LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir173613
 • 2. Galatasaray173515
 • 3. Fenerbahçe173314
 • 4. Beşiktaş173013
 • 5. Kayserispor17307
 • 6. Göztepe17304
 • 16. Atiker Konyaspor1715-7
 • 17. Gençlerbirliği1714-12
 • 18. Karabükspor179-15
 • Tümü
YENİ HABERLER
Demirören kararını verdi
Demirören kararını verdi
20 Şubat 2012 12:34
Beşiktaş Yönetimi'nin olağanüstü gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, bu akşam Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkan adaylığını resmen açıklayacak.

Yıldırım Demirören, bugün Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyeleriyle BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde bir araya gelerek, TFF'de yapılacak olağanüstü genel kurulda başkanlığa aday olacağını açıkladı.

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Beşiktaş Kulübü Basın Sözcüsü Mete Düren, aile içinde bir toplantı yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Resmi bir yönetim toplantısı değildi. Önemli bir dönemden geçiyoruz. Başkanımız önemli bir karar aşamasında. Çok duygusal bir toplantı oldu. Sadece Beşiktaş'ın değil, Türk futbol tarihinin önemli bir dönemine şahit oluyoruz. İyi günde, kötü günde beraber olduk. Anıların paylaşıldığı, duygu yüklü bir toplantı oldu. Bu akşamüstü başkanımız TFF başkanlığına adaylığını açıklayacak.''

Olağanüstü genel kurul kararı alınacak

Mete Düren, Beşiktaş'ın yürüyen bir sistemi olduğunu kaydederek, ''Başkanımız, yapacağı açıklamanın ardından, seçildiği takdirde, Beşiktaş Kulübü başkanlığından da istifa edeceğinin taahhüt de vermiş olacaktır. Bu hafta içinde yönetim kurulu olarak bir toplantı yaparak, ilerideki günlerde tarihini yeniden paylaşacağımız olağanüstü seçimli bir genel kurul için karar alacağız'' ifadelerini kullandı.

Beşiktaş olarak Demirören'in adaylığını sonuna kadar desteklediklerini kaydeden Düren, ''Türk futbolu için hayırlı olsun. Başkanımızın adaylığını sonuna kadar destekliyoruz. Sonuna kadar destek vermeye hazırız. Zor bir süreç olacağından, kendisinin uzlaştırıcı tavrına, tüm kulüplerin destek vereceğine ve Türk futbolunun düzlüğe çıkmasına vesile olacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.

''Demirören, başından beri tavrını değiştirmedi''

Düren, Yıldırım Demirören'in adaylığıyla ilgili bir soruya, ''Demirören bu konuda başından beri tavrını değiştirmedi. Başkan adayı olması kaçınılmaz bir hal aldı. Türk futbolunun şu anda içinde bulunduğu durumdan kurtulması için tüm kulüplere eşit mesafede durarak, sorunları algılamış ve kafasında çözüm üretmiş adaya ihtiyaç var. Tüm kulüpler de aynı görüşte olacaklar ve başkanın bu yaklaşımını takdir ederek onu seçecekler'' şeklinde konuştu.

Demirören'in TFF başkanı olmasıyla birlikte Beşiktaşlılıktan kopmasının söz konusu olmayacağını dile getiren Düren, ''Onun Beşiktaşlılığını ölçmeyiz. Federasyon başkanlığının tüm kulüplere eşit mesafede olması gerektiği de hepimizin kabul ettiği vasıf. Bunu başarıyla gerçekleştireceğini düşünüyorum'' dedi.

Demirören'in seçilememesi durumunda olağanüstü genel kurulda yeniden başkan adayı olup olmayacağı sorusuna Düren, ''Bu hafta içinde toplanarak, olağanüstü seçimli genel kurul toplantı kararını alacağız. O konu o zaman tartışılır'' yorumunu yaptı.

Düren, Beşiktaş tüzüğünde adaylık için bazı kriterlerin bulunduğunu anlatarak, bu kriterlere uyan bütün kongre üyelerine başkanlık yolunun açık olduğunu kaydetti.

''Camiamıza büyük görev düşüyor''-

Beşiktaş'ın bu hafta Braga ile önemli UEFA AVrupa Ligi maçının bulunduğu, ardından da Galatasaray ile derbi maça çıkacağının hatırlatılıp, bu sürecin takımı nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Düren, ''Camiamıza, Beşiktaş ailesine ve taraftara önemli bir görev düşüyor. Herkesin takımın arkasında durması ve desteğini esirgememesi lazım. Aile bir arada durursa başarı olur. Basketbol takımımız da önemli başarılara imza attı. Takımlarımızın etkilenmemesi için elimizden geleni yapıyoruz'' ifadelerini kullandı.

''İbra etmemek tehlikeli bir oyuncak haline geldi''

Beşiktaş Kulübü'nde hafta sonunda Mali Genel Kurul toplantısının olduğunun belirtilmesi üzerine Düren, şunları söyledi:

''Mali kongrede yönetimin görevleri var. Raporlarımızı sunacağız, raporlar tartışılacak. Bundan birkaç yıl evvel moda olurcasına ortaya atılan ve örneğine rastlanmamış ibra etmeme tehdidi, bir oyuncak haline getirilmiş durumda. Bu son derece yanlış ve yanlıştan öte kibarlık sınırlarının da dışında bir hadise. İbra etmemeyi mevcut yönetimi onaylamama ile eş değerde tutuyorlar. İbra etmemek, yönetimin gayri kanuni olduğunu ima etmeye gelebilir. Kongre üyeleri bu meseleyi mahkemeye taşırsa, mahkemeler de yönetimi haklı bulurlarsa, ibra edilemeyen yöneticilerin de dava açma hakları doğar. Bu çok önemli bir problem, kaotik duruma yönelmemesi için herkesin ciddi davranması gerekir. Bu çok tehlikeli bir oyuncak haline geldi. Bazı kongre üyeleri bunu şov malzemesi haline getiriyorlar. Yanlış, tehlikeli ve ahlaki değil.''

Başkana olan borç

Yıldırım Demirören'in kulübe borç vermesi ve ayrılmasının ardından durumun ne olacağıyla ilgili bir soruya Düren, ''Tüm kulüpler önemli ekonomik sorunlar yaşıyor. Ben kulüp başkanları içinde kendiliğinden borç veren başka bir başkan tanımıyorum. Herkesin teşekkür etmesi gerekirken, neden eleştiri sebebi olduğunu da anlayamıyorum. Bu, daha sonra gelecek yönetimle başkanımız arasında bir meseledir. Benim yorum getirmem doğru olmaz'' cevabını verdi.

Mete Düren, olağanüstü kongreye kadar yönetim kurulunun görevine devam edeceğini kaydederken, kendisinin başkan adayı olup olmayacağı sorusuna ''Hayır'' yanıtını verdi.

Demir Atma Zamanı!
 // Has Uşak
Türk futbolu için artık demir atma zamanı geldi.UEFA ve FİFA Türk futbolu geleceğine ipotek koyar.Artık sporun marka değeri imiş yok Fener Beşiktaş olmaz ise olmazmış v.s. Artık bodoslama giden gemi karaya oturmadan demir atar.Seyretsinler o zaman markalarını......
20 Şubat 2012 13:15
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler