LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray265433
 • 2. Medipol Başakşehir265320
 • 3. Beşiktaş265024
 • 4. Fenerbahçe264819
 • 5. Trabzonspor26428
 • 6. Kayserispor26414
 • 16. Gençlerbirliği2627-8
 • 17. Atiker Konyaspor2624-10
 • 18. Karabükspor2612-43
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bakan Kılıç'tan TFF'ye eleştiri
Bakan Kılıç'tan TFF'ye eleştiri
09 Aralık 2013 19:52
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, TFF'ye eleştiri eleştirilerde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, geçtiğimiz hafta oynanan maçlarda Galatasaraylı futbolcuların 'Mandela mesajı' ve Fethiyesporlu futbolcuların 'Yüce Atatürk' yazılı tişörtlerle karşılaşmaya çıkmasıyla ilgili olarak, "Fethiyespor olayı ve buna paralel olarak Nelson Mandela'nın ölümüyle ilgili bazı futbolcularımızın düşüncelerini dışa vurumla tercihlerine gelince, Türkiye'nin Türk futbolunun bu gündemler üzerinden tartışılmasını arzu etmiyoruz” dedi.

Temel atma ve açılış törenlerine katılmak için Kütahya'ya gelen Bakan Kılıç, Vali Şerif Yılmaz'ı ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Bakan Kılıç yaptığı açıklamada, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk en büyük hatıralarını Dumlupınar'da, Kocatepe'de bırakmış olan devlet büyüğümüzdür. Türk milletinin gönül tahtındaki yeri başkadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Fethiyesporlu futbolcuların davranışı üzerinden başka bir tartışma konusu haline dönüştürülmesi fevkalade yanlıştır.

Cumhuriyetimizin temel değerleri vardır. Toplumun ortak değerlerinden biri de Atatürk'ün varlığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu liderliğidir. O ismin ve liderliğinin toplumu ayrıştıracak biçimde tartışılmasına sessiz kalamayız. Tepkimizi bu noktada ortaya koyduk. Bugün Türkiye'de konuşulması gereken konular bunlar değil. Eğer spor alanlarında bu gibi davranışların yapılmaması gerekiyorsa Türkiye Futbol Federasyonu olduktan sonra değil, olmadan önce kulüpleri başkanlarını yönetimlerini çağırmalı, bilgilendirmeli ve uyarmalıdır.

Olduktan sonra Atatürk'ün adını konu edinen çevresine alan bir yansımayı cezalandırmaya kalkmak, toplum içinde farklı biçimde okunmaktadır. Toplum bunu farklı bir biçimde okumakla kalmamakta, Türkiye Futbol Federasyonu'nun attığı bu adımı aynı zamanda siyaset kurumuna ve başta başbakanımız olmak üzere, devlet adamlarına mal etmektedir. Bizim bu yönde tercihimiz ve telkinimiz olmadı. Diğer yandan Mandela sadece vatandaşlarının değil, Afrikalıların değil, kendini ötekileştirilmiş hisseden her din ırk dil ve inanç mensubunun özgürlük mücadelesinde adeta simgesi haline gelmiştir.

Mandela'nın dünyanın değişik yerlerinde çok farklı ama tamamı pozitif algısı vardır. Afrikalı iki futbolcumuzun Nelson Mandela ile ilgili mesajının Türkiye'de ceza konusu yapılmasını da ben doğrusu Türkiye'nin dışarıdaki imajı ve iki futbolcumuzun dışa vurumu açısından sağlıklı bir tercih olarak değerlendirmiyorum" ifadelerini kullandı.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler