LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bilardo, seçmeli ders mi olacak?
Bilardo, seçmeli ders mi olacak?
23 Eylül 2009 08:18
Bilardo Federasyonu, bilardo sporunun lise ve dengi okullarda seçmeli ders olması için başvurdu.

Bilardo Federasyonu, bilardo sporunun lise ve dengi okullarda seçmeli ders olması için başvurdu. Öneri kabul edilirse ‘okullu’ Semih Saygıner’ler yetişecek

Türkiye’de bilardo denince akla gelen ilk isim Semih Saygıner. Dünya şampiyonu usta bilardocu, oyunun sadece kahvehanelerle özdeşleşmesini engellerken, Bilardo Federasyonu da eğitimli Semih Saygıner’lerin yetişmesi için harekete geçti. Federasyon, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalayacağı protokolle bilardo sporunu okullara sokmayı hedefliyor. Öneriye göre lise ve dengi okullarda ve üniversitelerde bilardo, alt spor dalı niteliğinde seçmeli ders olarak okutulacak. Böylelikle federasyonun çalışma ortamı artacak ve lisanslı sporcu sayısı yükselecek.

TALİM TERBİYE’DEN ‘MASA’ İTİRAZI

MEB ile imzalanacak protokol süresi ilk aşamada 1 yıl olarak belirlendi. Ancak yıl sonunda taraflardan itiraz gelmemesi halinde sürecin devam etmesi de öngörülüyor. Bilardo sporunun okullarda oynanmasının önündeki en büyük engel ise MEB’in Talim Terbiye Kurulu’nun “Okullara bilardo masası konulmaz” kararı. Ancak bu durumun MEB ile imzalanacak protokolle ortadan kalkacağı belirtildi.

‘PROJEYİ AB’YE DE SUNACAĞIZ’

Bilardo Federasyonu Başkanı Uğur Kurugöllü, MEB ile yapılacak protokolle Bilardo Federasyonu’nun çok farklı görüleceğini söyledi. Türk halkının bilardoyu kahvehanelerle özdeşleştirdiğini belirten Kurugöllü “Açılan nezih salonlar görmezden geliniyor. Bu konuda bir imaj sorunu var. Okullar projesiyle bilardonun kahvehanelerle ilgisi olmadığını göstermeyi hedefliyoruz”dedi. Projenin Avrupa Birliği’ne (AB) de sunulacağını ifade eden Kurugöllü “Önerilerimizin AB’ye de sunulmasıyla bilardonun önü çok açılacak. Bu konuda iki arkadaşımızın üzerinde çalıştığı, AB’den okullara hibe bilardo tesisi projesini gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu. • AA ANKARA

‘Devrim niteliğinde bir karar’

Başarısı dünyaca ünlü İtalyan Longoni firması tarafından adına ıstaka üretimiyle taçlandırılan Semih Saygıner, seçmeli ders önerisinin hayata geçirilmesiyle bir devrim yaşanacağını söyledi. Dünya şampiyonu Saygıner şunları söyledi: 1992’de o yılın şampiyonu Ceulemans’ı yendim. Bu maç televizyondan yayınlandı. Ertesi gün tüm Türkiye beni tanıdı. Bu aslında bilardonun tanınmasıydı. Zaten 1 yıl sonra da bilardo federasyonu kuruldu. Bu şekilde bilardonun kahvehane oyunu değil de bir spor olduğu gerçeğini ortaya koyduk. Türkiye’de 10 bin lisanslı bilardocu var. Ben inanıyorum ki dünyanın en yetenekli bilardocuları Türkiye’de. Yeter ki onlara fırsat verilsin.

Star

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler