LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Cavcav: "Bunlar sırayla batacaklar"
Cavcav: "Bunlar sırayla batacaklar"
02 Ocak 2015 06:33
G.Birliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav ile Türkiye'de en fazla sözleşme imzalayan teknik direktör unvanının sahibi Yılmaz Vural, "Türk futbolunda yapılan sözleşmeler gereği ödenen tazminat bedelleri kulüpleri büyük sıkıntıya sokuyor" dedi.

Cavcav, İstanbul takımlarının transferde harcadıklarıyla  kırmızı-karalı kulübün futbolcu ya da antrenörlere ödediği bedeller arasında  "uçurum" olduğunu belirterek, "Kasasında on para yok masada milyon harcıyor" diye  konuştu.
 
Kulüplerin durumunun "hiç iyiye" gitmediği uyarısını yapan Cavcav,  "Daha dün 550 bin avro ödeyip Milan Smiljanic'i gönderdim. Hayrını görsün. Hiç  oynamadan kazandığının hayrını görür mü? Görsün" ifadelerini kullandı.
 
Kendisinin çalışmadan hiç para kazanmadığını dile getiren Cavcav,  şunları söyledi:
 
"Sözleşmeler üzerinde düşünmek gerekiyor. Kimse üç yıldan az sözleşme yapmak istemiyor. Üç yıl futbolda çok uzun süre. Ben, üç yıl para ödemeye söz  veriyorum, sözleşmede yazmasa da futbolcu da 'oynayacağım, hatta iyi oynayacağım,  iyi oynamasam da hep çalışacağım' diyor. Ben sözümü tutmadığımda hukuk, UEFA ve  avukatlar devreye giriyor, futbolcu sözünü tutmadığında ancak böyle arkasından  'hayrını görsün' diye iyi dileklerde bulunuyorsun."
 
Futbolcuların hakkının aranmasının kesinlikle gerekli olduğunu  kaydeden Cavcav, "Futbolcuların haklarını arayalım tamam ama bu kulüplere ne  olacak? Yarın bu kulüpler battığında, Türk futbolu battığında futbolcular nerede  oynayacak, lunaparklarda kalecilik mi yapacaklar, akşamları halı sahalarda  baklavasına maç mı yapacaklar?" diye konuştu.
 
"Devlet olmasa tarih olmuşlardı"
 
Cavcav, hırsları nedeniyle bütçelerine dikkat etmeyen kulüplerin  "birer birer batacağını" savunarak, "devlet olmasaydı İstanbul takımlarının  çoktan tarih olacağını" iddia etti.
 
"Ben paradan anlarım ama futbol ekonomisinden anlamıyorum" diyen  Cavcav, şunları kaydetti:
 
"Ne zaman gazeteleri açsam 'şu İstanbul kulübünün bu kadar borcu var,  şunun şu kadar borcu var' yazıyor. Rakamlar havada uçuşuyor. Yüz milyonlar, hatta  beş yüz milyonlar. Sonra bakıyorum aynı kulüpler pazara çıkmış, futbolcu bakıyor.  Bu sefer on milyonlar, yirmi milyonlar vererek futbolcu alıyorlar. Yok illa  şampiyon olacaklar, şampiyon olunca sanki borcu sıfırlıyorlar. Otur yerinde,  borcunu öde, beş sene de şampiyon olmayıver. Hırsları yüzünden birer birer  batacak hepsi neredeyse. Devlet olmasa şimdiye kadar çoktan tarih olmuşlardı.  Onların verdikleri bedellerle bizim verdiklerimiz arasında büyük uçurum var.  Adamın kasasında on para yok masada milyon harcıyor."

Yılmaz Vural'dan sistem eleştirisi
 
Türkiye'de en çok takım çalıştırma rekorunu elinde bulunduran teknik  direktör Yılmaz Vural ise Türk futbolunda sistemin baştan aşağıya değişmesi  gerektiğini söyledi.
 
Kulüplerle davalık olan antrenör veya oyuncuların tazminat almadığını  belirten Vural, şunları söyledi:
 
"Örneğin iki yıllık sözleşme imzalıyorsun, ücretin de belli. Kulüp  seni 6'ncı ayda gönderiyor. Sen de doğal olarak kalan paranı istiyorsun. Yabancı  antrenörün federasyonu olmadığı için ona UEFA sahip çıkıyor. Türk antrenör veya  oyuncuya ise 'konuyu kendi yerel federasyonun ile çöz, biz iç işlerinize karışmayız' deniyor."
 
Geçmişte "Uyuşmazlık Çözüm Kurulu"nun olduğunu hatırlatan Vural, bu  tür sözleşme sorunlarının çözülebilmesi için kurulun yeniden hayata geçmesi  gerektiğine dikkati çekti.
 
Yeni sistem şart

 
Yılmaz Vural, Türkiye'ye Del Bosque, Löw, Aragones ve Hiddink gibi çok  kariyerli isimlerin geldiğini ancak çalıştıkları kulüplerden gönderildiğini  hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Bu isimler başarılı antrenörler değiller miydi de gönderildiler?  Türkiye'de sistem yanlış. Her şey psikoloji üzerine kurulu. Profesyonellik  anlamında da sıkıntılar yaşıyoruz. Para boyutunda herkes profesyonel ama  uygulamada herkes amatör. Hoca eğitiminden futbolcu eğitimine kadar yeni bir  sistem yaratmalıyız."

 

ŞAMPİY10

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler