LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray255333
 • 2. Beşiktaş255025
 • 3. Medipol Başakşehir255019
 • 4. Fenerbahçe254719
 • 5. Kayserispor25416
 • 6. Trabzonspor25395
 • 16. Gençlerbirliği2526-8
 • 17. Atiker Konyaspor2521-12
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Cüneyt Çakır şişirilmiş bir balondur"
"Cüneyt Çakır şişirilmiş bir balondur"
02 Aralık 2013 07:25
Eurosport.com Türkiye Haber Müdürü Çağrı Develioğlu yazdı: "Cüneyt Çakır şişirilmiş bir balondur, dün bir kez daha patlamıştır"

Dış mihrakların ya da faiz lobisinin bu ülkeye verdiği zararlardan biri de kapitalist futbol düzeni pek tabii olabilir. Örneğin üç başlı bir lig yerine, tıpkı İtalya, İspanya, Almanya’daki gibi bir hâle bürünebilmesi ülke futbolunu yönetenlerin, sermayedarların işine geliyordu. Fenerbahçe ve Galatasaray’ı medyada öne çıkartmak, Beşiktaş gibi diğerlerine göre ‘semt’ takımı kalan siyah beyazlıları dışlamak daha çok para demekti. Öyle de oldu. Ancak faiz lobisi ne kadar sarı lacivert ve sarı kırmızı rekabete sarıldı, futbol daha da çirkinleşti, malum derbinin ne tadı ne de tuzu kaldı.

Son 10 yıldır izlediğimiz Fenerbahçe-Beşiktaş (dün oynanan pastanın üstündeki kiraz gibiydi) bir kez daha bizlere gösterdi ki Süper Lig’in ‘en baba’ derbisinin başrolünde sarı lacivert ve siyah beyaz var... Evet, Fenerbahçe-Galatasaray derbisi şiddetle, parayla, kanla şişirilmiş bir balondur ve dünkü maç bu balonu bir kez daha patlatmıştır.

Keşke Manowar fanı olarak kalsaydı

İlk defa hakem hakkında bir şeyler yazacağım için heyecanlıyım. Hele ki, son paragrafını hakemlere ayıran yazarları okuyan bir nesli belki bu yazı hiç doyurmayabilir. Ancak yazacağım. Çünkü sanki Fenerbahçe – Beşiktaş maçının amacı buymuş gibiydi.

Cüneyt Çakır’ın Fenerbahçeli olduğuna dair bilgiler malumunuz. Hatta lise takımında oynarken lakabı ‘Rado’ymuş, hayranı olduğu Rıdvan Dilmen’in kısaltması yani… Manowar hayranlığı da var ama şimdi mevzubahis o değil. Konuya dönelim. Fenerbahçeli olduğu bilinen Çakır bu apoleti sakince bırakmak yerine, çılgıncasına parçalıyor. Üstüne yapışacak ‘Fenerbahçeli’ etiketini görmektense, Fenerbahçe maçlarında ne yapacağını şaşırıyor. O ne kadar ‘Bakın ben Fenerbahçeli değilim’ demek istese, daha da kötü bir hakem oluyor. Paçalarından akan egosu her ne kadar hakem ustalarının hoşuna gitse de, Çakır şu berbat futbolumuzdaki şişirilmiş bir balondan öteye gidemiyor.

Gölge etme başka ihsan istemem

Raul Meireles’in istatistiklerini bir bakın. Fenerbahçe adına kazandırdığı maçlara, takım arkadaşlarına ya da rakiplere olan saygısına, gördüğü kartlara, kadroya bir şekilde giremeyişine bakın. Sonra da metrobüste gecenin köründe evine dönmeye çalışan, Fenerbahçe’ye bir şekilde katkı sağlayan futbolsevere… Yıllık milyonlar alan bu isim, Fenerbahçe’ye stadın çevresindeki köfteciler kadar katkı yapmamıştır. En azından o köfteci direkt olmasa bile, Saracoğlu’nun büyülü futbol atmosferinin bir ögesidir. Meireles ise bir balondan fazlası değildir.

 

EUROSPORT

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler