LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
BBC’den çarpıcı dosya: Müslüman Premier Lig
BBC’den çarpıcı dosya: Müslüman Premier Lig
11 Temmuz 2013 10:23
Müslüman futbolcu sayısı 21 yılda 1’den 40’a çıktı, lige yeni bir akım geldi.

İngiltere’de müslüman futbolcu rüzgarı... BBC’de Colin Murray, Ramazan ayının başlamasını fırsat bilerek “Müslüman Premier Lig” adından bir program yaptı. Pazartesi yayınlanan programda 1992’de başlayan Premier Lig’e müslüman futbolcuların etkilerini sıraladı. İşte BBC gözüyle o etkiler:

1- Helal gıda, ayrı duş

Müslüman oyuncular helal gıda ile besleniyor. Duşlarda diğer oyunculardan ayrı ve yalnız duş alıyor, ve namaz kılmak için takımdan ayrı zamanlara ihtiyaç duyuyor.

2- Şampanya değil kupa

Çok yakın zamana kadar Premier Lig’de maçın oyuncusu seçilenlere ödül olarak bir şişe şampanya veriliyordu. İslamda alkol yasak, Manchester City oyuncusu Yaya Toure kibarca şampanya ödülünü reddedince organizatörler de durumu anlayışla karşıladı ve artık oyunculara küçük bir kupa veriliyor.

3- Hepsi oruç tutuyor

Müslüman oyuncuları Ramazan ayında yönetmek hocalar için önemli bir baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. Bazı oyuncular Ramazan ayı boyunca her gün oruç tutmakta ısrar ediyor, bazıları da maç günleri dışında oruç tutuyor. Bu sezon Ramazan ayı Premier Lig başlamadan bitiyor ve oyuncular, hocalar şanslı.

4-Belirliyorlar

Formalarındaki bahis şirketlerinin reklamları Müslüman oyuncuları zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz ay Newcastle’da Cisse kulübü ve yeni sponsorları Wonga ile konuyu görüşeceğini ve dini inançlarının zarar görmesini istemediğini açıkladı. Yani sponsorluk görüşmelerini de müslüman oyuncular etkiliyor.

5- Taraftar öğreniyor

Taraftarlar da artık İslamiyet hakkında bilgi sahibi olmaya başladı, oyuncularını motive etmek için onların kültürlerine ait şeyleri de öğrenmeye çalışıyorlar. Newcastle’da parklarda futbol oynayan küçük çocuklar gol sonrası Ba’nın gol sevincini taklit ederek anlamını bilmeseler de onun yaptığı gibi secdeye varıyorlar.  Böylece Premier Lig’de müslüman futbolcuların etkisi kendini net şekilde gösteriyor.

21 yılda 1'den 40'a yükseldi

1992 yılında Premier Lig doğduğunda bilinen tek Müslüman futbolcu Tottenham’ın İspanyol orta saha oyuncusu Nayim’di. Şu günlerde İngiltere’de 40 Müslüman oyuncu var.

Nereden buluyorlar?

Premier Lig’de takımlar tüm dünyayı tarıyor. Yetenekli oyuncuları erken keşfetmek için en ücra köşelere kadar giden izleme komiteleri Batı Afrika’nın köylerinden ya da Paris’in banliyölerinden yetenekleri buluyor. Bu gençler yaşam tarzlarından kopmuyor.

Oruç için ne dediler

Abou Diaby: Kulübüm oruç tutmamı istemiyor fakat oruç benim için kutsaldır.

Demba Ba: Hocama Ramazan ayında performansımdan memnunsanız oynatın, memnun değilseniz yedek bırakabilirsiniz” dedim.

Akşam

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler