LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray153214
 • 2. Medipol Başakşehir15309
 • 3. Fenerbahçe152912
 • 4. Beşiktaş152710
 • 5. Kayserispor15276
 • 6. Göztepe15275
 • 16. Antalyaspor1514-11
 • 17. Gençlerbirliği1512-12
 • 18. Karabükspor158-13
 • Tümü
YENİ HABERLER
Beğler, Mumcu suikastının perdesini ARALADI
Uğur Mumcu suikastinde şok iddia
Beğler, Mumcu suikastının perdesini ARALADI
19 Nisan 2009 / 09:30 Güncelleme: 19 Nisan 2009 / 00:00

Jitem itirafçısı Yıldırım Beğler, Uğur Mumcu suikastının perdesini araladı. Beğler'in şok eden itirafları...


Genelkurmay'ın 14 yıl boyunca tercümanlığını yapan Yıldırım Beğler, Gazeteci Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili şok bilgiler verdi. İltica ettiği Norveç'te Sabah Gazetesi Haber Müdürü Ertuğrul Erbaş'a konuşan Beğler, Mumcu'yu Velit isimli bir Türkmen'in öldürdüğünü açıkladı. JİTEM görevlileriyle uzunca bir süre görev yapan Beğler, asker-polis-MİT üçgeninde işlendiğini iddia ettiği Uğur Mumcu cinayetini 'pis iş' olarak nitelendirdi.


“Barzani JİTEM’i tehdit etti”


Cinayetin işlendiği dönemde kendisi gibi kirli işlere şahitlik yapmış kişilerin bazı gazetecilere bilgiler verdiğini aktaran Beğler, hem bilgiyi veren kişiyi hem de gazeteciyi temizlediklerini anlattı. O dönem yapılan işlerde çok yanlışlık olduğunu belirten Beğler, "Uğur Mumcu hakkında da yok PKK'lıdır, yok yardım-yataklık yapılyor" gibi iddialar duyduklarını söyledi. Mumcu cinayetini işleyenin sonradan Türk vatandaşlığına geçen ve MİT görevlisi olduğunu iddia ettiği Türkmen asıllı Velit olduğunu belirten Beğler, "Velit bombayı arabaya koyan kişi. Yakalanması yanlışlıkla oldu. Sonra bunu Kuzey Irak'a attılar, sınır dışı yaptılar..." dedi. Velit'in Barzani'nin eline geçtiğini söyleyen Beğler, "Velit'i Ankara'ya veririm" diye Barzani'nin JİTEM'i tehdit ettiğini belirterek şöyle konuştu:


"Sonra zehirleyip öldürdüler"


"Bize emir geldi, 'Velit'i Barzani'den alın' diye. Özel Kuvvetler bu çocuğu Kuzey Irak'tan kaçırdı. Velit, Silopi'ye getirilince Habur'dan onu ben aldım. Onu korusun himaye etsin diye Silopi Terörle Mücadele'ye teslim ettik. Anladım ki Velit'i korumak için değil, infaz etmek için getirmişler. 3 gün sonra beni aradılar 'Velit'i öldürmüşler' dediler. Başköy'ün köprüsünün altında zehir vermişler, ölmüş. Orada cesedi kalmış. Köylüler köprünün altına gömmüşler. Basına yansıdı bu. Geldiler kemikleri falan çıkardılar götürdüler. Sonra mevzu yine kapandı."


Mülakatın daha önce yayınlanan bölümlerinde 'kara listeden' bahseden Beğler, Mehmet Ali Birand ile Fatih Altaylı gibi bazı gazetecilerin isimlerinin de bu listede olduğunu söyledi. Beğler, listede yaklaşık 1000 kişi olduğunu ve bunlardan yüzlercesinin sorgu için alındıktan sonra bir daha geri dönmediğini anlattı.


Mumcu'yu öldüren Kerküklü Velit'i zehirlediler!     DETAY

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler