LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Medipol Başakşehir306222
 • 2. Galatasaray296035
 • 3. Beşiktaş295932
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor294611
 • 6. Kayserispor3044-6
 • 16. Atiker Konyaspor2929-5
 • 17. Osmanlıspor FK2929-9
 • 18. Karabükspor2912-47
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aziz Yıldırım'dan flaş açıklama
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, PFDK'nın şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma kapsamında flaş bir açıklamada bulundu...
Aziz Yıldırım'dan flaş açıklama
07 Mayıs 2012 / 23:31 Güncelleme: 07 Mayıs 2012 / 23:33

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) şike ve teşvik primi iddialarına yönelik olarak verdiği cezalara tepki gösterdi.

Futboldaki şike soruşturması davası kapsamında Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunan Aziz Yıldırım'ın, PFDK kararlarıyla ilgili yaptığı açıklama, Fenerbahçe Kulübü'nün internet sitesinde yayımlandı.

Türk futbolunun içerisinde bulunduğu kaygı verici durumun kamuoyunca bilindiğini vurgulayan Aziz Yıldırım, ''Gelinen noktanın yegane sorumluları, cesaret ve kararlılığın ötesinde, dışarıda olmalarına rağmen bizlerden daha tutuklu ve daha esaret altında olan futbol yöneticileridir'' derken, ''Sürecin başından beri işaret ettiğim ve sıklıkla gündeme getirdiğim 'Fenerbahçe Operasyonu' nihayet sona yaklaşmıştır. Fenerbahçe'nin kazandığı günün gece yarısı karanlıklarına sıkıştırılan planlı kararlar, Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının haklılığını bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Hukukun gücü yerine gücün hukukunu uygulamaya kalkanlar, sipariş kararlarla 58. maddeyi değiştirmiş, başından beri haykırdığımız üzere kulüp ile başkan ve yöneticilerini, kulüp ile taraftarını ayırarak, böl ve yönet prensibini hayata geçirme hedeflerini açıkça gözler önüne sermişlerdir'' ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Kulübü yönetimi ile taraftarının ayrılmaz bir bütün olduğunu belirten Yıldırım, ''Fenerbahçe taraftarına ve Fenerbahçe çoğunluğuna hoş görünmek adı altında kulübü mesnetsiz bir şekilde yöneticilerinden ayırmaya kalkışanlar, birkaç yöneticimizi günah keçisi ilan edip, olmayan suçlardan cezalandırma yolunu seçenler, Fenerbahçe başkanını susturmak için Aziz Yıldırım'a sus payı verebileceğini düşünenler, bütün bunların yanında, haklı-haksız ayrımı yapmadan, tüm kulüplerimizi ceza kurullarına sevk ederek, Fenerbahçe ile diğer kulüpleri düşman etmeye, futbolu yangın yerine çevirmeye kalkışanlar, tarafımızdan gereken cevabı en sert şekilde alacaklardır'' şeklinde görüş belirtti.


-''Adı geçen tüm yöneticiler, kendileri istediği sürece görev alacaklardır''-


Aziz Yıldırım, PFDK tarafından ceza verilen yöneticilerini savunduğu açıklamasında, verilen cezalara karşın, bu isimlerin kendileri istediği sürece kulüpte yer alacaklarını kaydederken, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Fenerbahçe ve tüm spor kamuoyu bilmelidir ki, adı geçen tüm yöneticiler, kendileri istedikleri sürece yeni dönemde de Fenerbahçe'de görev alacaklardır. Ve yine kamuoyu bilmelidir ki, Aziz Yıldırım, duruşmada da açıkladığı üzere, Fenerbahçe için ödenecek her türlü bedeli tek başına ödemeye hazırdır. Ancak, kulüplerin temiz olduğuna karar verip, bu kulübün başkan ve yöneticilerini suçlamaya kalkmak, planlı bir operasyonun ötesinde, açık bir hukuk cinayetidir. Bağımsız mahkemelere gelen ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tertemiz olduğunu gösteren raporları hiçe sayarak, kararlarına gerekçe dahi gösteremeyenler, Fenerbahçe'yi kayırma rolünü üstlenme gibi bir hadsizliğe kalkışamazlar. Aynı şekilde gerekli görülmediği için şahsi hesapları inceleme altına dahi alınmayan ve tüm tasarrufları belgelere dayanan yöneticilerimizi suçlayarak, dolaylı olarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nü zan altında bırakmak kimsenin uhdesine terk edilemez, edilmiş de değildir. Spor ailesinden olmadığı için yargılayamadıkları, hatta ifadelerini dahi alamadıkları üçüncü kişilerin eylem ile tasarruflarını, kulübümüze ve yöneticilerimize izafe edenler, bu keyfi kararların sorumluluklarını da bilmelidirler. Şike ve teşvik suçunun unsurları olarak talimat ile yasaların aradığı, suç işlemeye elverişli şahıslar olarak tanımladığı kişilerin eylemlerine bizzat tesadüf edilmeden, yani suç ve eylem sübuta ermeden, teşebbüs eyyamıyla karara bağlayanlar, bu dosyanın gerçek sanıklarıdır.

Unutulmamalıdır ki, şüphe adı altında ceza kurullarına sevk edilen yöneticilerimizin cezalandırılması için, bu şüphenin hangi delil ve inandırıcı kanıtlarla karar niteliğine taşındığını ispat edemeyenler, bir takım oluşumların medyadaki tetikçilerine şirin gözükmek için karara bağlayanlar, yargı önünde bizler kadar eşittir ve öyle de olacaktır.''


-''Sabrımızın da bir sınırı vardır''-


Fenerbahçe'nin her branşta, özellikle de futbolda şampiyonluğunu engellemek için sahaya yansıtılan tüm çirkinliklerin ve kirli oyunların dün itibariyle kamuoyunun malumu olduğunu belirten Yıldırım, ''Fenerbahçe taraftarına reva görülen uygulamalar, vatan hainlerine bile gösterilmeyen sertliktedir. Ufukta görülen, Fenerbahçe'nin tutuklu olmayan yönetici ile hukukçularının aynı oyun ve tehditlerle karşı karşıya olduklarıdır. Ama bilinmelidir ki, Fenerbahçe bir bütün olarak her şeyin farkındadır ve her zamankinden daha güçlüdür. Ancak Fenerbahçe'ye ve Fenerbahçeli'ye karşı yürütülen bu linç kampanyasını yürütenler unutmamalıdır ki, sabrımızın da bir sınırı vardır'' sözleriyle olası tepkilere dikkati çekti.


-Fenerbahçe'yi ligden çekme iması-


Aziz Yıldırım, yaşanılan süreçte kulüp olarak çeşitli kararlar alabileceklerini dile getirirken, ''Fenerbahçe yönetimi, bu adil olmayan düzende ve aynı uygulamaların devamı halinde, Fenerbahçe Futbol Takımı'nı 'yarışmaktan alıkoymak' kararı da dahil olmak üzere bir takım yaptırım ve kararları kongre sonrası genel kuruluna götürmekten kaçınmayacak olgunlukta ve kararlılıktadır'' ifadeleriyle, takımını gelecek sezon için ligden çekebilecekleri imasında bulundu.

Yıldırım, ''Sporda verilebilecek en ağır cezanın alkıştan mahrum bırakmak olduğunu bilen bir spor adamı olarak, kim olursa olsun lig şampiyonunu şimdiden alkışlıyor ve her iki takımımızı da şampiyon saygınlığı ile selamlıyorum. Tüm Fenerbahçe taraftarına güzel ve güneşli günler göreceklerine inanmaları isteğimle sevgilerimi, hasretlerimi sunuyorum'' diyerek açıklamasını tamamladı. (AA)

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler