LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe295727
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aydınlar'dan istifa sinyali
Aydınlar'dan istifa sinyali
27 Ocak 2012 07:35
Futbolda kritik toplantı dün Ankara'da yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu'nda görüşülen 58.maddenin değiştirilmesi ezici çoğunlukla reddedildi. Karar sonrası Başkan Aydınlar ve yönetimin görevi bırakması gündeme geldi.

Tarihî kongrede Futbol Federasyonu delegeleri 58. maddenin değiştirilmesini reddetti. Böylece küme düşme yerine şike ve teşvik primi suçuna puan silme cezası verilmesi gündemden kalktı. Kararın ardından Federasyon Başkanı Aydınlar'ın, seçime gitmesi gündeme geldi.

Türk futbol tarihinin en önemli toplantılarından biri dün Ankara'da yapıldı. Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Genel Kurulu'nda aylardan beri tartışılan 58. maddenin değiştirilmesi görüşüldü. Delegeler, ezici çoğunlukla 'küme düşmenin bir defaya mahsus kaldırılarak, şike ve teşvik primi suçlarına puan silme cezası verilmesi' yönündeki teklifi reddetti. Bu karar sonrasında Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yönetiminin görevi bırakarak 1 ay içerisinde seçimli genel kurula gitmesi gündeme geldi. Aydınlar'ın yarın (bugün) yapılacağı bildirilen toplantıyı iptal ettiği öğrenildi. TFF yönetimi önümüzdeki hafta yol haritasını belirleyecek.

58. maddeyle ilgili değişikliğin reddedilmesinde Kulüpler Birliği Başkanı Yıldırım Demirören'in gündem dışı yaptığı konuşma etkili oldu. Altay Kulübü Başkanı Ömer Hızlıok'un "4 büyük kulübümüzün sırtına yapışmışlar, hiçbir şey üretememişler." sözlerinin üzerine kürsüye çıkan Demirören, "Fenerbahçe'mizin adı, reytinginin fazla olması nedeniyle soruşturmada en çok geçiyor. Ama şu anda 8 takım sürecin içinde. Kulüplere önerim, önergemizi geri çekelim ve başkan güven tazelesin, gerekirse seçime gidelim." dedi.

ŞİKEDE DEFALIK AFFA RET TFF'NİN GÜNDEMİNDE İSTİFA VAR

Futbol Federasyonu olağanüstü genel kurulunda şike ve teşvik suçlarını düzenleyen 58. maddenin bir kereye mahsus değiştirilmesini öngören teklif oyçokluğuyla reddedildi. Ankara'da yapılan ve gergin geçen toplantıda alınan tarihî karar sonrası TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar sert konuştu. "Herkes suçsuz, tek suçlu var o da biziz!" diyen Aydınlar ve ekibi önümüzdeki hafta istifa seçeneğini masaya yatıracak.

Türk futbol tarihinin en önemli kararlarından biri verildi. Aylardır tartışılan 58. maddenin görüşüldüğü Futbol Federasyonu olağanüstü genel kurulu dün Ankara'da yapıldı. 243 delegenin katılımıyla gerçekleşen toplantıda 'Bir seferliğine af' veya 'teşebbüslere' dahi küme düşürme cezası kesen 58. maddenin uygulanıp uygulanmayacağı sonuca bağlandı. Açık oylama sonrasında üyelerin büyük çoğunluğu 58. maddenin değişmemesine, puan silme cezasının da yürürlüğe girmemesi yönünde tavır aldı. Bu gelişme sonrasında Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yönetiminin görevi bırakması, 1 ay içerisinde seçimli genel kurulun yapılması gündeme geldi. Kararda Beşiktaş Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Yıldırım Demirören'in konuşması etkili oldu.

Genel kurulda konuşmayı düşünmediğini belirten Yıldırım Demirören, Altay Kulübü Başkanı Ömer Hızlıok'un, "4 büyük kulübümüzün sırtına yapışmışlar, hiçbir şey üretememişler." cümleleri üzerine söz istedi. Demirören, "Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın lafıyla sözüme başlamak istiyorum. Şerefli ikincilikler şampiyonluklardan daha önemlidir. Bunu 8-0'lık Galatasaray-Ankaragücü maçından sonra söyledi. Demin iki kulüp başkanı aşağıda yumruk yumruğa kavga ediyordu. (Orduspor Başkanı Nedim Türkmen ile Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı arasındaki tartışmayı kastediyor) TFF Başkanı bombayı elinde buldu. Alınacak karar kişileri memnun etmeyebilir, ama dünyada örneği olmayan bir şekilde 8 kulübün, (12'ye kadar gideceği söyleniyor) soruşturmada adı geçiyor. Soruşturmada reytinginin fazla olması sebebiyle en çok Fenerbahçe'mizin adı geçiyor. Ama şu anda 8 takım sürecin içinde. Bugün verilen önerge doğru değil. Kulüplere önerim, önergemizi geri çekelim ve başkan güven tazelesin, gerekirse seçime gidelim." diye konuştu. Demirören'in 'Fenerbahçe'miz' demesi salondakileri de şaşırttı.

AYDINLAR: GÖREVE BAŞLADIK, 90 SAAT SONRA ŞİKE ÖNÜMÜZE GELDİ

Kürsüye en son TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar çıktı. Göreve geldikten sadece 90 saat sonra şike soruşturmasını önlerinde bulduklarını hatırlatan Aydınlar, "Şerefimizle onurumuzla geldik, öyle de gideriz. Biz yönetim kurulu olarak toplanıp gerekli değerlendirmeyi yapacağız." dedi. Genel kurulların, kaos oluşturmak için değil, demokrasilerde karar alabilmek için yapıldığına dikkati çeken Aydınlar, "Yaşanan süreçte ben şunu gördüm, herkes suçsuz, tek suçlu var o da biziz." siteminde bulundu. Aydınlar'ın ifadelerinden sonra Divan Başkanı Yalçın Karadeniz 58. maddenin değişip değişmemesini oylamaya sundu. Şike ve teşvik primi iddiasıyla suçlanan kulüplere uygulanacak yaptırımların bir kereye mahsus değiştirilmesi talebi kabul edilmedi.

Bundan sonra ne olacak?

Kritik oylama sonrasında tüm gözler yeniden TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a çevrildi. Delegelerin desteğini alamayan Aydınlar'ın konuşmasındaki ince şifreler görevi bırakabileceği yönünde. TFF'nin seçimli olağanüstü genel kurula gidebileceği görüşü kulaktan kulağa yayılırken son noktayı yönetim kurulunun buluşması koyacak. Futbol Federasyonu yönetiminin önümüzdeki hafta bir araya geleceği öğrenilirken Aydınlar'ın Fransa'ya tatile gitmesi ve bir hafta dinlendikten sonra kurmaylarıyla istifa seçeneğini masaya yatırması bekleniyor. Federasyon'un seçimli genel kurul kararı alma ihtimali var; ancak Aydınlar ve ekibinin yeni bir kaosa yol açmamak için haziran ayındaki mali genel kurulu bekleyeceği ifade ediliyor. Ayrıca Futbol Federasyonu 'kurtarma paketi' adı altında dün kabul edilmeyen öneriyi hayata geçirmede tek yetkili merci. TFF'nin kararı, genel kurulun iradesi dışında uygulama ihtimali zayıf görülürken Federasyon şikeyle ilgili kuvvetle muhtemel 58. maddeyi uygulamaya koyacak. Şike yaptığı iddia edilen kulüplere play-off öncesi ceza verilmesi ise çok zor görünüyor.

58. madde neyi içeriyor?

Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi, 'Müsabaka sonucunu etkileme' başlığını taşıyor. Buna göre:

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

(2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

(4) Anılan yasağın hakemler tarafından ihlâli halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

GENEL KURULDAN NOTLAR

Türkmen: Yaralı ölümle tehdit etti

Tarihi genel kurulda gergin saatler yaşandı. Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen ile Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı arasında kavga çıktığı öğrenildi. İkilinin toplantı sırasında kendi aralarında tartışmaya başladığı ve Yaralı'nın Türkmen'i, "Çok fazla konuşuyorsun!" diye uyarması üzerine hadisenin büyüdüğü bildirildi. Dün gece TRT Spor'a telefonla bağlanan Türkmen, Yaralı'nın kendisini ölümle tehdit ettiğini söyledi.

Aydınlar'dan Ali Koç'a veryansın

Fenerbahçe'nin özellikle Asbaşkan Ali Koç'un açıklamalarıyla yüklendiği TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, sert cevap verdi. Aydınlar, "El insaf! Ben buraya gelirken böyle bir süreç olacağını biliyor muydunuz? Bu nedenle mi beni TFF başkanı yaptınız? Fenerbahçe için önyargım varmış. Bu söz bana söyleniyor. Sevgili Ali Koç yukarıda Allah var. Yıllarca bu kulübe hizmet etmiş biri mi yapacak bunu?" dedi.

Yıldırım: Bu şike davası değil

F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, genel kurul öncesi TFF'ye avukatları aracılığıyla çağrıda bulundu. Yıldırım, "Puan silme ile bazı kulüpler kurtarılmaya çalışılmaktadır. Bu girişim, Türk sporunun üzerinde kara bir leke olarak kalacaktır. F.Bahçe olarak, puan silmeye karşıyız; zira biz 'en az' orada olanlar kadar temiziz. Bu dava, şike ve teşvik davası değildir; bu davanın ne olduğunu süreç içinde göreceğiz." dedi.

Koç'tan 'adaletin bekçileri' ironisi

Futbol Federasyonu'nun dünkü olağanüstü genel kuruluna Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç'un Galatasaraylı yöneticilere kastettiği imâlı sözler damga vurdu. Toplantıya erken saatlerde iştirak eden Ali Koç, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ve Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk'ü "Adaletin bekçileri hoş geldiniz!" sözleriyle karşıladı. Aysal ve Öztürk'ün Koç'un sözlerine herhangi bir tepki vermemesi dikkat çekti.

1-2 takımdan fazlası düşmez

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, olağanüstü genel kurulda sağduyunun hakim olduğunu belirterek ilginç bir iddiada bulundu. Aysal, 58. maddeyle ilgili oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "58. maddeye dokunulmaması konusundaki talebimiz desteklendi. Bütün başkanlara teşekkür ediyorum. İnşallah Mehmet Ali Bey istifa etmez. Ben 7-8 takımın düşeceğine inanmıyorum. Düşecek takım sayısı 1 ya da 2 olur." dedi.

Şenol Güneş'ten temizlik çağrısı

Genel kurulda konuşan Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, 3 Temmuz'dan bu yana Türk futbolunun büyük bir yara aldığını söyledi. Güneş, "Her şey şeffaf olsun derken, daha kapalı hale dönüştürüldü. Hukuksuzluğu düzeltmek için adımlar atmalıyız. O yüzden bu genel kurulun milat olmasını diliyorum. UEFA ve FIFA kriterlerine uymamız şart. Suç sahiplenilemez, kim yapmışsa cezasını çekmeli." dedi.

Gökçek'in Ankaraspor talebine ret

Genel kurulda söz alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, iki yıl önce Ankaraspor'a haksızlık yapıldığını savundu. Gökçek, "Ankaraspor Mahmut Özgener'in kişisel gayretleriyle düştü. Burada Ankaraspor'un yeni sezonda tekrar Süper Lig'e çıkması için oylarınızı talep ediyorum." diye konuştu. Ancak Melih Gökçek'in bu isteği bir önceki genel kurulda karara bağlandığı için gündeme alınmadı.

Zaman

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler