LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Dağ fare doğurdu...
Dağ fare doğurdu...
16 Ağustos 2011 07:24
Şike soruşturmasında TFF’den futbola milat olması beklenen net kararlar yerine “bekle-gör” çıktı!

VE Türk futbolu stand-by konumunda beklemeye devam edecek! 3 Temmuz’da başlayan şike soruşturması sonrası daha önce 5 Ağustos’ta başlaması planlanan ligleri 9 Eylül tarihine erteleyerek, karar almak için zaman kazanan Türkiye Futbol Federasyonu, herkesin merakla beklediği kararı yine almadı. Futbola milat olması beklenen net kararlar yerine tekrar ‘bekle-gör’ diyen TFF, dün yaptığı basın toplantısında şike soruşturmasıyla ilgili aldığı ‘kararları’ açıkladı.

‘TÜM BELGELER GELMEDİ Kİ’

BAŞKAN Mehmet Ali Aydınlar, yaptığı konuşmada dosyanın üstündeki gizlilik kararının kalmaması ve Etik Kurulu’nun “Şike vardır” gibi kesin bir sonuca varamamasından dolayı alınacak karar için hazırlanacak olan iddianamenin beklenmesi gerektiğini söyledi. İşte Aydınlar’ın cümleleri:

“HER ne kadar savcılık şüpheli vekillerine dosyaları inceleme hakkını vermiş ise de, kulüplerin şüpheli sıfatını taşımamaları nedeniyle dosyaları inceleme hakkına sahip olamamaları, yine şüphelilerin dosyaları görememeleri, disiplin yargılamasında savunma hakkının gereği gibi kullanılmasını engelleyecektir. Ayrıca söz konusu soruşturma evrakı, federasyonumuza teslim edildiği an itibariyle doğal olarak konuya ilişkin tüm belgeleri içermemektedir. Son günlerdeki yeni ifadelerle ilgili hiçbir yeni belge ve bilgi zamanlama nedeniyle henüz federasyonumuza ulaşmamıştır. Disiplin yargılamasının adil bir şekilde sürdürülebilmesi için, eksik olan bu belgelerin de federasyonumuza ulaşması gerektiği açıktır.

‘VİCDANİ KANAATLE OLMAZ’

Anılan nedenlerle, Federasyonumuz Yönetim Kurulu’nca bu aşamada, karar verilmesi için gerekli delillerin tamamına erişilmeden ve savunma hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanımına imkân tanınmadan, vicdani kanaate varılmasının mümkün olmadığı görülmüştür.

DİSİPLİN yargılamasının adil biçimde gerçekleştirilebilmesi için, gizlilik kararının kaldırılması şarttır. Bunun için de iddianamenin kabul edilmesi gerekmektedir. Kısacası federasyonumuzca, iddianamenin kabulüne bağlı olarak gizlilik kararının kalkmasını müteakip, derhal savunmalar alınacak, bunlar ve tüm soruşturma evrakı incelenmek suretiyle, Etik Kurulu’ndan nihai rapor istenecek daha sonra da hukuka uygun bir karar verilecektir.

BUNUNLA birlikte, kulüpler hakkında nihai karar beklenmeksizin, söz konusu soruşturma dosyası kapsamında tutuklanan ve tutuklanma kararına yaptıkları itirazı reddedilen, bazı futbol ailesi mensuplarının, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verildi.

Promter falsosu!

TFF’NİN karardan önce yaptığı toplantı formaliteydi. Bunun en önemli kanıtı ise Mehmet Ali Aydınlar’ın açıklamasını ‘promter’dan yapmasıydı. Çünkü 6 sayfalık metnin promter’a yüklenebilmesi için en az 2 saat gerekiyor. Yani dünkü toplantının süresi kadar!

Etik Kurulu ‘KANIT YOK’ raporu verdi

TFF Yönetimi’nin dünkü kararı vermesinde baz aldığı Etik Kurulu raporunun özeti şöyle: “İncelenen dosyalarda gizlilik kararı bulunduğundan kurulumuz incelemelerini kendisine verilen dosyalardaki belgeler çerçevesinde ve bunlarla sınırlı olarak yürütmek zorunda kalmıştır. Dosyadaki kanıtlar çerçevesinde bazı kişilerin savcılık evraklarında şüpheli olarak belirtilmelerine rağmen somut olaylarla ilgisini gösteren yeterli kanıt bulunamamıştır.”

Manisa, Sivas ve Mersin İY. destekledi

Mersin İY. Başkanı Ali Kahramanlı, fubolda şike ve teşvik primi iddiaları ile ilgili olarak TFF’nın kararlarını ‘doğru karar’ olarak nitelendirdi. Ayrıca Sivas Başkan Vekili Erdal Sarılar, “TFF’nin bu kararını bekliyorduk. Fedarasyonumuza böyle sağlıklı bir karar verdiği için teşekkür ediyoruz” derken, Manisa Başkanı Kenan Yaralı da “TFF doğru hareket ediyor. Sonuçta bilgi olmadıktan sonra nasıl karar verecek? TFF’nin aldığı kararların destekçisiyiz” ifadesini kullandı.

Savunma hakkı kutsaldır!

Mehmet Ali Aydınlar, tutukluların savunma haklarının da olduğunu hatırlattı: “Tutuklu ve tutuksuz, bizim için fark etmez. Kişiler var. Şüpheliler var. Savunmalarını alabilmemiz için suçlama yapmamız gerekiyor. Belge olması gerekiyor. Biz bu belgeyi gösteremiyoruz. Belgeyi göstermemiz yasak. Gösterirsek 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacağız. Hiçbir savunma alamadık, alamayız.

BİZ burada savunma hakkına dikkat çekiyoruz. Herkesin sahip olduğu bu hakkın kullanılması şarttır. Bu hak kutsaldır.” (Vatan) 

Kimse Kimseyi Yanıltmasın
 // Erhan
Yeni Federesyon Başkanını kim aday gösterdi ve seçtirdi.Amaç Yeni çıkan "Sporda şitdeti ve şikeyi "önleme yasasını etkisiz hale getirmeti.Bir şekilde şike yapanları koruma altına almaktı.Ama olmadı.Şimdi bu pislğe karşanla acıtasyon komedisi oynuyorlar. Yok belge yeterli değilmişte şu bu,kimseyi kandıramazlar.Yeni başkanın karar verme iradesinin olmaığına inanıyorum.Çünkü Aziz Yıldırım gerçeği ağır basıyor....
16 Ağustos 2011 13:33
Tff
 // metin soylu
Tff diyorki kendilerine guvenemeyen avrupaya gitmesin her külüp kendi karariniz verecekse sizin orda işiniz ne elde net delil yok diyor tutuklu olanlar antalyada xxxxx otelinde tatilmi yapiyorlar delil yok da 52 kişi nasil oluyorda disiplin kuruluna sevkediliyor....
16 Ağustos 2011 11:18
tff
 // metin s
Böyle sac a böyle tarak. tff savunma hakki diyor ozaman disiplin kuruluna sevkedilenlerin savunmasi alindimi? Kendileri ile çelişiyorlar güçlünün delip geçtigi mazlumun takildigi bir adalet uyguladilar...
16 Ağustos 2011 11:07
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler