LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bakan'dan kulüplere uyarı
Bakan'dan kulüplere uyarı
11 Ocak 2013 11:03
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) spor kulüplerinden 110 milyon liralık prim alacağı göründüğünü belirterek, ''Prim borçları olan kulüpleri ben bu asli görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum'' dedi.

 

Faruk Çelik, spor kulüplerin yöneticilerinin, geçmişten beri SGK ve vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili talepleri olduğunu söyledi. 
 
Hükümet olarak bir dönem bu borçların yapılandırmasını gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Bu hafta içinde Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'ın böyle bir yapılandırma olmayacağına ilişkin açıklaması oldu. Bizim SGK olarak spor kulüplerinden 110 milyon liralık prim alacağımız görünüyor. Bunun 41 milyon lirası yapılandırılmış. Ne kadarı ödenir, ne kadarı ödenmez onu süreç içinde göreceğiz ama 57 milyon liralık şu an kulüplerden bizim gecikmiş alacaklarımız var'' diye konuştu. 
 
Çelik, bununla ilgili yapılandırmaların geçmiş dönemlerde yapıldığını, şu an gündemlerinde böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. 
 
 
Amatör kümeye düşen kulüplere kolaylık
 
 
Prim borçlarının yapılandırılması konusunda, profesyonel liglerden amatör kümeye düşmüş ve hiç bir geliri olmayan çok az sayıdaki kulüplerden bazı talepleri dikkate aldıklarını kaydeden Çelik, şunları söyledi:
 
''Gelirleri olmadığı için yöneticilerinden rücu ediliyor bu alacaklar. Bu anlamdaki talepleri değerlendirmeye alacağız ama bugün için değil önümüzdeki süreç içinde onların durumunu değerlendireceğiz. Çünkü onların hiç gelir durumu söz konusu değil. O konuda kurumun alacaklarının tahsili açısından da önemli. Fiili olarak gelirlerden mahrum durumu düşmüş çok az sayıdaki kulüple ilgili değerlendirme yapacağız ama diğerleriyle ilgili rakamları söyledim. Bu çerçevede alacağımız var. Gazete sayfalarında boy göstermek güzel ama kamuya karşı da görevimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Prim borçları olan kulüpleri ben bu asli görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum. İşçimiz, memurumuz vergisini öderken, sigorta primini öderken, spor camiasının bunun gerisinde veya buna duyarsız kalmasını ben düşünmek bile istemiyorum. Kamu olarak, kurum olarak biz atılması gereken adımları geçmiş dönemlerde attık. Yapılandırmalar önümüzde. Ona rağmen yeni borçlar 57 milyon civarında. Bunların tahsilini mutlaka gerçekleştireceğiz. Artık spor kulüpleri futbolcu veya teknik heyetlerin ücretleri neyse en tavan noktadan göstermek durumundalar. Bunu da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Kendilerini bu primler konusunda daha hassas olmaya davet ediyorum.''
 
 
Futbol-Sen'in kurulması
 
 
Bakan Çelik, kısa bir süre önce kurulan ve önceki gün de ilk genel kurulunu yapan Futbol Çalışanları Sendikası (Futbol-Sen) ile ilgili de ise şöyle konuştu:
 
''Örgütlenmek her alanda iyi. Yanlışların giderilmesi, eksiklerin giderilmesi açısından, kamu kurumlarıyla ilişkiler açısından sorunların çözümü açısından örgütlü toplum son derece önemli. Futbol-Sen'in kurulmasıyla ilgili bana ulaşmış bir bilgi yok ama bunu sevinçle, memnuniyetle karşılıyorum.'' 
 
 
AA
 
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler