LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aziz Yıldırım: Fenerbahçe yıkılmaz
Aziz Yıldırım: Fenerbahçe yıkılmaz
25 Ocak 2014 22:48
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Divan Kurulu'nda konuştu ve çok önemli açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım kulübün Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda açıklamalar yaptı.

Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendilerine yönelik "kumpas kurulduğu" yönünde açıklamaları sonrası söyleyecek bir şeyleri kalmadığını açıkladı.

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen olağan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda üyelere hitaben yaptığı konuşmada, şike ve teşvik iddialarına yönelik davada gelinen noktaya değinerek, "Artık, 'bize şunu yaptılar, bunu yaptılar' demenin anlamı ve manası geçti. Üç senedir çektiklerimizin ardından, Sayın Başbakan'ın kendi ağzından, bize yönelik olarak 'kumpas kuruldu' denildi. Artık savcılara, hakimlere ve polise güvenilmeyen ortamda, bize yapılanları tartışmanın, bir şeyler anlatmanın manası kalmadı" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'ye yönelik olarak iftiralarla dolu bir fezleke hazırlandığını savunan Yıldırım, "Bu fezlekeyle mahkemelerin devam etmesi Yargıtay'da davanın aynı şekilde görülmesi, bizler için savunma olayını ortadan kaldırmıştır. Bizim savunmamızı bu süreç kendisi yapmıştır. Bizim, 'haklıyız veya haksızız' diye söylememize gerek yok. Çünkü Sayın Başbakan söylüyor. 'Bunlar haklı' diyor. 'Bunlara tezgah kuruldu' diyor. Ben buradayım ve bir veda konuşması yapmıyorum. Sizlerle beraberim. İçeride olmam veya dışarıda olmam hiç fark etmez" değerlendirmesinde bulundu.

"Bazıları 'başkan kaçacak' zannediyordu"

Başkan Yıldırım, Yargıtay'ın kendisine verilen cezayı onamasının ardından bazılarının kendisinin Türkiye'ye dönmeyeceğini zannettiğini kaydederek, "Benim için, 'Aziz Yıldırım kaçacak' dendi. Aziz Yıldırım kaçmaz. Bende öyle bir yürek var ki, onların hiçbirinde o yürek yok. Bunu bilsinler" diye konuştu.

Kendisinin Fenerbahçeli doğduğunu ve Fenerbahçeli öleceğini aktaran sarı-laciverli kulübün başkanı, şöyle devam etti:

"Bir sevda bu. Yoksa bir unvan almak için, ismimi duyurmak için değil. Bu düşünceyle çalışsaydım, 16 yıl süreyle burada olamazdım. Öyle bir düşüncem olmadı. Bazı eserlerim oldu. Hep beraber, kendi kaynaklarımızla yaptık. Bir gün olsun bu tesislerden birine ismimin konulmasını istemedim. Böyle bir karşılık için yapmadım bu çalışmaları. Bu mücadeleyi onun için vermedim. Yine onursal başkanlık meselesinde de aynı. Ben burada bir unvan almak için yokum. Böyle bir şey yaparsanız beni incitirsiniz. Ben bu kulübün kapısında bekçi olmaya hazırım. Benim böyle bir arzum ve isteğim yok."

"Yeni yönetim için yönlendirme yapmam"

Aziz Yıldırım, kendisinin ardından kulüpte kimin başkan olacağı konusunda hiçbir yönlendirme yapmayacağını söyledi.

Sürekli, kendisinin hapse girmesinin ardından Fenerbahçe'nin ne olacağına yönelik sorular sorulduğunu aktaran başkan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kulübün tüzüğü var. Orada ne yazıyora o olur. Aziz Yıldırım 'şunu başkan yapın' demez, demeyecektir. Bunu herkes kafasına soksun. Bir yönlendirme yapmam. Eğer imkanım olursa gelir oyumu kullanır, kime verdiğimi de deklare ederim. Burada padişahlık sistemi yok. Padişah ferman vermiş, biz geldik. Sizlere aynı şeyi yapmayacağım. Eğer böyle bir şey yaparsam beni tenkit edin. Fenerbahçe'de demokrasi vardır, tüzük vardır. Başka türlü düşünmek Fenerbahçe camiasına hakarettir. Benim kafamda böyle bir şey yoktur. Fenerbahçe de benden sonra akar, yolunu bulur."

"Ben çok önemli bir adamdım da beni getirip başkan yapmadınız. Ben de içinizden biriydim, geldim başkanlık yaptık" şeklinde konuşan Yıldırım, "Bu süreçte arkadaşlarımla beraber iyi işler yaptığımı düşünüyorum. Dünkü toplantıyı erteleme nedenim, geleceğe dönük kararlar almamaktı. Ben yokken onlar yapacak, ben değil. Ben karar verirsem, padişahlık sistemine gideriz ki, bunu benim gönlüm kabul etmez" değerlendirmesinde bulundu.

Aziz Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

Değerli Fenerbahçeliler, değerli arkadaşlar. Ben veda etmiyorum ben buradayım. Bugün konuşmayacaktım ama hepimiz göreceğiz, yaşayacağız. Biz şike yapmadık. Siyasi bir olayın içerisindeyiz. Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım’ın tek farkı hep cumhuriyetin yanında oldu. Bu kulübe hiçbir zaman siyaset sokmadık. Hepimizin bir düşüncesi vara ama bunu hiçbir zaman kulüp bünyesine sokmadık. Kulübe siyaset sokmadım.

Fenerbahçe Atatürk’ün kulübüdür. Fenerbahçe Türkiye’nin son kalesidir ve bu kale hiçbir zaman yıkılmaz. Bugün gelinen noktada Fenerbahçelilerin ve kamu vicdanının bunun bir şike olayı olmadığını görüyordur.

16 yıl boyunca bu kulübe hiçbir zaman siyaset sokmadık. Hepimizin siyasi görüşü vardır. Fenerbahçe, Atatürk’ün kulübüdür. Fenerbahçe son kaledir, hiçbir zaman yıkılmaz.

Bu operasyon başladığı günde Fenerbahçelilerin yarısı “Başkan acaba yapmış mıdır” diye düşünmüştür. Ama bugün bütün taraftarlar operasyona inanıyor.

Bugün herkese görev düşüyor. Bugün paralel devlet-normal devlet mücadelesi var. Türkiye’nin tek cumhuriyet olduğunu unutmadan, canımız pahasına bunu korumalıyız.

Türkiye’de tek cumhuriyet vardır, Türkiye Cumhuriyeti’dir. Paralel devlet veya başka bir şey olamaz. Olursa cumhuriyet çöker, biz buna izin veremeyiz.

Bizim savunmamızı bu süreç kendisi yapmıştır. Bizim haklı olup olmadığımızı Başbakan söylüyor, “Bunlar haklıdır, tezgah kuruldu” diyor.

Veda etmiyorum, hep buradayım. Ben hiçbir yere gitmiyorum. İçeride veya dışarıda olmam fark etmez.

Fenerbahçeli doğdum, Fenerbahçeli öleceğim.

Onursal Başkan olmak istemiyorum. Bu tip konularla kendimizi ve beni yıpratmayalım.

Ben kulübün kapısında bekçi olmaya hazırım.

Bundan sonra ne olacağı konuşuluyor. Kulübün tüzüğü var, ona uygun şekilde devam edilecek.

Dünkü toplantının ertelenme nedeni geleceğe dönük planların yapılmamasıdır. Ben yokken onlar karar verecek.

Türkiye’de amatör şubeleri Fenerbahçe ayakta tutmaktadır. Bunun bedeli her sene 20-25 milyon dolar açık vermektir.

Bizden başka bir kulübün tam olarak vergi ödediğini düşünmüyorum. Ama biz kulüp olarak yayın havuzundan gelir alamıyoruz. Bunun çalışmasını yapıyoruz, gerekli başvuruları yapacağız. Bugün havuzdan çıkarsak yılda 125 milyon dolar alırız. Anadolu kulüplerini düşünerek havuzdan çıkmadık ama bundan sonra çıkabiliriz.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Fenerbahçe’ye hiçbir katkısı yoktur.

Yayın hakları ve isim hakları serbest bırakılsın.

Fenerbahçe İddaa gelirlerinden de hak ettiği gelirleri alamıyor. Tabiri caizse inek mi sağılıyoruz ama hak ettiğimizi alamıyoruz.

Fenerbahçe'nin bu sezon muhakkak şampiyon olması gerek. Şampiyonluk kulübe güç verir.

Türkiye'de hapiste yatıp yatmamanın bir fonksiyonu kalmadı.

Ben titr peşinde değilim. Fenerbahçe'nin kapısında bekçi olmaya hazırım.

 

EUROSPORT

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler