LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Başkent'e yeni stad müjdesi
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'ya yeni bir stadın yapılmasına yönelik çalışmalara başladı.
Başkent'e yeni stad müjdesi
25 Ekim 2011 / 16:55 Güncelleme: 25 Ekim 2011 / 16:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran seçimlerinde yeni stat sözü vermesinin ardından, Bakan Suat Kılıç ile Melih Gökçek stat yerine yönelik girişimlere başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni stat için Eskişehir yolu ile Sabancı Bulvarı'nın kesiştiği bölgedeki Zırhlı Birlikler Komutanlığı'na ait araziyi seçenekler arasında gösterdi.

Gökçek ile birlikte arazide inceleme yapan Bakan Kılıç, ''Cumhuriyetin başkentine yakışır bir stadı Ankara'ya kazandıracağız'' dedi.

Ankara'daki stadın uluslararası standartlarda ve milli maçlara ev sahipliği yapabilecek bir donanımda yapılacağını belirten Kılıç, şunları söyledi:

''Cumhuriyetin başkentine, başkent olmaya yakışır bir stadyum ve spor kompleksine kavuşturma kararlılığıyla yola çıktık. 12 Haziran 2011 milletvekilleri seçimi öncesi Sayın Başbakanımız, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte kamuoyuna bu yönde taahhütte bulundu. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, Başbakanımızın başkentimize yönelik taahhüdünü yerine getirmek üzere arazi tespit çalışmalarını yürütüyoruz.''


-''Ankara hayaline kavuşacak''-


Arazi tespitinin ardından hukuki ihtilafların da giderilmesi halinde başkent Ankara'nın uzunca bir süredir hayalini kurduğu yeni stada kavuşacağını anlatan Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eskişehir yolu üzerindeki bu arazi ilk izlenimlerimize göre son derece uygun bir konumda bulunuyor. Arazinin mülkiyet sorunlarıyla ilgili bir engel olmadığı takdirde burası düşünülebilecektir. Ancak eş zamanlı olarak zamandan kazanabilmek adına başka araziler üzerindeki değerlendirme çalışmalarımıza da Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte devam edeceğiz. Belediyemizin önerileri arasında Ankara halkının da uygun bulacağı bir araziyi başkentimize stadyum ve tören alanı olarak kazandırmak üzere adımlarımızı hızlandıracağız.''


-''Başkente rakam sınırı koymayız''-


Bakan Kılıç, Başkent Ankara'ya yapılacak stadın kapasitesi hakkında da bilgiler verdi. ''Başkent için rakam sınırı koymayız, kapasite sınırı koymayız'' diyen Kılıç, şunları anlattı:

''Cumhuriyetin başkenti söz konusu olduğunda her türlü rakam değerlendirmenin dışında kalır. Ama bizim iki temel kriterimiz olacak. Birincisi stadyum büyüklük olarak, işletme maliyetlerini artırmayacak ve Ankara'nın ihtiyaçlarıyla paralel düzeyde olmalı. Diğer taraftan bakıldığında da Ankara'da milli maçların ya da uluslararası futbol organizasyonlarının yapılmasına imkan sağlayacak düzeyde olmalı. Bu da demektir ki asgari 33 bin rakamını Ankara stadında tutturmaya gayret edeceğiz. Bu sayının altına inilmeyecek, üzerine çıkabilir.''

Ankara'ya yapılacak stadın başkentin mimarisini de yansıtacak özelliklere sahip olacağını ifade eden Bakan Kılıç, mülkiyet ihtilaflarının giderilmesi halinde iki yıl içerisinde Ankara'nın yeni stadına kavuşacağını duyurdu.

Kılıç, ''İnşallah ekstra bir engelle karşılaşmadığımız takdirde 2013 yılı sonuna kadar başkenti yeni stadına kavuşturmayı hedefliyoruz'' dedi. AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler