LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aysal TFF'yi bombaladı
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, ''Soyunma odasında şampiyonluk kupasını almak, bırakın Galatasaray'ı Federasyon'un kendi kendisine hakarettir'' dedi.
Aysal TFF'yi bombaladı
14 Mayıs 2012 / 09:31 Güncelleme: 14 Mayıs 2012 / 12:27

Ünal Aysal, Habertürk Tv'de yayımlanan programa yaptığı açıklamada, sarı-kırmızılı ekibin diğer kulüplerin zayıflığından yararlanmak istediği iddialarının doğru olmadığını söyledi. Galatasaray'ın hedefinin Avrupa'da başarılı olmak olduğunu ifade eden Aysal, ''Kuvvetli Galatasaray ancak kuvvetli rakiplerle doğabilir. Avrupa'da başarıyı yakalamak için antrenmanı iyi yapmam lazım. Bu nedenle zayıf bir Fenerbahçe, Beşiktaş ya da Trabzonspor benim işime gelmez'' diye konuştu.


-Kupa töreni-


Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst'ün ''Federasyon kupasına sahip çıkamadı'' şeklindeki açıklamasına katıldığını ifade eden Aysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Federasyon kendi gücünü kullanıp istediği takıma istediği yaptırımı uygulayıp, kupayı istediği yerde verme lüksüne sahip. Soyunma odasında şampiyonluk kupasını almak, bırakın Galatasaray'ı Federasyon'un kendi kendisine hakarettir. Böyle bir ortamda soyunma odasında kupayı kabul etmemiz, Federasyon'a bizim hakaret etmemiz anlamına da gelir. Dışarıda bir kaba güç var, bu kaba güce karşı 2 bin tane polis eli kolu bağlı bekliyor. Böyle bir durumu kim kabul edebilir ki  Neticede herkes yapması gereken görevi yaptığı vakit, her şey yolunda gidiyor. Dün sonunda böyle oldu ama biraz tereddütle oldu. Bizi üzen de bu tereddüttür. Neden 3 saatlik bir tereddütle oldu bu iş. Halbuki usulüne uygun anında uygulanması gereken kurallar vardı. Onlar uygulanıp bu iş çok daha temiz şekilde halledilebilirdi. Polis gücünün ne demek olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Polis isterse 15 dakika içinde, bilemedin yarım saat içinde bir toplumu kontrol altına alabilir. Özellikle Türk polisi bu konuda son derece güçlü, son derece deneyimli. Dün akşam da netice olarak başarılıydılar.''


- ''Federasyon bir projeydi, Haziran ayından itibaren bu proje bitmiş sayılır'' -


Yıldırım Demirören başkanlığındaki Futbol Federasyonu yönetiminin kurulmasında Galatasaray'ın hiç bir katkısının olmadığını çünkü Galatasaray'ın bir taraf olarak görüldüğünü öne süren Ünal Aysal, eleştirilerine şöyle devam etti:

''Bu Federasyon bir proje üzerine geldi. Bu proje kanunların değiştirilmesi, 3 Temmuzla başlayan sürecin bir yerde sıfırlanması projesiydi. Bu proje bazında, gerekli kararlar bu yönde alındı ve bütün kurullar bunun için seçildi. Zaten Galatasaray'ın yeri yoktu. Galatasaray damgası yemiş bürokratlar, teknokratlar dahi uzaklaştırıldı. Burada Galatasaray'ın yapacağı hiç bir şey yoktu. Galatasaray'ın dışında cereyan eden bir ortam vardı. Bu bir projeydi yapıldı ama Haziran ayından itibaren bu proje bitmiş sayılır.''


- ''Kurullarda bitaraf ekip yok'' -


''Kurullarda görev alan kişiler hukuk adamları'' şeklideki ifade üzerine Aysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hukuk adamları da insan. Türkiye'de fanatizm, takım tutma, bunlar artık insanların ruhuna girmiş. Çok az insan sporu severek bu işi yapıyor. Bu geçtiğimiz 10-15 sene içinde herkes fanatik damgasını yemiş. Ruhlarına kadar girmiş. Ne iş yaparsanız yapın, hukukçu da olsanız, hakim de olsanız, savcı da olsanız siz bir kulübü tutuyorsunuz. Bunun aksine hareket eden çok az, mesleğine bağlı insan görebiliyorum. Federasyon'un bugün yapısında Etik Kurulu, Tahkim Kurulu olsun katiyetle bitaraf ekip yok. Taraflı bir ekip var. Daha evvel fikirlerini bu yönde açıkça belli etmiş insanlar oturuyor. Onun için bu Federasyonun bittiğine inanıyorum, Türk futbolunun selameti adına.''

 

- ''Tek isteğimiz Türk futbolunun şaibeden arınması'' -


Futbolda şike soruşturmasına iddialara ilişkin kararların Futbol Federasyonu ve yargı tarafından alınacağını hatırlatan Aysal, sözlerine şöyle devam etti:

''Disiplin, Federasyonunu elindeki bir olay. Federasyon bunu anlattığım proje bazında halletti. Disiplinel bir suç olmadığını teyit etti. Dosyayı bir anlamda kapattı. Türkiye yönünden kapattı ama Avrupa yönünden kapatmadı. Bağlı olduğu kurumun da bu konuda tasarrufu olacaktır. İnşallah aleyhimize bir şey çıkmaz oradan. Yargıya intikal etmiş konuda benim konuşmam son derece yersiz olur. Yargı bu konuda kararını verecektir. Biz ne hakimiz ne savcıyız. Sadece tek istediğimiz Türk futbolunun her türlü şaibeden arınmasıdır.

Dün akşam Saracoğlu Stadı'nda alınan kupanın bir milat olduğuna inanıyorum. Ümit verici bir olay. Eğer dün biz bu kupayı o sahada alamasaydık, Türk sporunun geleceğine dönük endişelerimiz çok daha fazla artardı. Bugün daha fazla ümitliyiz. Kaos yaşayacaktı Türk sporu. Artık her şey zor kullanan ekiplerin ihtiyarinde olurdu. Şimdi en azından kurumların ve kuralların işleyebileceği ülke görünümünü verdik dışarıya karşı. Bu çok müspetti.''

''O da Başbakan sayesindeydi'' sözlerine ise Aysal, ''Allah'a çok şükür. Öyle demek lazım'' şeklinde karşılık verdi.


-Fatih Terim-


Ünal Aysal, başkanlığı döneminde aldığı en doğru kararlarından birisinin, ''Futboldan anlamam ama futboldan anlayan adamlardan anlarım'' diyerek göreve teknik direktörlüğe Fatih Terim'i getirmesi olduğunu söyledi. Aysal, Fatih Terim'in Galatasaray'da kulüplerinde ekol olmuş Arsen Wenger ve sir Alex Ferguson gibi uzun yıllar görev yapmasını istediğini dile getirerek şunları söyledi:

''Bu onun kararı ama Galatasaray'a yapacağı en büyük katkı, kalıcı olmaktır. Tecrübesi, Galatasaray'a olan katkıları ve taraftarla olan gönül birliği, bizlerle olan iletişimi, Fatih hocayı, istikbalde Galatasaray'ın Arsen Wenger'i ya da Alex Ferguson'u yapma konusundaki sağlam artıları olarak görüyorum. Benim projem bu, bunu Fatih hocayla da paylaştım. Fatih Terim buna negatif bakacak bir isim değil. Heyecanlı, her yaptığı işi severek yapan bir isim. O gün için müspet gibi bir intiba aldım. Bu zaman içinde bu şampiyonluktan sonra biraz daha netleşir. Ben Galatasaray başkanı olarak bu kapıyı kendisine uzun süreli açmak istiyorum. Kontratının ne olacağını herkes soruyor. Fatih Terim gibi Galatasaray'a mal olmuş isimlerin kontratı olmaz. Ucu açık. İstediği kadar kalır burada. Bu sene başarısız da olsa bence başarılıydı. Son maçta kaybedebilirdik. Bu başarısız olduğu anlamına gelmezdi.''

Ünal Aysal, mali genel kurula kadar hedefinin Galatasaray bütçesinde borçları 90-100 milyon dolara kadar düşürmek olduğunu, hiç bir yöneticiye borçlu bir yapı kurmayı düşünmediklerini ifade etti. Beşiktaş Kulübü'nü örnek göstererek, ''Başkanının büyük katkıları oldu ancak fayda mı sağladı zarar mı getirdi kendileri hesabını yaparlar diye tahmin ediyorum'' diyen Aysal, ''Hepimiz Galatasaray'ın hizmetkarıyız. Para koyduğumuzda burada hak iddia etmeye başlarız ki bu doğru olmaz'' dedi.

 Aysal, şampiyonluk priminin 1 milyon Avro civarında olacağını ancak bu konuyu yönetim kurulunda netleştirmediklerini söyledi. Aysal, özellikle orta alandaki oyuncuların bu sezon çok başarılı performans sergilediğini ifade etti.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler