LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Bakan Kılıç kolları sıvadı
Türkiye, 2020 Yaz Oyunları Olimpiyatı'nın İstanbul'da yapılması yönündeki yurt dışı lobi çalışmalarına Rusya'da başladı.
Bakan Kılıç kolları sıvadı
16 Nisan 2012 / 15:02 Güncelleme: 16 Nisan 2012 / 15:05

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Rusya'nın Başkenti Moskova'da yapılan, Ulusal Olimpiyat Komiteleri Birliği'nin genel kurulu çerçevesindeki spor bakanları toplantısına, kalabalık bir heyetle katıldı.

Bakan Kılıç, toplantının ilk gününde yaptığı açıklamada, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nın evsahipliğine aday olduğunu belirterek, ''Moskova'da 2 gündür devam eden Ulusal Olimpiyat Komitesi Birliği toplantısı var. 60'a yakın ülkenin spor bakanları Moskova'da. Dolayısıyla 2020 Olimpiyatları'na aday İstanbul için önemli bir tanıtım ve işbirliği arayışlarına yönelik önemli imkanların olduğu bir toplantı'' diye konuştu.

İstanbul'un adaylık çalışmasıyla ilgili ilk yurt dışı seyahatini de bu vesileyle Rusya'ya yaptıklarını söyleyen Kılıç, ''Bilindiği gibi 2014 Kış Olimpiyatları da Soçi'de yapılıyor. Bu anlamda Rusya, Türkiye gibi bölgede çok sayıda uluslararası organizasyona ev sahipliği yapma başarısını ortaya koyan bir ülke. Bu yönüyle bakıldığında İstanbul'un adaylığına yönelik en önemli etkinliklerden birinde olduğumuz söylenebilir'' ifadesini kullandı.


-''Bize göre en şanslı kent İstanbul''-


Bakan Kılıç, İstanbul'un bu defa diğer adaylardan daha avantajlı durumunda olup olmadığı yönündeki soru üzerine, ''Bize göre en şanslı kent İstanbul ama nihayetinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi delegasyonu oy kullanacak. Delegasyonun iradesi üzerine ipotek koymak mümkün değil. Bütün aday ülkeler kendi profilini ortaya koyacak ve kendi tanıtımını yapacaklar. Bize göre elbette tartışmasız İstanbul... Bütün avantajlar İstanbul'dan yana'' yanıtı verdi.

İstanbul'un daha önce olimpiyat ev sahipliği adaylığı deneyimleri açısından konuya yaklaşmadıklarını kaydeden Kılıç, ''Önceden çok doğru şeyler de yapılmış olabilir, yanlış şeyler de yapılmış olabilir. Biz sadece geçmiş adaylık deneyimlerinden değil, bütün ülkelerin adaylık deneyimlerinden yararlanmaya çalışıyoruz. Olimpiyatı kazanan ülkeler var. 2016 Brezilya, 2012 Londra... Yakında Londra'da olacağız'' dedi.

Kılıç, olimpiyatları kazanan ülkelerin hangi yöntemi izlediğini ve kazanamayan ülkelerin hangi stratejik hataları yaptığını ayrıntılı bir şekilde değerlendirdiklerini belirterek, ''Sadece İstanbul'un geçmişteki adaylıklarından yola çıkarak bir yol haritası çizmek mümkün değil. Kazananlar hangi yollardan geçip kazanladılar  Kaybedenler hangi stratejik hatayı yapıp kaybettiler  Tüm bunların değerlendirmelerini ince bir terazide, hassas bir tartıyla yapmaya gayret ediyoruz'' diye konuştu.

Bakan kılıç, İstanbul'un diğer 4 rakibine kıyasla, çok büyük avantajları olduğunu belirterek, ''Bizim kanaatimiz ve bizi takip edenlerin kanaati de o yönde... İstanbul'un gerçekten büyük artıları var, büyük avantajları var. Olimpiyat adına İstanbul belki kendi adına en şanslı dönemini yaşıyor. Diğer taraftan bakıldığında olimpizm ruhunun farklı kıtalarda yaşatılması ve farklı kesimlerin olimpiyat ruhuyla tanışması adına, olimpiyat açısından da bakıldığında da İstanbul farklı bir tat yaratıyor'' ifadesini kullandı.

Bakan Kılıç, yarın sabah toplantının son bölümüne katıldıktan sonra Türkiye'ye hareket edecek. AA
 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler