LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Dakika dakika şike görüşmesi
Şike iddianamesinde ligin kader maçlarından olan Fenerbahçe-Gençlerbirliği karşılaşması öncesi ‘emanet’ denilen şike paralarının dağıtıldığı ve Aziz Yıldırım’a skor garantisi verildiği öne sürüldü...
Dakika dakika şike görüşmesi
12 Aralık 2011 / 08:25 Güncelleme: 12 Aralık 2011 / 08:27

FUTBOLDA şike davasının tutuklu sanığı Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, Fenerbahçe ile Gençlerbirliği maçı öncesinde şike görüşmeleri yaptığı, şike için ikna edilen oyuncuların parası olan “emaneti”nin belirlendiği “Bu gece için hiç tereddüdün bile olmasın” şeklinde teminat verildiği iddia edildi. Fenerbahçe’nin 2-0’lık üstünlüğü sürerken maçın 2-2’ye gelmesi üzerine de devre arasında rakip oyuncularla tekrar görüşüldüğü ve maçın 4-2’lik Fenerbahçe üstünlüğüyle sonuçlandığı iddia edildi. 

Her şey iyi gerekeni yaptım abi...  

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması 14 Şubat’ta yapılacak futbolda şike davası iddianamesinin ek delil klasörlerinde, Aziz Yıldırım’ın teknik takibe takılan telefon görüşmeleri dikkat çekti. 7 Mart’ta oynanan maç öncesindeki görüşmelere geniş yer verildiği görüldü. Telefon kayıtlarına göre, menajer Doğan Ercan, Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçından önce Gençlerbirliği takım kadrosunu Fenerbahçe yöneticisi İlhan Ekşioğlu’na bildirdi. Ekşioğlu maç günü Ercan’ı arayarak “Ne yaptın her şey iyi mi” dediği, Doğan Ercan’ın “ İyi abi iyi konuştum hepsinle ya gerekeni yaptım artık her şey onlara kaldı abi, ben iki saat sonra filan kulübe gideceğim şeyi alacağım listeyi alacağım gelirim ben senin yanına” dediği belirtildi.

Bizim emanet sende değil mi?

Kadroyu öğrenen Ekşioğlu’nun, kısa bir aradan sonra yine Ercan’ı arayarak, şike çalışmalarının yoğunlaştırılmasını istediği kişileri ve “emanet” diyerekte şikenin gerçekleşmesi durumunda ödenecek parayı görüştüğü iddia edildi. Ekşioğlu’nun “Sen dediğimi yaptın değil mi bizim emanet sende”dediği, Ercan’ın “Bende bende,... oradan çıkacağım kulübe gideceğim ..bir çocuk var onunla görüşeceğim,... bende yani, sen okey vermeden yok abi öyle şey mi olur , sen rahat ol yani anladın mı içimize sinecek, ondan sonra transfer edeceğiz ya” dediği iddia edildi. İddianamede bu konuşmalara ilişkin savcılık değerlendirmesinde, “Doğan Ercan’ın futbolculara verilecek şike parasının kendisinde olduğunu, maçı kazanmaları ve anlaştıkları futbolcuların iyi oynamamaları halinde parayı vereceklerini kastettiği anlaşılmıştır” denildiği görüldü.

2-2’de yeniden şike görüşmesi

Maç başlamadan evvel menajer Ercan’ın Aziz Yıldırım’ı arayarak  maçın sonucuna ilişkin de güvence verildiği iddia edildi. Maç günü saat 17.36’da Yıldırım’ı arayan Ercan’ın, “Başkanım dün akşam şey olduk,... mort olduk “dediği, Yıldırım’ın “Bir şey olmaz” demesinin ardından Ercan’ın “Hiç tereddütün bile olmasın diyor, ...tamamı için diyor ben yani düşünüyorum ama bu gece için hiç tereddüdün bile olmasın diyor” dediği iddia edildi. Fenerbahçe’nin 2-0 öne geçtiği maç sürerken Gençlerbirliği’nin maçı 2-2’lik skora getirmesi üzerine, Fenerbahçeli yöneticilerin tekrar şike görüşmesi yaptığı iddia edildi. Maçın oynandığı sırada saat 21.01’de geçen bir konuşmada İlhan Ekşioğlu’nun “Ya arasana şu şeyi” demesi üzerine Şen’in, “Aradım ya aradım abi ya ben böyle bir şey görmedim ama böyle bir televizyonda seyretseniz inanılmaz ya ayıp ya 2-0 dan sonra durup durup 2 tane gol yedik ya,... aradım aradım abi inan bana yani bir şey söyleyeceğim de ayaklarını uzatmıyor ya o dediğim isimler 2 tanesi 3 tanesi, ...aradım aradım abi senden evvel ama aramaz mıyım ya aramaz mıyım ya” dediği iddia edildi.

FENERBAHÇE-GENÇLERBİRLİĞİ

(tarih: 7 Mart 2011... skor: 4-2) 

Başkanım emaneti verdim... 

05.03.2011 günü saat: 18.38’de İ.Ekşioğlu’nu Aziz  Yıldırım arasındaki görüşme:

İ.E: “Başkanım şimdi bir şey biriyle buluştum,...bir emaneti vardı onu verdim şimdi eve geçiyorum..

A.Y “Sana gelecek adam geldi mi gelmedi mi o konuyla ilgili”

İ.E: “Yok şimdi öbürü geldi bu bizimkiyle ilgili olan geldi.

Her şey çok iyi başkanım... 

05.03.2011 günü saat: 21.21’de Aziz  Yıldırım’ı, İ.Ekşioğlu’nun aradığı görüşme:

- İ.E: “Mehmet Akgün var asıl sağ kanat,...yarın bizim şeyde solda oynuyor”

- A.Y: “Niye,...Dia’yı tutmak için mi şeymi”

- İ.E: “Yok kendilerinde sıkıntı var,...o çok problemliymiş arkası,...her şey iyi herşey iyi başkanım”  (Star)

Hani
 // Dursun
hani nerde kanıtı uydur uydur yayımla tam bir fiyasko...
14 Aralık 2011 15:13
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler