LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
D.Bakırspor Başkanı çok sert
Diyarbakırspor Başkanı Sümer, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Diyarbakırspor'la ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.
D.Bakırspor Başkanı çok sert
11 Nisan 2010 / 23:31 Güncelleme: 11 Nisan 2010 / 23:51

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kendilerine karşı adil davranmadığını iddia ederek, ''Maksadını aşan TFF yönetiminin haddini bilmesini ve Diyarbakırspor Kulübü üzerindeki kirli ellerini kaldırmasını istiyoruz'' dedi.

Çetin Sümer, Galatasaray-Diyarbakırspor maçı öncesinde Ali Sami Yen Stadı önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TFF'yi sert bir şekilde eleştirdi.

Diyarbakırspor'un Gaziantepspor ile yaptığı maçta sportmenliğe aykırı davrandığı için Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 30 gün hak mahrumiyeti cezası verilen Sümer, ''TFF'yi yönetenler Diyarbakırspor krizini yönetememiş ve bu sorumluluk altında ezilmişlerdir. Tek amacı futbol oynamak olan ve Türk sporuna hizmet etmek için olağanüstü çaba gösteren Diyarbakırspor Kulübü sürekli haksızlıklara maruz kalmış ve TFF'yi yönetenler tarafından art niyetli bir şekilde cezalandırılmıştır'' dedi.

Diyarbakırspor Kulübü yönetiminin ağır bir görev üstlendiğini ve görevinin sorumluluğunu taşıyabilecek güçte olduğunu kaydeden Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hakkı ve adaleti yerinde dağıtamayan TFF, bizden ne tür bir saygınlık istiyor. Bunu yapan hiç kimsenin o makamlarda oturmaya hakkı yoktur. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki adalet terazisinin ölçüsü sürekli Diyarbakırspor aleyhine işlemiştir. TFF Yönetim Kurulu'nda temsilcileri bulunan takımlara sürekli imtiyaz tanınmıştır. Bizim gibi kulüpler de mağdur edilmiştir. Hatırlarsanız Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında 17 kulüp başkanı Merkez Hakem Kurulu'na karşı güven bunalımından bahsetmiştir. Demek ki Türk futbolunun değerini düşüren bizler değil, TFF'yi yönetenlerdir.''

Çetin Sümer, TFF kurullarına karşı saygılı olduklarını, ancak aldıkları cezalardan dolayı canlarının yandığı belirterek, ''TFF'nin yönetmelikleri ve cezaları sadece Diyarbakırspor için mi çalışıyor? Bu sezon 8 maç sahamız kapatıldı ve bunun tek sorumlusu bizler olarak gösterildik. Teknik direktörümüze ve yöneticilerimize sürekli hak etmedikleri cezalar verildi. Ama bizler yılmadık ve onurlu mücadelemizi devam ettirdik'' ifadelerini kullandı.


-''TAŞ ATAN ÇOCUKLAR DEĞİL, TOP ATAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK...''-


Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin kanayan yarası olan Kürt sorununa istinaden yürütmekte olduğu toplumsal barış sürecinin sürekli savunucusu olduk. Bizler kulüp olarak genç nüfusumuzun şiddet ve karanlık yarınlardan uzaklaşması için taş atan çocuklar değil, top atan çocuklar yetiştirmek ve ülkemize yararlı bireyler kazandırarak, ileriki süreçte Türk futbolunu endüstri haline getirip, ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmalar yaptık.''

Ligin ilk yarısında Bursaspor ile yaptıkları karşılaşmada yaşanan olaylar nedeniyle ligden çekilme kararı aldıklarını hatırlatan Sümer, şöyle devam etti:

''Lakin başta Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, CHP, MHP, BDP genel başkanları ve Sayın Genelkurmay Başkanımız, Diyarbakırspor ile ilgili hassasiyet ve görüşlerini dile getirmişlerdir. Bizler de üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun bilinciyle mücadelemize devam ettik. 2016 Avrupa Şampiyonası finallerine aday olan TFF'nin değerli yöneticileri Diyarbakırspor'un ağırlığını kaldıramamış, olayı ülke sorunu haline getirmişlerdir. Korkumuz odur ki 2016 Avrupa Şampiyonası finallerini dünya sorunu haline getirmeleri. Böyle büyük bir organizasyonunun ağırlığını nasıl taşıyacakları merak konusudur.''


-''DİYARBAKIRSPOR KULÜBÜ BU ÜLKENİNDİR''-


TFF'nin uygulamalarıyla kendilerine hakkaniyetli davranmadığını savunan Çetin Sümer, ''Diyarbakırspor Kulübü bu ülkenin bir spor kulübüdür. Bu kadar üzerine gidilmesi adil değildir, hakkaniyetli değildir. Talimat hükümleri yeri geldiğinde diğer kulüplere başka Diyarbakırspor'a başka uygulanmıştır. TFF yönetim kurulunda temsilcileri olan şehir takımları imtiyazlı olmamalıdır. Diyarbakırspor'un TFF başkanvekili ya da hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi yöneticisi olmayabilir. Diyarbakırspor'un TFF yönetim kurulunda yöneticisi ya da savunucusu da olmayabilir. Ancak bu durum Diyarbakırspor Kulübü'ne sinek ikili muamelesi yapılmasını gerektirmez'' şeklinde görüş belirtti.

Diyarbakırspor'un ilke ve faaliyetlerinde barış ve kardeşliğin olduğunu belirten Sümer, şunları ifade etti:

''Bizler Diyarbakırspor Kulübü olarak İstiklal Marşı'mıza ve atalarımızın kanıyla yıkanmış bayrağımıza saygılı insanlarız. Sadece Diyarbakır'ın değil, Mardin'in, Batman'ın, Şanlıurfa'nın, Siirt'in, Şırnak'ın, Van'ın, yani kısacası Güneydoğunun takımıyız. Dünyanın her tarafında taraftarı bulunan ender kulüplerden biriyiz. Diyarbakırspor'a karşı yapılan bu adaletsiz uygulamaları kınıyoruz. Bu şekilde kurumları yönettiklerini düşünenlerin hem Türk futboluna, hem de halkımız arasına nifak tohumları ekmekte olduğunu tüm kamuoyuna ifade etmek istiyoruz.''


-''KİMSE DİYARBAKIRSPOR TARAFTARININ SABRINI ÖLÇMEYE KALKMASIN''-


Kendilerine haksızlık yapıldığını iddia eden ve bunu kabullenmeyeceklerini söyleyen Sümer, ''Kimse Diyarbakırspor taraftarının sabrını ölçmeye kalkmasın. Diyarbakırspor yönetimi olarak yapılan yanlışlıkları hazmedemeyiz. Kulübümüze karşı haksız çifte standartları kabullenmemizi kimse beklemesin. Artık TFF yönetimine güvencimiz kalmamıştır. Bir örnek vermek gerekirse Kasımpaşa-Sivasspor maçını yöneten hakem Cüneyt Çakır, Sivasspor lehine karar verip, Kasımpaşa'yı mağdur etmiştir. Aynı hakem Kayserispor-Sivasspor müsabakasına tekrar veriliyorsa, bunu Türk kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz'' değerlendirmesini yaptı.

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Sümer, ligde kalma mücadelesi veren takımların maçlarının aynı gün ve aynı saate oynanması gerektiğini de savunarak, ''Bu müsabakalar eşitlik ilkesinin tamamıyla dışında yapılmaktadır ve bu bir çifte standardın göstergesidir'' dedi.

Çetin Sümer, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu saaten sonra TFF yönetimine olan güvencimiz kalmamıştır. Buradan devlet büyüklerimize ve ilgili mercilere seslenmek istiyoruz. TFF içinde bulunan art niyetli ve yanlı yapılanmaya çözüm bulunmasını temenni ediyoruz. Bursaspor-Diyarbakırspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor, Gaziantepspor-Diyarbakırspor, Diyarbakırspor-Gaziantepspor maçlarının incelenmesini istiyoruz. Maksadını aşan TFF yönetiminin haddini bilmesini ve Diyarbakırspor üzerindeki kirli ellerini kaldırmasını istiyoruz.''


-MAÇI PROTOKOL TRİBÜNÜNDE İZLEDİ-


Çetin Sümer, açıklama sırasında hakkında 30 gün hak mahrumiyeti cezası bulunduğunu hatırlatarak, ''TFF yöneticilerini protesto etmek amacıyla olmam gereken yerde Galatasaray-Diyarbakırspor maçını izleyeceğim'' dedi.

Açıklamasından sonra stada giren Sümer, karşılaşmayı protokol tribününde Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ile birlikte izledi. AA
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler