LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Cüneyt Çakır'ın gözyaşları
Cüneyt Çakır'ın gözyaşları
20 Ocak 2014 18:42
2014 Dünya Kupası'nda düdük çalacak hakem Cüneyt Çakır, düzenlenen basın toplantısında duygularına hakim olamadı.

2014 Dünya Kupası'nda düdük çalacak hakem Cüneyt Çakır, düzenlenen basın toplantısında duygularına hakim olamadı.

Önümüzdeki Haziran ve Temmuz aylarında Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda görev yapacak olan hakemlerimiz Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun, TFF tarafından düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

Medya ve kamuoyu ile buluşulduğu toplantıda ilk sözü alan TFF Başkanı Yıldırım Demirören oldu ve şu konuşmayı yaptı:

"Yönetim olarak ne katkımız oldu? Sadece arkalarında durmak. Gerçek başarı Sayın Zekeriya Alp ve ekibinin. Futbol herkesin bilip bilmeden konuştuğu bir olgu. Cüneyt Hocamıza başarılar diliyorum. Allah yardımcısı olsun"


MHK Başkanı Zekeriya Alp ise nostaljik bir anı ile Cüneyt Çakır ve arkadaşlarının Dünya Kupası'nda görev yapmalarını değerlendirdi.

Zekeriya Alp; "40 yıl önce bizim final maçımızı, Doğan Babacan ağabeyin yönettiği final maçını kazanmış ve kupayı kaldırmıştık. O final sonrasında Doğan Ağabey Dünya Kupası'na gidip maç yönetmişti. 40 yıl sonra MHK'da görev yapıyoruz ve Cüneyt Çakır'ın Dünya Kupası'na gittiğini duyduğumda 40 yıl önceki kupa sevincimi yaşadım. Hepsine teşekkür ediyorum. Burada önemli olan Dünya Kupası'nda maç yönetmek. Temennimiz en iyi maçları yönetip Türk Kamuoyunu en iyi şekilde temsil etmeleri" diye konuştu.

Cüneyt Çakır ise "Bir hayalim vardı. Bu sözü hepiniz çok iyi hatırlarsınız Martin lUther King'in sözünü. Ben de hakemliğe adım attığımdan beri bu hayal için çalıştım. Son bir yılın 156 gününü evden dışarıda geçirdik. 240 antrenman yaptık. 56 maç yönettik çok çalıştık Artık Türk hakemliğinin ayağa kalkma zamanıdır. Önümüzdeki süreçte daha fazla çalışıp, elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Burada hepimiz başarıya sahipleniyoruz.  Önemli olan kalıcı olmak. Kalıcı olmak için çok daha fazla çalışmalıyız. Ne zaman bir büyük organizasyon olsa tek hedefimiz Türk hakemliğinin ona da temsil edilmesidir. Bir pencere açtık ve artık geleceği görebiliyoruz. Genç hakem arkadaşlarımız da o pencereden baktığı anda DÜNYA kupası Finalleri görecek. Gönül isterdi ki Milli takımımız ile birlikte turnuvada yer almak ama olmadı inşallah başka turnuvalarda olacak. Üç yıl önce Kolombiya U 17 Dünya Kupası ve Afrika Şampiyonası'na, Euro 2012 Avrupa Şampiyonası' na katıldık. Artık tecrübeliyiz. Dünya Kupası'nda gol teknolojisi uygulanacak ve bu uygulamayı ilk gören hakemler olacağız. Futbol benim için büyük bir tutku, hakemlik benim için büyük bir aşk ve bu aşka o katar bağlıyım ki, yarın onu kaybedecek gibi seviyorum. Hepinizin desteğine ve güvenine ihtiyacımız var.

Şu anda yanımızda olan 1974 yılında görev yapmış Doğan Babacan' a teşekkür ederim. Sayın Şenez Erzik'e TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Empati yapıp kendilerini bizim yerimize koyan sayın basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bize emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aileme teşekkür ediyorum. Sevgili Bahattin Duran, Tarık Ongun'a kader arkadaşlarıma teşekkür ediyorum Bahattin Duran : "994 yılında hakemliği başladım ve sayın Doğan Babacan'ın açtığı yolda yürüdük. Bize de Dünya Kupası'na katılan ilk yardımcı hakemler olduk. Bu işe emek verdik, işimizden, ailemizden zaman ayırıp bu işe emek verdik.

Cüneyt Hoca ile eşimden oğlumdan fazla görüşme zamanım oldu. Federasyon Başkanımız Yıldırım Demirören ve ekibine birçok kişiye teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Tarık Ongun da; "Çocukluk aşkım futbol ve futbolun en büyük organizasyonunda görev yapmak çok gurur verici. Hakem arkadaşlarımızla birlikte çok özel günler yaşadık ekip hocamız Cüneyt Çakır'ın önderliğinde daha da iyi günler göreceğiz. Uzun bir yolda ilerledik çok emek verdik. Bize her türlü desteğini veren Şenes Erzik Bey ve tüm TFF yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Çalışmanın sonu yok. Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde yine çok çalışarak hazır olacağız" dedi.

Hakemler ile medyanın buluştuğu toplantının soru-cevap bölümünde, hakemlikte profesyonelleşmeye gidilip gidilmeyeceği konusu gündeme gelirken, Cüneyt Çakır, dünyadaki uygulamaları göz önüne alarak bu konuya sıcak baktığını aktardı.

Dünya Kupası maçlarına kadar önlerinde 4 aylık bir süreç olduğunu hatırlatan Çakır, 3'ü FIFA, biri ise UEFA tarafından düzenlenecek 4 büyük seminere katılacaklarını, ayrıca MHK seminerleri olacağını, bu süre içerisinde yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık 25 maç yönetmelerinin planlandığını kaydederken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yani Dünya Kupası finalleriyle birlikte önümüzdeki 5 ayın 4 ayını kendi işyerlerimizde geçiremeyeceğiz.

Dünya Kupası'nda görev alacak ekipler arasında amatör statüde çalışan tek kadro da biziz. İnanıyorum ki en doğrusuna federasyon yetkililerimiz karar verecektir ama gerçekten şartlar dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Hakemler, sadece 90 dakika sahada maç yöneten kişiler değiller. Bizlerin de hayatı ve yaşam mücadelesi var. Profesyonellik bazen yanlış anlaşılıyor. İsmi korkutabilir ancak dünyada sözleşmeli hakemlik mevcut. Kontrat yapılıyor. Dünyada yaygın bir uygulama. Biz zaten hakemliği profesyonel olarak görüp, o şekilde yaşıyoruz."

Çakır, Dünya Kupası'nda özellikle maçını yönetmeyi istediği bir ülke olup olmadığı konusunda, esprili bir şekilde önce, "Her maç bizim için final" derken, "Önce çok iyi hazırlanacağız. Maç yönetmeyi hak etmemiz gerekecek. Hangisi olduğu hiç önemli değil. Grup maçlarında yöneteceğimiz ilk karşılaşma zaten bizim için final anlamı taşıyacak ve sonrası gelecek" değerlendirmesinde bulundu.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, profesyonel hakemlik konusuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
"Tahmin ediyorum yönetime seçilmemizin ardından yaklaşık 2 yıl geçti. Henüz ilk ayımızda hakemlerimizi nasıl profesyonel yapabileceğimiz konusunda çalışmaya başladık ama bu o kadar kolay değil. Çünkü bu karar bir devrim niteliğindedir. Kararı almak kolay, uygulamak çok zor. Çalışmalarımız devam ediyor. Türk hakemliği hedeflerini daha da yükseltti. Hakemlerimizi ve milli takımlarımızı büyük organizasyonlarda devamlı hale getirmek için çalışıyoruz" Demirören, Türkiye'de, hakemlerin Avrupa'da iyi, ligde ise kötü yönetimler sergiledikleri şeklinde bir algı olduğunu da dile getirerek, "Hakemlerimiz tüm maçlarını en iyi şekilde yönetmeye gayret gösteriyorlar. Çünkü tüm maçları takip ediliyor" diye konuştu.

Hakemlikte profesyonelleşme konusundaki fikirlerini aktaran UEFA 1. Başkan Vekili ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, geçmişte FIFA Hakem Komitesi Başkanı olarak görev yapmış biri olarak duruma farklı yaklaştığını anlattı. FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter ile profesyonel hakemlik konusunda yaşadığı anlaşmazlığı vurgulayan Erzik, şu ifadeleri kullandı: "Tanımlama açısından farklı düşündük ama ben hala aynı fikirdeyim. Profesyonel hakemlikten yana değil, hakemlikte profesyonelleşmeden yanayım. Bu, sözleşme imzalanarak yapılabilir.

Hakemlerimiz futbolcular kadar koşmak, ayrıca antrenmanlar yapmak ve testlere girmek zorundalar. Bu işte 45 yaş limiti olduğuna göre, bu performansı korumak için yoğun çalışmak gerekir. Ayrıca 45 yaşında hakemliği bırakmaları ve başka meslek sahibi olmamaları, onları depresyona iter. Kaliteli hakem derken, kendi ekmeğini kazanmaya başlamış hakemleri arıyoruz. Kaliteli olması için belli bir eğitim ve disiplinden geçmiş olması gerekir. Aynı fikrimde ısrar ediyorum."

Türk hakemliğinin 40 yıl aradan sonra Dünya Kupası'nda bulunduğunun hatırlatılıp, "Yeniden 40 yıl beklemek zorunda kalınır mı?" yönündeki soru üzerine ise Erzik, "Benim 40 yıl vaktim yok, sizleri bilmem. UEFA Hakem Konvansiyonu'nu Türkiye'ye getirmekle işe başladık. Hakem eğitimi, UEFA tarafından dünyada en ileri giden noktada şu an. Biz de bunu uyguluyoruz. Gelecek  için kuşkunuz olmasın" şeklinde konuştu.

1974 yılında Batı Almanya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda düdük çalarak Türk hakemliği adına bir ilki başaran Doğan Babacan, kendisinden 40 yıl sonra yine bir Dünya Kupası'nda Türk hakemlerin görev alacak olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Babacan, "Milli takımımızın iştirak edemediği bu turnuvada hakem ekibimizin bulunacak olması beni çok mutlu etti. Kendileriyle iftihar ediyor, iyi şanslar diliyorum" diye konuştu.

 

SKORER

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler