LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bu stadyumda yok yok
Bu stadyumda yok yok
16 Ekim 2014 15:45
Samsun'da UEFA EURO 2020 standartlarına göre inşaatı devam eden 19 Mayıs Stadyumu'nda yerden çim ısıtma, tribünden ısıtma, alışveriş merkezi, localar, restoranlar, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları ve ofisler bulunacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından yüklenici firma Ali Acar İnşaat'a yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 42'si tamamlandı.

İnşaat çalışmaları hakkında AA muhabirine bilgi veren yüklenici firmanın proje müdür yardımcısı Bünyamin Ayar, stadyumun betonarme imalatının yüzde 99'unun tamamlandığını söyledi.

Çelik konstrüksiyon imalatı ve montajının da yüzde 70'inin bitirildiğini bildiren Ayar, "Tribünlerdeki betonarme imalatının da yüzde 80'i bitti. Bunun dışında mekanik ve elektrik tesisat, havalandırma işlemlerimiz devam ediyor. Bunlarda da yüzde 60 seviyelerine kadar geldik" dedi.

Elektrik, akım ve kuvvetlendirme işlerine başladıklarını, bunlarda da yüzde 45 seviyesinin üzerinde bulunduklarını anlatan Ayar, bundan sonra dış cephe imalatları ve stadyum içinde bitirme işlemlerinin başlayacağını kaydetti.

Stat genelinde de yüzde 42 seviyesinde bulunduklarını dile getiren Ayar, stadyumun 6222 sayısı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Yasasına tam uygun olacağını vurguladı. Ayar, stadyuma serme çim değil, doğal çim ekeceklerini belirterek, şöyle konuştu: "Birçok yeni stadyumda yaşanan çim sorununu doğal çimle çözeceğiz. Ayrıca çim saha yerden ısıtılacak ve çimlerin çabuk deforme olmaması için gün ışığının iyi bir şekilde alması sağlanacak. Çimlerde de tribünlerde de ısıtma olacak. Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yaşanan rüzgar sorununun burada yaşanmaması içinde rüzgar türbin testlerini dünyanın en yüksek binaları bulunan Dubai ve Avustralya'da denedik. Stadyumda 11 bin metrekare alışveriş merkezi, 54 loca, restoranlar, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları ve ofisler bulunacak.

 Akıllı stadyum 

19 Mayıs Stadyumu'nun 140 bin metrekare alanda yapıldığına işaret eden Ayar, stadyumun UEFA EURO 2020 kriterlerine uygun yapıldığını, bunun için smart stadyum dedikleri, akıllı stadyum inşa ettiklerini söyledi.

Stadyumun içinde tüm elektronik ve mekanik sistemlerin birbirine bağlantılı olacağını anlatan Ayar, şunları kaydetti: "Statta çıkabilecek bir yangında sulama sistemleri kendiliğinden harekete geçiyor ve turnikeler kendilerini serbest bırakıyor. Elektronik sistemlere öğretilmiş bir senaryo var. Çünkü hazırladığımız yangın kaçış senaryosu dahilinde bir senaryoya sahipler. Otomatik tahliye için bütün geçiş yolları açılıyor. Yani bu stadyum elektromekanik sistemlere sahip olan akıllı bir stadyumdur. Stadyumu 2015 yılının Nisan ayı gibi bitirmeyi hedefliyoruz."

Ayar, bazı taraftarların koltukları kırarak saha atmasını engellemek için de tribünlere yerleştirilen koltukların sağlamlığının test edildiğini sözlerine ekledi.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler