LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Deplasman yasakları kalkıyor mu?
Deplasman yasakları kalkıyor mu?
13 Kasım 2013 13:24
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fererbahçe-Galatasaray derbisinin Türk futboluna örnek olabilecek bir havada, olaysız geçtiğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fererbahçe-Galatasaray derbisinin Türk futboluna örnek olabilecek bir havada, olaysız geçtiğini belirterek; "Tribünlerde küfür, şiddet, sahaya yabancı cisim atma olayları son bulursa, konuk takımın oyuncularına ve yöneticilerine yönelik, fiili ve sözlü tacizler son bulursa ki, son maçta bunlar yaşanmadı, deplasman yasakları da son bulacaktır" dedi.

Bakan Kılıç, Valiliği ziyaretinde öğrenciler ve sporcular tarafından çiçeklerle karşılandı.

Valilikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, "Eskiden derbi maçlarında olay çıkıyordu. Son Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde olay çıkmadı, bunu neye bağlıyorsunuz' şeklindeki soruya "Aranızda epey Fenerbahçe ve Galatasaraylı var galiba" şeklinde espiriyle yanıt verdi.

Kılıç, söyle devam etti:

"Arkadaşlar hep söylüyoruz, kulüp başkanları soğukkanlı ve sağduyulu mesajlar verdiğinde tribünlerde olay çıkma ihtimali sıfıra iner. Hocalar soğukkanlı sağduyulu mesajlar verdiğinde tribünlerde olay çıkma ihtimali sıfıra iner. Takım kaptanları ve futbolcular gerilimden uzak mesajlar verdiği takdirde tribünlerde olay çıkma ihtimali sıfıra iner. Son Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde kulüp başkanları, hocalar, takım kaptanları, oyuncular gerçekten çok ılımlı, gerilim nedeni olmayacak sağduyulu ve soğukkanlı yaklaşımlar içinde oldular. Türk futbolu ve Türk sporu adına hepsine teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bu atmosferi bu şekilde sürdürürsek, Türkiye de futbol maçlarında olay çıkmayacağı kanaatindeyim."

Hakemin doğru karar alması tribünlere ve başkanlara bağlı

Bakan Kılıç, Fenerbahçe-Galatasaray maçının, tribünlerin ve başkanların rahat ve huzurlu olması halinde sahada görev yapan hakemin karar almada ve uygulamada rahat ve huzurlu olabileceğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Kılıç, şöyle konuştu:

"Nihayetinde ortada Türk futbolunda olması gereken bir tablo var. Arzu edilen buydu, işin doğası gereği olması gereken bu. Bu havanın devam etmesi lazım. Biz de 'derbinin rengi sarı' sloganı ile yola çıkmıştık. Sarı lacivert, sarı kırmızıdan hareketle. Bu hava devam ederse inanıyorum ki Türkiye'de deplasman yasakları da son bulacaktır. Tribünlerde küfür, şiddet, sahaya yabancı cisim atma olayları son bulursa, konuk takımın oyuncularına ve yöneticilerine yönelik, fiili ve sözlü tacizler son bulursa ki, son maçta bunlar yaşanmadı. Deplasman yasakları da son bulacaktır."

Bakan Kılıç, açıklamasının sonunda taraftarlara da teşekkür ederek, "Taraftara da teşekkür ediyorum, tribünlere de teşekkür ediyorum, Türkiye'nin barışa, kardeşliğe, dostluğa ve kardeşliğe ihtiyacı var. Türkiye'nin ihtiyacı olanı ortaya koydular, sağ olsunlar" dedi.

Kılıç, açıklamasının sonunda Yozgat Valiliği şeref defterini imzaladı.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı da Bakan Suat Kılıç'a, çivilerden yapılmış Türk Bayrağı hediye etti. Kılıç, Valilikten sonra Belediye ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

 

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler