LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bakan'dan 18 ile müjde...
Sporun Zirvesi Semineri Antalya'da başladı. Açılış konuşmasını ise Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç yaptı. Bakan Kılıç 18 ile stat ve yüzme havuzu müjdesi verdi..
Bakan'dan 18 ile müjde...
18 Ocak 2012 / 14:13 Güncelleme: 18 Ocak 2012 / 14:08

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, futbol kulüplerinin artık dernekler kanununa göre değil, kulüpler yasasına göre yönetilmesi yönünde hazırlıkların başlatıldığını açıkladı. Bakan Kılıç, Türkiye Futbol Federasyon (TFF) ve Türkiye'de futbolun yönetimine siyasal bir etkide bulunmayı hiç bir zaman arzu etmediklerini ifade etti.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (YSYD) tarafından bu yıl 49'uncusu düzenlenen Sporun Zirvesi Semineri Antalya Clup Hotel Sera'da başladı. İki sürecek olan seminere futbol dünyasının yakından tanıdığı isimler katılıyor. Seminer, geçen hafta içinde kayak antrenman pistinde hayatını kaybeden Aslı Nemutlu, Fenerbahçe'nin 'ordinaryus' lakaplı efsane oyuncusu Lefter Küçükandonyanis ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başkanı Rauf Denktaş adına saygı duruşuyla başladı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)'nun Kulüpler Birliği mevzuatının oluşması yönünde bir adım atacak olması durumunda buna destek vereceklerini söyledi. Bu adımının atılmasının ardından Spor Bakanlığı bünyesinde bir hukuk heyeti oluşturarak, kulüplerin artık dernekler kanununa göre değil, müstakil ve kulüplerin iradesine odaklı bir kulüpler yasasına göre yönetilmesi yönünde hazırlıkları başlattıklarını açıklayan Bakan Suat Kılıç, "Türk sporuna dernekler yasasıyla değil, kulüplerin kulüpler mevzuatıyla yönetilebileceği bir hukuki altyapıyı kazandırmak da bizim görevimizdir. Sadece kulüpler mevzuatı federasyonların ihtiyaç duyacağı mevzuat düzenlemesi üzerinde çalışıyoruz. Bununla birlikte Türkiye'nin yapmakta olduğu uluslararası spor organizasyonları bir standarda ortak yapıya kavuşturmak üzerede paralel bir mevzuat düzenlemesi için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz." diye konuştu.

"FUTBOLA SİYASAL ETKİDE BULUNMAYI HİÇ ARZU ETMEDİK"

En fazla hassasiyet gösterdikleri noktanın siyasetin futbol yönetimine müessir olup olmadığı, etki edip etmediği meselesi olduğunu belirten Bakan Kılıç, TFF ve Türkiye'de futbolun yönetimine siyasal bir etkide bulunmayı hiç bir zaman arzu etmediklerini ifade etti. Spordaki gelişmeleri takip ettiklerini söyleyen Kılıç, "Devlet adına, kamu adına, bakan olmadan evvel milletvekili olmamız hasebiyle vekili olduğumuz millet adına futboldaki gelişmeleri, sporun diğer alanlarındaki gelişmeler gibi yakından takip etmeye devam ediyoruz." dedi.

Futbol kulüpleriyle ilgili arzularını açıklayan Bakan Kılıç, "UEFA'nın üzerinde hassasiyetle durduğu finansal fair-playin, başta futbol kulüpleri ve sonrasında diğer kulüpler olmak üzere egemen olması kaçınılmazdır. Yöneticilerin futbol kulüpleri diledikleri gibi borçlandırdığı yapılar maalesef özellikle Anadolu kulüplerinde çok acı tablolarda yaşamakta olduğumuz gibi olumsuzlara neden olabilmektedir. Temlik koyma anlayışına bir disiplin getirilmesi kaçınılmadır. TFF, adım atacak olursa gerek bakanlık gerekse TBMM olarak burada atılacak adımları destekler durumda olduğumuz peşinen beyan etmek isterim. Bununla birlikte yayın gelirlerinin tamamına yakının temlik edilebilir olması, başta Anadolu kulüpleri olmak üzere orta ölçekli mali yapıya sahip olan kulüpleri yönetimi anlamında son derece güçlükler yaratan durum olarak değerlendiriyoruz." şeklinde konuştu.

"ASLI NEMUTLU OLAYINDA KUSUR HATA VARSA BEDELİ MUTLAKA ÖDENMELİ"

Bakan Suat Kılıç, geçen hafta içinde Erzurum'da kayak antrenman pistinde hayatını kaybeden milli sporcu Aslı Nemutlu'nun kazasıyla ilgili ön raporun tamamlandığını belirtti. Bu olayda sessiz kalmak gibi bir tavırlarının olmadığını ifade eden Kılıç, "Bu ve benzer olaylarına asla bir ihmal bağlamı varsa göz yummak, rıza göstermek, sessiz kalmak gibi bir tavrımız olmayacak. Netice nereye bağlanacak bunu bilemiyoruz fakat biz müfettişlerimizi Erzurum'a gönderirken 'hiç kimsenin canını yakmaktan çekinmeyin eğer bir ihmal, bir kusur, bir hata varsa bunun bedeli mutlaka ödenmeli zira ölen bununun bedelini canıyla ödedi' dedik. Önyargılı değiliz, peşin fikirli değiliz. Neticesini rapor elimize geldiği zaman değerlendireceğiz." şeklinde konuştu.

"2012'de 18 YENİ STADYUM YAPILACAK"

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yapısı hakkında bilgi veren Bakan Kılıç, 2012 yalında Türkiye genelinde 18 yeni stadyum yapılacağını belirtti. İlk stadyumun temelinin 2011'in sonunda Afyonkarahisar'da atıldığını belirten Suat Kılıç, protokolleri tamamlanan stadyum sayısının 14'e ulaştığını kaydetti. Bu illere ek olarak Antalya ile birlikte Ankara, İzmir ve Eskişehir'de yapılacak olan stadyumların lokasyonunu netleştiremedikleri için protokol paketine dahil edilmediğini ifade eden Kılıç, "İzmir'de stadyumun yeni inşa ve yapım modeli belli oldu. 4 stadyumu dahil ettiğimizde 2012 yılında yeni stadyum sayısı 22'ye ulaşmış olacak. Cumhuriyet tarihinde genel tarihi anlamında spora yapılan yatırımlar planında bu bir devrimdir. Kapılı yüzme havuzu olmayan 18 il var. Bu 18 ili yüzme havuzları yatırım programına dahil ettik. Kapalı yüzme havuzu olmayan bir tek il kalmayacak." dedi. (Cihan)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler