LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"Aziz Yıldırım af istemiyor"
"Aziz Yıldırım af istemiyor"
12 Şubat 2014 15:42
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Avukatı Şeref Dede, Aziz Yıldırım’ın af istemediğini adil yargılanmak istediğini söyledi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Avukatı Şeref Dede, Yargıtay’ın Başkan Aziz Yıldırım hakkında şike ve teşvik cezasının onanmasının ardından İHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda konuşulanları bilmediği ve bilgi kirliliği olduğunu vurgulayan Dede, “İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bize göre adil olmayan yargılaması sonucunda verdiği bir karar var. Aziz Bey ve diğer sanıklar hakkında mahkumiyet, bir kısmı için de beraat. Yargıtay 5. Ceza Dairesi bize göre hatalı bir şekilde bu cezanın onanmasına karar verdi. Şu an da Aziz Bey hakkında verilen 6 yıl 3 aylık cezanın infazı söz konusu. Ancak bir yasa değişikliği ya da yeniden yargılama söz konusu olursa, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyayı Yargıtay Ceza Kurulu’na taşıması ve kararın bozulması ve infazın geri alınması durumlar sonucunda işin şekli değişir. Yani aslında, kavram kargaşasını nedeni olaya siyasi ya da taraftar gözüyle bakılması. Hukukçu gözüyle bakılırsa bir karışıklık yok. Tek mesele yargılamanın adil olup olmadığı, doğru ve yargılanması gereken mahkemede yargılanıp yargılanmaması meselesidir" dedi.

"Çekeceği ceza 2 yıl 2 ay"

Aziz Yıldırım’ın olası bir durumda çekeceği ceza hakkında da bilgi veren Avukat Dede, "Bizim yürürlükte olan ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında bir kanunumuz var. Ona göre bu cezalar hesaplanır. Bu süreleri ceza infaz savcılığı yapar. Çok da zor bir şey değildir, matematikseldir hesaplanması. Arada bir kısım yasalar var. Cezanın 3’te 2’si çekiliyor. Ayrıca bu hesabın yapılıp yapılmayacağı bile belli değil. Şu kadar yatar ya da yatmaz, bu hesabın yapılması hoş değil ama hesap belli. Aziz Bey’in 6 yıl 3 ay cezası var. Aziz Bey’in bunun 3’te 2’sini düştükten sonra tutukluk süresi gibi etkenleri de çıkardığımızda. 2 yıl 2 ay yatar bir süresi var. Ama dediğim gibi bunu yatıp yatmayacağı bile belli değil. Bu kadar belirsizlik içinde bunu konuşmak doğru değil" diye konuştu.

"Ceza Genel Kurulu'nun adil olabileceği düşüncesiyle bu itirazı yaptık"

Yargıtay’ın, Aziz Yıldırım hakkında verdiği karar konusunda düzeltme istemediklerini vurgulayan Dede şunları söyledi:

"Ceza muhakemesi kanunundaki olağanüstü kanun yolu olan itiraz hakkını istedik. Çünkü, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kendi içinde çelişkili ve tutarsız ve anlaşılmaz ifadeleri var. Ayrıca, hukuka ve dosya gerçeğine aykırı. Adil bir karar olsun. Gerçek bir yargılamanın sonucunda herkesin içine sinen gerçekten varsa suçlu, onun nasıl tespit edildiği de belirtilmek suretiyle gerekçeleriyle ortaya konsun istiyoruz. Örnek olarak; duruşma harici dinlenen tanıkların duruşmada dinlenilmesini istiyoruz. Birçok çelişkileri var 5. Ceza Dairesi’nin. Bu nedenlerle olayın Ceza Genel Kurulu’na götürülerek oradan çıkacak kararın en azından adil olabileceği düşüncesiyle bu itirazı yaptık."

"Kulübe tebliğ gelmeden Yıldırım'ın başkanlığı düşmez"

Şeref Dede, Aziz Yıldırım’ın şu an başkanlığının devam ettiğinin hatırlatarak, "Bize Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin onama ya da bozma kararları tebliğ edilmiş değil. Şu anda ne olduğu bile beli değil kararın. Fenerbahçe Kulübü’ne karar tebliğ edilmeden Aziz Yıldırım’ın başkanlığı düşebilir mi. Böyle bir şey olamaz" dedi.

"Yıldırım'ın içeride yatması, Türkiye'yi tatmin mi edecek"

Aziz Yıldırım’ın af istemediği ve adil yargılanmak istediğini belirten Avukat Dede, "Neyse gerçek, bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmalıdır. Dosyanın ne zaman gelip gelmeyeceği belli değil. Yeni yasa çalışmaları var. Yeniden yargılanmamanın yolunun açılıp açılmayacağının belirsizliği var. Bu yüzden davanın ne zaman biter-bitmez yorumlarının yapılması yanlış. Aziz Yıldırım’ın içeride yatması Türkiye’yi tatmin mi edecek. Önemli olan doğru sonuca varmak. Gecikmiş adalet, adalet değildir ama hızlı adalet de felakettir" şeklinde konuştu.

"Bu karar kamunun vicdanında yerini bulamamıştır"

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın davasında görev alan Avukat İbrahim Şahinkaya ise bu ve benzeri davalarda konuşulması gereken basit sorular olduğuna vurgu yaparak, “Acaba verilen kararlar adil bir süreç içinde mi verildi. Bu karar kamunun vicdanında yerini bulamamıştır. Aziz Yıldırım hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunmasına ve yurt dışında bulunmasına rağmen, derhal dönüp gelen bir insandan bahsediyoruz. Bu adil bir karar verilmediği noktasındaki feryattır. Bu soruşturmayı yürüten polis müdürleri, savcılar görevden alınıyorlar. Bu ülkenin Başbakanı, bu insanlar hakkında çok ağır suçlamalar yöneltiyor. Bir örgütten bahsediyor. Böyle bir sonucu ortaya çıkaran kişiler hakkında böyle ithamlar varken, nasıl bu karara saygı duyulmasını bekleyebilirsiniz. Bu karar kamunun vicdanında yerini bulmamıştır. Şu ya da bu şekilde gerçek ortaya çıkacaktır. Burada altının çizilmesi gereken nokta adil bir yargılamadır" diye konuştu.

 

İHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler