LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bizi alın diye yalvaracak halimiz yok
Bizi alın diye yalvaracak halimiz yok
16 Ağustos 2016 06:06
Türk futbol tarihine damga vuran başarılı teknik adam Yılmaz Vural, Radyospor'da Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Advocaat'ı değerlendirdi ve yönetime serzenişte bulundu.

"Fenerbahçe imkanları itibariyle Türkiye'nin en önemli takımlarından bir tanesi. Bu şartlarda bırakın Türkiye'yi Avrupa'da çok başarılı yerlere gelmesi gerekiyor. Böyle bir kulübümüz gönül istiyor ki, Şampiyonlar Ligi'inde önemli yerlere gelsin, başarılar elde etsin."
 
"Advocaat başarılı bir teknik adam değil"
 

Radyospor'un canlı yayınına bağlanan Yılmaz Vural:"Dünyanın en iyi antrenörü diye bir şey yok. Tecrübeniz varsa her takımı yönetebilirsiniz. Zamanlama açısından bakılınca keşke burada bir Türk hoca olsaydı.. Bu işin mantığını çözemiyorum.. Neden bu hoca? Advocaat başarılı bir teknik adam değil.. Fenerbahçe kulübü kolay bir takım değil.

Bu takımın taraftarının da isteği var. Bunları testbit etmek gerekir. Bu işin sosyal boyutu da var. Bir kaç oyuncuyla görüştüm. Pereira'dan şikayetleri yoktu. Adamın derdi Fenerbahçe başarısı değildi, Ama duramadı, olmadı, başaramadı.." dedi.
 
 "Biz de yıllardan beri bu görevleri bekliyoruz"

 
Fenerbahçe'nin yeni hocasının Türk antrenörlerden olması gerektiğini söyleyen Vural: "Fenerbahçe'nin özlediği takımı geri getirmek gerekir.  Keşke bizlerden biri olsaydı. Biz de yıllardan beri bekliyoruz bu görevleri. Biz de kırılıyoruz, bizlere verilmeyen görevler için.. Yurt dışında önemli görevlere önce kendi vatandaşlarını getirirler daha sonra yabancılara bakılır. Bu takımda yerli teknik adamların 3'te 2'si başarılı oldu.

Bu takım zaten ya 1. yada 2. oluyor. Yabancı hocanın kısa vadede getirilmesi, istediği kadar tecrübeli olsun isterse Mourinho gelsin. Her horoz kendi çöplüğünde öter.. Her horoz kendi çöplüğünde öter. Türkiye'ye gelen yabancı hocalar kötü değil ki. Bunlar bu işi bilmiyor değil. Gittiler dünya çapında başarılı oldular. Neticede Türkiye'de Türk insanı ile bizler türkçe bile anlaşamazken yabancı bir teknik direktörün anlaşmasını bekliyoruz. Eğer gerekli eğitimi, donanımı varsa bir yabancı hoca gibi Türk hocalar da başarılı olabilir."  şeklinde konuştu.
 
"Bizi alın diye yalvaracak halimiz yok"
 
Taraftarların yoğun isteğinden bahseden Yılmaz hoca: "Bana yapılan isteklerden dolayı yolda yürüyemiyorum. Hocam lütfen gel diye taraftarların istekleri var. Aziz başkanla konuş ne olur gel deniliyor. Biz de teknik direktörüz neticede.. Bizi alın diye birilerine yalvaracak halimiz yok. Tabii ki oturup konuşsanız olur. İnşallah hoca başarılı olur. Biz kötü niyetli insanlar değiliz. Fenerbahçe'nin başarısı bizleri mutlu eder." diye konuştu.
 
"Kulüplerin durumu ortada. Eski başarıları tekrar etmek adına taraftarlar merakla bekliyor. Ama sonuç ortada. Türkiye'de hazırlık dönemi sonrası hazır değiliz deniliyor. Eee kardeşim hazır olun. Erken başlayın çalışmaya. Niye eksik çalışıyorsunuz. Daha uzun süreli çalışın. Neden böyle diye sorarlar adama."
 
"63 yaşına geldik artık biz. Ne zaman bu göreve geleceğiz?"
 
Büyük takımlardan görev beklediğini belirten Vural: "Ben Fenerbahçe camiasının ne beklediğini çok iyi biliyorum. 63 yaşına geldik artık biz. Ne zaman bu göreve geleceğiz? Türkiye futbol tarihinin en fazla maç yönetmiş teknik adamıyım. Başarı yok deniliyor.. 10 maç kala kurtarın bakalım kümedeki takımı. Biz istemezmiyiz sezon başından itibaren takım çalıştırmayı.

Biz bu maçları sokaklarda değil statlarda yönettik. Biz kendi kendimize geldik bu seviyelere. Halka sorsunlar.. Kimi nerelerde görmek istiyorlar? sorsunlar onlara da.

Fenerbahçe taraftarı baskılı, atak yapan, hücum oynayan, önde basan hırslı bir takım istiyor. Bakıyorsunuz koskoca Fenerbahçe geri çekilmiş bir takım olarak oynuyor. Önemli olan taraftarsa onların ne istediğini iyi analiz etmeniz lazım. Bu takımın seyircisi keyif aldığında kulüp de kazanıyor. " dedi.
 
"Yöneticilere, başkanlara sesleniyorum.."
 
Yıldız oyuncuların nasıl idare edilmesi gerektiğini anlatan Vural: "Neymiş Türk antrenör yıldız oyuncuları, Van Persie'yi, bilmem neyi idare edemiyormuş. Buradan yöneticilere başkanlara soruyorum. Siz İtalya'dan falan mı geldiniz. Hepinizin geldiği memleket belli. Hepimiz aynıyız.

Her oyuncuyu idare etmek kolay. Futbol egolu insanların olduğu branş. Ego yönetimini iyi bileceksiniz. Önce insanı çözeceksiniz sonra taktik çözersiniz. Türkiye'de nasıl takım yönetileceğini bizden iyi bilen yok. Kolay değil 30 sene bir meslekte yukarıda kalmak. Bu bir çabadır, emektir. Türkiye'de büyük takım çalıştırmak, başarı ile doğru orantıda değil." diye ifade etti.
 
Ajansspor

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler