LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray296035
 • 2. Beşiktaş295932
 • 3. Medipol Başakşehir295920
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor2944-4
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Brezilyalılar resmen Fener'de
Brezilyalılar resmen Fener'de
25 Temmuz 2009 12:59
Dos Santos ve Cristian bugün resmen Fenerbahçeli oldu!Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın 1907 tribünü salonunda, sportif direktör Aykut Kocaman'ın hazır bulunduğu törende, 3 Brezilyalı futbolcu kendilerini sarı-lacivertli renklere bağlayan sözleşmeye imza attılar.

Kocaman, yeni transferlere imza töreninin hemen ardından Fenercell hattı ve Fenerbahçe Kart verirken, daha öncesinden bu ürünlere sahip olan Deivid espri yaparak imza klasörünü elinde tutarak poz verdi.

Üç futbolcu törenin ardından takımlarının bu sezon kullanacağı formaları giyerek sahada foto muhabirleri ve kameramanların karşısına geçti.

Deivid çubuklu forma ile sahaya çıkarken, Dos Santos 27 numaralı arma formayı, Cristian da 16 numaralı sarı-beyaz formayı giydi.

Futbolcular, saha içinde verdikleri pozlardan sonra taraftarlara imza dağıtmak için maraton tribünü altında bulunan Fenerium mağazasına geçti.

Fenerbahçe'nin iki yeni Brezilyalı transferi Cristian ve Dos Santos ile sözleşmesi uzatılan Deivid, imza töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

CRISTIAN: “BURAYA GÖZÜMÜZ KAPALI GELDİK DİYEBİLİRİZ”
Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Fabio Luciano ile Brezilya'da aynı dönemde forma giyen Cristian, Luciano'dan Fenerbahçe ve Türkiye konusunda gerekli bilgileri aldığını belirterek, “Luciano ile konuştum. Kulübün yapısını, taraftar yapısını, ülkenin yapısını sordum. Yanıtlar olumluydu. Oldukça fazla Brezilyalı olması, Türk halkının yardımsever olması ve güzel bir teklif almamızdan dolayı buraya gözümüz kapalı geldik diyebiliriz. Fenerbahçe, Brezilya'da tanınan, sevilen bir kulüp” diye konuştu.

DOS SANTOS: “TARAFTARI MUTLU ETMEK BOYNUMUZUN BORCU”
Fenerbahçe ailesinin bir parçası olmaktan gurur duyduğunu anlatan Dos Santos da, sarı lacivertli formayı giydiği sürece taraftarlar arasında saygı uyandıracağını ifade ederek, şunları kaydetti: “Takım arkadaşlarımla birlikte başarılara imza atacağız. Umuyorum ki beni her zaman iyi bir oyuncu ve insan olarak hatırlayacaklar. Burada taraftarın ne kadar büyük olduğunu gördüm. Onları mutlu etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu hedef uğrunda elimden geleni yapacağım.”

Fenerbahçe'nin teklifini kabul etmeden önce, sarı lacivertli kulüp ve Türkiye ile ilgili alabilecekleri en olumlu yanıtları aldıklarını anlatan Dos Santos, “Fenerbahçe Brezilya'da oldukça fazla gündemde olan bir kulüp; gerek kadrosundaki Brezilyalılardan gerekse liginde ve Avrupa'da yakaladığı başarılardan dolayı. Brezilya halkının Fenerbahçe'ye gayet olumlu bir bakışı var diyebilirim” diye konuştu.

8 BREZİLYALI AVANTAJ MI?
Sportif direktör Aykut Kocaman ise takımda 8 Brezilyalı futbolcunun bulunmasının avantaj ya da dezavantaj teşkil edip etmeyeceği yönündeki soruya karşılık “Hayatın içinde hiçbir şey yüzde 100 avantaj ya da dezavantaj değildir” dedi.

Fenerbahçe'nin şu andaki pozisyonunu iyi görenler gibi eleştiriler bulunmasının da son derece doğal olduğunu anlatan Kocaman, şöyle devam etti:
“Ancak her işte avantaj ve dezavantajlar iç içedir. Ben burada avantajlı değerlendirmek istiyorum. Takım içinde iki ana grup oluştu. Biri yerli oyunculardan oluşan diğeri de Brezilyalılardan oluşan grup. Aynı karakterden gelen insanların kaynaşması kolay olur. Avantajlı tarafın daha fazla olacağına inanıyorum.”

“KULÜBÜN ORTAK KARARI”
Aykut Kocaman, iki Brezilyalı futbolcunun transferi konusunda kararı kimin verdiğinin sorulması üzerine, bunun kulübün ortak kararı olduğunu ifade etti.

“Bu iki ismi Sayın Daum mu istedi, yoksa siz izleyip değendiniz, Daum onayladı mı?” şeklindeki soruya ise Kocaman, “Bunun neyi değiştireceğini söylerseniz daha iyi yanıt veririm. Bu, Fenerbahçe'in kararıdır. Benim, yönetimin ve Daum'un ortak aldığı karardır. Faydalı olmaları ya da olmamaları durumunda birilerine fatura edilmemeli. Bu, kulübün ortak kararıdır. Ortak kararla alınmış bir uygulamadır. Umarım kısa zamanda uyum dönemini atlatırlar” karşılığını verdi.

EDU İSTANBUL'A DAVET EDİLDİ
Sakatlığının tedavisini ülkesi Brezilya'da sürdüren savunma oyuncusu Edu Dracena, İstanbul'a davet edildi.

Aykut Kocaman, tören sonrası basın mensuplarının soruları üzerine, Edu'nun gelecek hafta İstanbul'a davet edildiğini bildirdi.

Edu'nun sakatlığının ve tedavi sürecinin geldiği nokta ile takıma tekrar katılabileceği zamanın, sarı lacivertli takımdaki geleceğinde belirleyici olması bekleniyor.

Bu arada Kocaman, sözleşmesi sona erdikten sonra Fenerbahçe ile anlaşamayan, Avrupa'da yaptığı görüşmelerde de bir netice alamayan Lugano'nun, sarı lacivertli kulübün teklifine yanaşması durumunda değerlendirilebileceğini ifade etti.
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler