LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aysal:Bu borçları biz yapmadık!
Aysal:Bu borçları biz yapmadık!
13 Nisan 2014 13:23
Galatasaray Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu'nda Ünal Aysal çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu'na Duygun Yarsuvat divan başkanlığı yaptı. Yönetimden Başkan Yardımcısı Candan Erçetin ile yönetici Aka Gündüz Özdemir kongrede yer almadı.

Adnan Öztürk, Abdurrahim Albayrak, Hayrettin Kozak, Taner Aşkın'nın aralarında bulunduğu 201 kişi tarafından hazırlanan önerge ile toplantı gündeminde ek olarak yer alan 11, 12 ve 13. maddelerin daha sonra görüşülmesi istendi.

Bu önerge tartışmaları beraberinde getirdi. Başkan Ünal Aysal ve ekibi, muhalefet tarafından hazırlanan bu önergeyi kısmen kabul ederken, borçlanma yetkisiyle ilgili ısrarlarının devam ettiğini dile getirdi.

Aysal "Gündeme ek olarak konulan bu maddeler ile camiada birleşme, tereddütleri ortadan kaldırmak ve birlik beraberlik hedefledik. Bu bakımdan biz bunları istedik. Zaman yokluğu nedeniyle bazı sıkıntılar olabilir. Ada ve genel af daha sonra görüşülebilir. Ancak yetkiler nedeniyle ısrarcı olacağız. Yetkiler şahıslara değil yönetimlere verilir. Bugün verilecek yetkiler bir sonraki yönetim kurulu için de gereklidir. Seçim olsa bile diğer adaylar bunu görerek hareket edeceklerdir. Yeni yetkiler değildir. Biz sadece uzatılmasını ümit ediyoruz.

3 maddeden 2'sinin daha sonra görüşülmek üzere ertelenmesine karşı olmayız. Ancak borçlanma yetkisiyle ilgili ısrarcı olacaklarını söyledi" diye konuştu.

Diğer taraftan 'Genel Af'la Oğuz İmregün Adnan Polat dönemine dikkat çekerek, "Bu adamlar ceza almadı ki. Mahkemeye gidip aklandılar. Özür dilemek gerekli. Bu adamlar rencide edilmiştir. Galatasaray hatalarından dönme faziliyetine sahiptir" diye konuştu. Salondakiler bu konuşmayı alkışladılar.

Yapılan oylamada genel af ve Galatasaray Adası'yla ilgili gündeme ek olarak konulan 13 ve 12. maddelerin daha sonra görüşülmesine oy çokluğuyla karar verildi. Ancak borçlanma yetkisiyle ilgili 11. madde tam bir strateji savaşına döndü. Muhalefet 9 Temmuz 2011'de verilen yetkilerin 31 Mayıs 2016'ya ertelenmesi konusunun daha sonra görüşülmesini istedi. Ancak Aysal bu yetkilerin bu toplantıda görüşülmesinde ısrar etti. Yapılan oylamada oy çokluğuyla 11. Maddenin görüşülmesine karar verildi.

Galatasaray Başkanı Ünel Aysal kongredeki konuşmasında şunları söyledi:

Büyük camiayız büyük sorumluluklarımız var. Meselelerimiz bazı arkadaşların düşündüğünden çok farklı noktada. Bir çivi bile çakmadınız demiş bir arkadaş. Türkiyede zor bir dönemden geçiyor Marangozculuk için değil itfaiyecilik için geldiğimi düşünüyordum. Neler yaptığımızı biraz anlatacağız.

Beni bu göreve sizler getirdiniz. 4 cephede sportif, mali, idari ve marka değeri...

Mali açıdan bizim için büyük ve hayati önem taşıyan günler geride jaldı. Avrupanın gelir bakımından 16. büyük kulüp noktasına erişmiş durumdayız. 2013 kulüp solo bütçesi ciddi bir gelir fazlası ile kapanmıştır. Gelir ve sportif açıdan Avrupa devleri arasındayız. 2012-13'te toplam 83 kupa 1000'in üzerinde madalya. Erkek ve Kadın basketbol takımında emeği geçen herkesi kutlamak ve teşekkür etmek istiyorum. Başarılar diliyorum bunu hak ettiler

Bu borçları biz yapmadık!

Biz 3 yıldır bir kriz yönetimi gerçekleştirdik, kimseye de taviz vermedik. Şikayetler, mahkemeler, iddialar. Ama hiçbiri bizi hedeften saptıramadı. Bu borçları biz yapmadık. Biz bu şekilde devraldık. Gemiyi karaya oturtmamak ve borçları azaltmak üzere devraldık. İki yönetim zor bir dönemi bir arada geçirdi. 4 büyük kulüpten an sağlıklısı Galatasaray'dır. Futbol takımları özkaynak durumuna göre Beşiktay -325, Fenerbahçe -222, Trabzonspor -56 milyon lira iken Galatasaray'da bu rakam -49 liradır.

''Cesur bir adım attık''

3 büyük takım arasında en genç takımı Galatasaray'ın. Gelenlerin yaş ortalaması 21.3, gidenlerin ortalaması 28.25.

Son 5 sezonda Galatasaray'a transfer edilen oyuncuların ortalama yaşı 25.72 Borçlarımızı yeniden yapılandırılması ve 5 yıllık vadeli yayılma projesi sonuçlanmak üzeredir. Sporcu ve teknik kadro ücretlerinin toplam giderlere oranını yüzde 61'e çektik. Yüzde 100'e varıyordu. Bu da hiç bir büyük transferi hesapsız kitapsız yapmadığımığızı gösteriyor. Hedef 5 yıl içinde yüzde 50 seviyesine çekmektir Arazi satışı olarak değil, bir artı değer elde edilecek bir projelendirme ile pazarlanmalıdır.

Umarım bu da Riva arazisini satacaklar iddialarını da ortadan kaldırır.

Ana gelir yani arsa bedeli kesinlikle borç kapatmak için kullanılmamalıdır.

 

EUROSPORT

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler