yıllarda takıma yeni sporcular transfer etmek istemelerine rağmen terör olaylarından dolayı kimsenin gelmek istemediğine dikkati çekti.

Depremden sonra takımlarına gönüllü olarak transfer olan sporcuların gelişi ile güçlü bir ekip olduklarını belirten Bayraktar, tüm maçlarına Van ve Van halkı için çıkan takımın, herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. aa

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler