LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Medipol Başakşehir306222
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Sivasspor3044-5
 • 16. Gençlerbirliği3030-14
 • 17. Atiker Konyaspor2929-5
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aziz Yıldırım'dan sert açıklama
Aziz Yıldırım'dan sert açıklama
01 Mayıs 2015 19:03
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Kenan Evren Lisesi arazisinin alınması hakkında basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 2002 yılında  yapılan protokolün gerekleri yerine getirilmesine rağmen Kenan Evren Anadolu  Lisesi'nin içinde bulunduğu arazinin kendilerine devredilmediği gerekçesiyle  basın toplantısı düzenledi.

 
Aziz Yıldırım, konuyla ilgili olarak yönetim kurulu üyeleri Şekip  Mosturoğlu ve Turhan Şahin'le birlikte Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda basın  mensuplarının karşısına çıkarak, açıklamalarda bulundu.
 
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yanında bulunan Kenan Evren  Anadolu Lisesi'nin içinde bulunduğu araziyle ilgili olarak 13 yıl önce bir  protokol imzaladıklarını ve bu protokolün gereklerini yerine getirmelerine karşın  hala bir sonuç alamadıklarını aktaran Yıldırım, "Fenerbahçe siyaset üzeridir.  Siyaset yapmayız ama kendi hak ve hukukumuzu korumak için her türlü yasal  çalışmayı gerçekleştiririz" dedi.
 
Yıldırım, 2002 yılında, dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır, İstanbul  Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve yine  dönemin Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin'in imzalarıyla bir protokol yaptıklarını  ve bunun karşılığındaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerini vurgulayarak "Bu  protokol gereğince bugüne kadar 100 milyon liraya yakın harcama yaptık. Bu harcamanın tek amacı, lisenin buradan ayrılmasıydı. Arazi boşaldıktan sonra  maliye ile oturup burayı kiralayacaktık" ifadelerini kullandı.
 
Kamuoyunda arazinin kendilerine satıldığı gibi bir yanlış algı  oluşturulduğunu, aksine 49 yıllığına kiralayıp, gelirlerinin yüzde 25'ini de  maliyeye kira olarak ödeyeceklerini anlatan Yıldırım, "Aslına bakarsanız akıllı  bir iş değil. O zaman stadı da almak ve bu araziyle birleştirmek gibi bir  amacımız vardı. Yoksa karlı bir proje değil" değerlendirmesinde bulundu.

 
Aziz Yıldırım, bir yıl kadar süreyle randevu taleplerine yanıt  alamadıkları Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşme yaptıklarını ancak konuyla  ilgili bir ilerleme kaydedemediklerini dile getirdi.
 
"Sayın Bakan, bu protokolü tanımadığını söylüyor" diyen başkan  Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Sebebi de, muhalefetin kendisine burayı Fenerbahçe'ye rant sağlayacak  şekilde verildiğini söylemesiymiş. Yine arazinin bedelinin ise 350 milyon lira  olduğunu kaydetti. Muhalefetin konuyla ilgili önergeler verdiğinden bahsetti.  Bize üç şart öne sürdü. İlk olarak, 'size 17 milyon lira verelim, tüm  haklarınızdan vazgeçin',  ikincisi, 'zaten siz protokolü yerine getirmediniz,  konferans salonunu yapmadınız, mahkemeye verir hiçbir şey ödemeden de  alabiliriz', üçüncü olarak da, '345 milyon lirayı getirin, arazinin değeri budur,  alın' dediler. Biz protokolle ilgili tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik.  Yapılan her çalışma, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği ile  birlikte imza altına alınmıştır. Bu konuda sıkıntımız yok. Ödemeyi teklif  ettikleri rakam 17 milyon lira ama biz bir hesap yaptık ve bugüne kadar 98 milyon  lira civarında bir harcama bulduk. Ön izinler için bile bizden 1 milyon lira  ödeme aldılar."
 
"Bugün geldiğimiz noktada da bu yaşananları devlet reddetmektedir"  ifadesini kullanan Aziz Yıldırım, "Şimdi, 'ben o zaman yoktum' diyor.  Kendisi  yoktu ama 2006 yılında protokol revize edildi ve o zamanın Milli Eğitim Bakanı  Hüseyin Çelik Bey de imza koydu. Biz bir protokol yaptık ve bunu devletle yaptık.  Devlette ve kurumlarda devamlılık esastır. Biz bu protokolün uygulanmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
Konuyu bilmeden önerge vermişler
 
Aziz Yıldırım, bazı siyasilerin konuyu bilmeden Türkiye Büyük Millet  Meclisi'nde önergeler verdiklerini aktararak, "Onlar da konuları incelesinler. Ya  bu önergelerini çeksinler ya da değiştirsinler. Bu önergelerden dolayı bakanlık  yorum yapmaktadır" diye konuştu.
 
 
Kulüp olarak konuyu siyasete bağlamadıklarını ve önerge veren  siyasetçilerin hata yaptığını savunan Yıldırım, "Tüm siyasetçilerin birleşerek,  Fenerbahçe ile devlet arasındaki protokolün yerine getirtilmesi için çalışmaları  gerektiğini ifade ediyorum. Biz sadece hakkımızı arıyoruz" değerlendirmesinde  bulundu.
 
Fenerbahçe Kulübü'nün genel kurulunun yaklaştığını hatırlatan başkan  Yıldırım, bu konuyla ilgili genel görüşmeler içine bir madde koyduklarını  aktararak, "Konuyla ilgili genel kurulda konuşacağız. Alınacak kararı da  uygulayacağız. Yönetim olarak neler yapabileceğimizle ilgili hukuki çalışmalar hazırlıyoruz. Mahkemeye gidilmesi gerekiyorsa mahkemeye gideceğiz" şeklinde görüş  belirtti.
 
Aziz Yıldırım, yapılan protokolün uygulanmasını istediklerini ve olaya  karlı olup olmadığıyla ilgili bakmadıklarını aktararak, şu ifadeleri kullandı:
 
"Her iki taraf da bu protokole sahip çıkmalı. Biz Kayışdağı'nda inşa  ettiğimiz ilkokul için, oradaki gecekondu sahiplerine ödemeler yaparak araziyi  boşalttık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmetine sunduk. O arazi Fenerbahçe  Kulübü'nün malıdır. Toplam 16 dönümlük bu okul arazisinin içinden yol geçirildi.  Bir tarafına okul yapıldı, diğer tarafına ise biz salon yapacaktık ancak oraya  engelliler için bir başka okul yaptılar. Kapalı spor salonu için ise başka yer  gösterdiler ve oraya inşa ettirdik. Bizim protokolde hiçbir eksiğimiz yok."
 
Öte yandan Fenerbahçe Kulübü yöneticisi Turhan Şahin ise Kenan Evren  Anadolu Lisesi binasının depreme dayanıklı olmadığıyla ilgili raporlar  bulunduğunu belirterek, burada öğrenime devam edilmesinin dahi sakıncalı olduğunu  savundu.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler