LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray347542
 • 2. Fenerbahçe347242
 • 3. Medipol Başakşehir347228
 • 4. Beşiktaş347139
 • 5. Trabzonspor345512
 • 6. Göztepe3449-1
 • 16. Osmanlıspor FK3433-11
 • 17. Gençlerbirliği3433-17
 • 18. Karabükspor3412-66
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aysal: "Yaşlandım ve artık..."
Aysal: "Yaşlandım ve artık..."
18 Eylül 2014 06:21
Galatasaray Kulübü Olağanüstü Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan Ünal Aysal, 2016'ya kadar kalmak ietediğini belirtti.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, 2016'da sona erecek görev süresinin sonuna kadar kalmak istediğini söylediğini belirterek, "Ancak 'illa 2016'ya kadar kalırım' demedim. Ne yapacağımın kararını yarın yönetim kurulu toplantısında arkadaşlarımla konuştuktan, bugünkü gündemi değerlendirdikten sonra vereceğim" dedi.

Türk Telekom Arena'da gerçekleştirilen Galatasaray Kulübü Olağanüstü Divan Kurulu Toplantısı'nda, kulüp başkanı Ünal Aysal ile yönetim kurulu üyeleri Özkan Olcay, Adnan Nas, Ümit Özdemir, Mehmet Cibara, Ebru Köksal, Mete İkiz, Necati Demirkol, Mehmet Emin İpekdokuyan hazır bulundu. Toplantıda, 29 Eylül'de yapılacak Galatasaray Sportif AŞ Genel Kurulu ve ekim ayında gerçekleştirilecek olağanüstü yetki genel kurulu ile ilgili görüşme yapıldı.

Aysal, toplantıda, kulübün sahip olduğu gayrimenkullerle ilgili bir yatırım ortaklığı kurulması, basketbolun bir anonim şirket altında kulüpten ayrılması, marka değerinin artırılması ve yurt dışında çalışmalar yapılması konularında yetki almayı planladıkları ekim ayı olağanüstü yetki genel kurulu öncesi kulüp üyelerine ayrıntılı bilgi sunduktan sonra, aralarında Hayrettin Kozak, Mehmet Helvacı ve Taner Aşkın'ın da bulunduğu bazı üyeler söz alıp, eleştirilerde bulundu.

Daha sonra tekrar kürsüye gelen Aysal, üyelerin genelinde gayrimenkullerin değerlendirilmesi, basketbol anonim şirketi kurulması ve bu konularda konuşulmasına pek müspet yaklaşım olmadığı algısını edindiklerini belirterek, "Buna dönük olarak biz böyle bir genel kurulu çağırır mıyız, çağırmaz mıyız, bir kere daha şapkamızı da önümüze koyar, düşünürüz. Yarınki yönetim kurulu toplantımızda ya görüş değiştiririz ya da genel kurulu davet ederiz. Ama sizleri de yormak isteyeceğimizi zannetmiyorum" diye konuştu.

Üyelerden Hayrettin Kozak'ın, "Bütün bunlar reddedilirse başkan ne yapar?" şeklindeki sorusuna cevap vermek istediğini kaydeden Ünal Aysal, "Arkadaşlar, genel kurulda '2016’ya kadar ben burada kalmak istiyorum ama ondan sonrasında istemiyorum çünkü artık yaşlandım’ dedim. Ama '2016’ya kadar kalırım' demedim. Şimdi, buradan hareket edersek, Hayri’nin (Hayrettin Kozak) tuzağına düşmüş olmak istemiyorum. Ama size net olarak söyleyeyim; ne yapacağımın kararını müsaadenizle yarınki toplantıda arkadaşlarımla konuştuktan, bugünkü gündemi değerlendirdikten sonra arz edeceğim" ifadelerini kullandı.

"Kimse bana 'kulübü batırdı' diyemez"

Ünal Aysal, yönetim kurulu olarak yaptıkları harcamaların karşılığının başarı olduğunu vurgulayarak, "Bu kadar masraf yaptık bunun karşılığı ne?' deniyor. Arkadaşlar masrafın karşılığı yukarıdan aşağı bir başarı listesi. Burası kulüp, bizi başarı için getirdiniz. Biz de bunu yapmaya çalıştık. Hatalarımız oldu mu, oldu. Ama neticede başarıyı da yakaladık. Bir anlamda, bence o kadar da perişan durumda değiliz. Geldiğimiz günkü borçlarımız neyse bugünkü borçlarımız da o. Yani ben rakam olarak başladığım yerdeyim. Kimse bana 'kulübü batırdı' falan diyemez. Bunun her zaman cevabını rahat rahat veririm" değerlendirmesinde bulundu.

Aysal, başarılı olmak için harcama yaptıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizim başarısızlıklarımızın arasında gelirlerimizi artırmak var, bugün konuşuldu burada. 'Bu adamların cebine dünya kadar para girdi, onu çarçur ettiler'. Değil. Geliri artırmak bir başarıdır, başarısızlık değildir. Gider, zaten başarıyı yakalamak için yaptığınız bir harcama. Bunun karşılığını kazanıyorsanız, ki biz kazandık, rakamlar burada, o zaman ben başarılı sayılmalıyım. Burada üzerine tükürülecek bir durum yok. Bakın, gelirlerimiz 2010'dan bu yana 3,5 kat artarken, giderlerimiz 1,7 kat artmış. Yani gelirlerimiz, giderlerimize oranla daha fazla artmış. Bu kadar net. Eğer siz gelişme istiyorsanız geliri artıracaksınız. Gazlayacaksınız ve korkmayacaksınız. Ne biz, kalırsak biz, ne de bizden sonra gelecek arkadaşlarıma benim tavsiyem, katiyetle geriye bakmamaları olacaktır. Ya cesursunuz, hızlı gideceksiniz, yahut da spor sektöründe çalışmayacaksınız. Sporun tek hedefi vardır; başarı."

Divan kurulu üyelerinin önemli bir karar vermesi gerektiğini dile getiren Aysal, "Duraklayalım mı, küçülelim mi, büyüyelim mi? Bu çok önemli bir karar. Siz bu kararı verdikten sonra yönetim kurulu gereğini yapar. 'Tamam başarı istemiyoruz. Üçüncülük, dördüncülüğe oynayalım, Gençlerbirliği, Ankaragücü gibi oynayalım veya işi şansa bırakalım 2006 yılında olduğu gibi düşük bir bütçeyle şampiyon olalım.' Bu da mümkün ama şans. Biz şansa bırakmak istemedik. Bizim derdimiz bu" ifadelerini kullandı.

" Bundan sonra evlenecek halim de yok"

Ünal Aysal, futbolda forma göğüs reklamı için Hayrettin Kozak'ın, şirketinin sponsor olmasını önermesiyle ilgili olarak, şunları kaydetti:

"Futbol sponsorluğu konusunda Hayri biraz geç kaldı. Bu tavsiyeyi yaptı ama zaten sponsorluk anlaşmasını bugün imzaladık. Keşke bir gün evvel bana haber verseydi. Memnuniyetle yapardım. Aklımdan da geçti. Sıkıntılı olduğumuz dönemde arkadaşlara da bunu önerdim. Ama sonra düşündüm, 'Yahu kendisi şirketinin reklamını yapmak için buraya isim yazdırıyor' endişesi dolayısıyla vazgeçtik. Bu benim başıma gelecekti. Bunu ben yaşadım. 'Reklamını yaptı yeteri kadar bu ona ödüldür' dedi bir arkadaşımız. Ben Galatasaray'ı yönetirken eğer dikkati çekiyorsam, kendi reklamım için çekmiyorum. Galatasaray'ı temsil ediyorum. Galatasaray başkanlığından ayrıldığım gün ben sadece Ünal Aysal'ım. Reklamın falan hiç değeri yok. Ticari getirisi de yok, bundan sonra evlenecek halim de yok. Yani bana bunun hiçbir getirisi yok. Onun için kimse 'reklamını yapıyor, ediyor' gibi bir yaklaşım içinde bulunmasın, kalbim kırılır."

"Bir hayvanın hem etini hem sütünü alamazsın"

Sponsorluk anlamında Galatasaray camiasında kimsenin adım atmadığını vurgulayan Aysal, "Arkadaşlar birbirimizi kandırmayalım. Galatasaray'da kimse 5 kuruş para vermedi. Ben geldiğimden beri kimse 1 dolarlık bir rakamı önümüze atmadı. Burada hamasi konuşmalarla sorunları çözemezsiniz. Ben, buraya kurumsal yapı için geldiğimi söyledim. Ben, buraya para verdiğim zaman zaten o yapıya aykırı hareket etmiş olurum. Ancak maalesef verdim. Sıkıştığımız dönemlerde teminatlar, paralar verdim ama Galatasaray'ın kimseye borcu kalmaz. Ama şunu bir sözle bitireyim; Hayri'ciğim bir hayvanın hem etini hem sütünü alamazsın" diye konuştu.

Ünal Aysal, daha üst seviyede oynamak için basketbolda anonim şirket kurmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Gelirlerimizi artırırsak ortaklarla yukarı çıkarız. Daha iyi seviyede oynarız. Getirdiğimiz hiçbir öneri geriye dönük değildir. Değerli arkadaşlarım, benim geri vitesim hayatta olmadı. Bundan sonra da olmaz. Ben sadece ileri hamle yaparım, geriye hamle yapmam. Onun için alacağım kararlar da ileriye dönük hamleleri içerecek. Sevabımla, günahımla benim karakterim bu" ifadelerini kullandı.

 

AA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler