LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aziz Yıldırım şikayette bulundu
Aziz Yıldırım şikayette bulundu
19 Aralık 2014 17:10
Aziz Yıldırım Gülen Hareketi'ne 7 ayrı suçlamada bulundu.

Aziz Yıldırım Gülen Hareketi'ne 7 ayrı suçlamada bulundu: 1-Silahlı örgüt kurmak, 2- Hükümete karşı suçlar. 3- Görevi kötüye kullanma. 4- Haberleşmenin gizliliğini ihlal (Yasadışı dinleme) 5- Özel hayatın gizliliğini ihlal 6- kişisel verileri kaydetmek. 7-Tehdit...

Şike davasıyla hapse atılıp bir süre hapis yatan Başkan Aziz Yıldırım'ın, Cemaat'le ilgili şikayet dilekçesi verdiği ortaya çıktı.

Operasyonda yer alan hakim, savcı ve polislerden şikayetçi olan Aziz Yıldırım, 12 Aralık tarihli dilekçesinde devlet içindeki "paralel yapılanmalar"ın 17-25 Aralık operasyonlarından sonra ortaya çıktığını belirterek Cemaat'e 7 ayrı suçlamada bulundu:

1-Silahlı örgüt kurmak, 2- Hükümete karşı suçlar. 3- Görevi kötüye kullanma. 4- Haberleşmenin gizliliğini ihlal (Yasadışı dinleme) 5- Özel hayatın gizliliğini ihlal 6- kişisel verileri kaydetmek. 7-Tehdit...

Sözcü'den Aytunç Erkin'in haberine göre Aziz Yıldırım, Cemaat'e 'silahlı suç örgütü' dedi.

İşte o haber:

"Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz 2011 'de Türkiye'yi sarsan şike operasyonunda görev alan hakim, savcı ve polislerden şikayetçi oldiı. Yıldırım'ın avukatları, 12 Aralık'ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sundukları dilekçede, 17-25 Aralık operasyonlarından sonra devlet içindeki paralel yapüanmanın ortaya çıktığını savundu.

"Örgüt kurucuları emir verdi"

Aziz Yıldırım'a göre 'şike kumpasını' kuranlar illegal bir yapı oluşturdu ve yapı şöyle faaliyet gösterdi: "Bu illegal yapının üyeleri; örgüt yapılanması adı altında, örgüt kurucularının ve örgüt yöneticilerinin kendilerine verdikleri illegal vazifeleri, yasalarla kendilerine verilmiş görev ve yetki alanları için (sözde) hukuka uygunluk görünümü kisvesi altında yerine getirmektedir. Görünüşte, vazifesini yapan illegal örgüt üyesi bu polis, hakim ve savcılar, vazife kamuflajı ile illegal yapının kendilerine vermiş olduğu illegal emirleri yerine getirmektedir."

"Yapı, kumpas kurmuştur"

Aziz Yıldırım dilekçesinde, "İllegal yapı, yakın tarihlerde pek çok stratejik ve kritik kurum ve idari mekanizmaları ele geçirme yönünde 'kumpas' şeklinde isimlendirilen eylem ve yöntemlere başvurmuştur" dedi ve ekledi: "Bu illegal yapının bir başka önemli hedefi de taşıdığı ekonomik ve sosyal önemi sebebi ile futbol kulüpleri ve yönetimleri olmuştur. İllegal yapı, 17/25 Aralık kalkışması öncesinde, 7 Şubat'ta MİT'e, 3 Temmuz'da ise Fenerbahçe'ye karşı benzer 'kumpas' eylemleri içinde bulunmuştur."

Dilekçenin dikkat çekici iddialarından birisi de "Soruşturma aşamasındaki hukuka aykırılıklar" bölümünde yer alıyor. 3 Temmuz 2011'e giden yolda önce Asayiş Şube tarafından 'Şike ve bahis iddiaları' konulu bir dosyanın hazırlandığı ve bu yazının Organize Şube'ye gönderildiği ifade ediliyor.

Sedat Peker üzerinden gidildi

Dilekçedeki Sedat Peker vurgusu öne çıkıyor: "Bu soruşturmada da 'proje' şeklinde isimlendirilen bir gölge dosyamn varlığıdır. Olayımızda proje, Sedat Peker ve silahlı suç örgütü varsayımı üzerine kurulmuştur." Yıldırım, yapının, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 106. maddesine göre 'tehdit'te bulunduğunu iddia etti. TCK'nın 106. maddesi şöyle: Tehdidin; silahla, kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle, imzasız mektupla, suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak yapılması..."

Tahir Kıran ve Poyraz üzerinden Ergenekon'a

Aziz Yıldırım'ın, şike operasyonunun amacının Fenerbahçe ile dönemin Başbakanı olan Tayyip Erdoğan'ı karşı karşıya getirtmek olduğunu öne sürdüğü dilekçesinde "Soruşturmanın varlığından başkalarının da haberi var mıydı?" başlıklı bölüm de çok önemli. Çünkü, Fenerbahçe'nin nasıl Ergenekon'a bağlandığı anlatılıyor. Ve burada bir isim geçiyor: Tahir Kıran. Türkiye onu Fenerbahçe ve Türkiye Futbol Federasyonu sayesinde tanıdı.

Öz ile Tahir Kıran ilişkisi

1999 - 2000 yıllarında Fenerbahçe Alt Yapı Demeği'nde 2. Başkan olarak görev yaptı. 2008 yılında Futbol Federasyonunda Tesislerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Yıldırım ile ters düşerek kulüpten ihraç edildi. Kıran, Yıldırım'a savaş açtı. Başkan Aziz Yıldırım, Tahir Kıran'ın İstanbul Çamlıca'da, Ergenekon Savcısı ve Şike'yi başlatan Sava Zekeriya Özle 'neredeyse her gece kağıt oynadığını' iddia ediyor. Yıldırım sözü, Kıran'ın 10 Nisan 2011 tarihinde, o tarihte Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygunla dava dosyasına giren telefon görüşmesine getiriyor.

"Aylar öncesinden biliniyordu"

Kıran, Uygun'a "Türk Futbolu'na var ya Ergenekon operasyonu lazım a.k. baştan aşağıya" diyor. Yıldırım bu telefon görüşmesini şöyle değerlendiriyor: "Tahir Kıran, Türk Futbolu'nda, 3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyonu, 10 Nisan 2011 tarihinde bilmektedir. Bu konuşmasında Kıran'ın, yapılmasını beklediği futbol operasyonunu Zekeriya Öz tarafında yapılan Ergenekon operasyonu ile aynı isimle isimlendirmesi de tesadüfle izahı olmayan bir durumdur."

"Poyraz neden iddianamede?"

Yine soruşturmada sürpriz bir şekilde ortaya çıkarılan 'Mobil gizli tanıklar'ı gündeme getiren Aziz Yıldırım, Ergenekon'un gizli tanığı 'Poyraz'm 3 Ağustos 2008'de polise verdiği ifadeyi hatırlatıyor. Gizli tanığın ifadesinde yalan söylediğinin kanıtlanmasına rağmen 'Şike' sürecine de dahil edildiğini belirten Yıldırım'ın dilekçesi şöyle devam ediyor: "İddianamede ifadesine yer verilen ancak başka bir soruşturmada gizli tanık olarak ifade veren Poyraz kod isimli kişinin beyanlarının yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yalan ifadeye itibar edilmesinin nedeni müvekkili Ergenekon soruşturmasına dahil etme gayreti olduğudur." Son not: Dilekçe, eklerle birlikte 179 sayfadan oluşuyor."

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler