LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aziz Yıldırım'a para cezası
Aziz Yıldırım'a para cezası
12 Mart 2014 15:54
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısında savcılar Zekeriya Öz ve Mehmet Berk'e hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, savcılar Zekeriya Öz ve Mehmet Berk'e hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 15 bin 250 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Yıldırım'ın avukatı Deniz Tolga Aytöre:

“Dostluk ilişkisi var diye soruşturma yapılmaması ahlaksızlık"

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 29. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Aziz Yıldırım, müştekiler Zekeriya Öz ve Mehmet Berk katılmazken tarafları avukatları temsil etti. Duruşmada söz alan Mehmet Berk'in avukatı Kaptan Yılmaz, savcı Berk'in bu davaya ilişkin soruşturma başlatıldığından itibaren Aziz Yıldırım'la görüşmediği daha önceki görüşmelerinin ise kişisel değil kurumsal olduğunu kaydetti. Berk ile Yıldırım'ın toplu organizasyonlarda aynı ortamı paylaşmak dışında diyalogları olmadığını ifade eden avukat Yılmaz, “Kaldı ki bir an için olduğu kabul edilse bile sanık bir suç işlediğinde Cumhuriyet Savcısının dostluk ilişkisi var diye soruşturma yapmaması ahlaksızlık teşkil edecektir" dedi.

“Savcıları ahlaksızla niteleyen sözü yoktur"

Aziz Yıldırım'ın avukatı Deniz Tolga Aytöre, “Müştekilerin ücret ödemeden kongre üyesi olmaları, davetlere katılmaları, ücretsiz müsabakaları seyretmeleri, birlikte yemek yemeleri savcılar için etik ve davranış biçimlerine ilişkin Budapeşte İlkeleri'ne aykırıdır. Yıldırım'ın konuşmaları yaparken amacı bu etik ilkelere aykırı davranışı tespit etmek niteliğindedir. Doğrudan savcıları ahlaksızlıkla niteleyen bir sözü yoktur" diye konuştu.Yıldırım'ın bir diğer avukatı Abdullah Kaya ise savcı Mehmet Berk'in nasıl Fenerbahçe Kongre üyesi olduğunu açıklayamadığını ifade ederek, “Bu üyelik takdir edilir ki kişisel ilişki gerektirir" dedi.

Avukattan hakime ilginç soru

Yıldırım'ın avukatı Deniz Tolga Aytöre tekrar söz alarak mahkeme hakimi Muharrem Ballı'ya yönelik, "Ben Fenerbahçe Spor Kulübü'nde asbaşkanım, ayrıca kongre üyesiyim. Sizi kongre üyesi yapalım şeklinde teklifte bulunsam kabul eder misiniz? şeklinde soru yöneltti. Hakim Ballı da, "Tabii ki kabul etmem" yanıtını verince avukat Aytöre, "Suçun oluştuğuna yönelik iddialar çökmüştür. Beraat kararı verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Mahkeme, Aziz Yıldırım'ı kamu görevlisine karşı "hakaret" suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 388 gün adli para cezasına çarptırdı. 388 günlük para cezasını da günlüğü 40 liradan, 15 bin 250 liraya çeviren mahkeme hakimi, cezanın 8 taksitte ödenmesine hükmetti.

Bu sırada Yıldırım'ın avukatı Deniz Tolga Aytöre, hakim Ballı'ya, "Müvekkilim asgari ücret emeklisidir. Bu ceza fazla değil mi?" dedi. Hakim Ballı da, "Yıldırım'ın geliri ortalamanın üstünde. Zaten kimlik tespiti sırasında aylık gelirinin 30 bin lira olduğunu beyan etmiş" diye konuştu.

Şike davası sanıklarından olan Aziz Yıldırım'ın geçtiğimiz Temmuz ayında Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada savcılar Mehmet Berk ve Zekeriya Öz'ü kastederek hakaretlerde bulunduğu ileri sürülmüş,hakkında kurulda sarfettiği kelimeler nedeniyle 'hakaret' suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

 

DHA

 

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler