LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Aslan, Sivas maçının tekrar oynanmasını istiyor
Aslan, Sivas maçının tekrar oynanmasını istiyor
Aslan, Sivas maçının tekrar oynanmasını istiyor
25 Ocak 2009 / 19:02 Güncelleme: 25 Ocak 2009 / 00:00

Galatasaray, Sivasspor'a dün 2-0 yenildiği maçta kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) başvuru yaptı.


Galatasaray Kulübü Futbol Şubesi Üyesi Haldun Üstünel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivasspor maçında kural hatası olduğu için TFF'ye başvurduklarını söyledi.


Sivasspor-Galatasaray maçında, hakem Yunus Yıldırım'ın oyunu durdurup, Ümit Karan'a kırmızı kart gösterdiği pozisyonda, oyunu hatalı başlattığı gerekçesiyle kural hatası yapıldığı iddia edilmişti.


KURAL HATASI TARTIŞMASI


Sivassspor'un 2-0 kazandığı maçta Ümit Karan'ın kırmızı kart gördüğü pozisyonun ardından oyuna Sivas'ın oyuna başlaması tartışma başlattı.


Ümit Karan’ın ‘küfür ettiği’ gerekçesiyle kırmızı kart gördüğü pozisyon gerçekleşirken, top Galatasaraylı futbolcuların ayağındaydı ve Cim Bom atağa kalkmıştı.


Hakem Yunus Yıldırım düdüğünü çalıp oyunu durdurdu ve Karan’a kartını gösterdi. Ne olduysa bundan sonra oldu, oyuna Sivas, Karan’ın atıldığı yerden başladı!


Sarı-Kırmızılı oyuncular itiraz edip, “Hocam top bizdeydi” deyince de, Yıldırım’ın cevabı, “Ben teknik faul verdim” oldu. Futbolcular bu cevaba şaşırırken, pozisyonun kural hatası olduğu öne sürüldü.


Hakem hatalarının çok tartışılmamasını isteyen MHK ve Kulüpler Birliği’ne rağmen hakemler çok tartışılacak kararlar vermeye devam ediyor. Kırmızı kartın yanlış yorum olduğunu söyleyen yazar da var bu maçta kural hatası olduğunu savunan da..


Sivasspor-Galatasaray maçının ardında uzun süre konuşulacak pozisyonlar bıraktı. Bunlardan en önemli olanı ilk yarının sonunda Ümit'in yardımcı hakem Erdinç Sezertam'a ‘küfür ettiği' iddiası ile kırmızı kart görmesi oldu. Sezertam Ümit'in küfür ettiğini söylüyor fakat Ümit bunu inkar ediyor.


İşte Ümit'in kırmızı kart gördüğü pozisyon için spor yazarlarının yorumları:


Ahmet Çakar:


Ümit bir ikili mücadelede buzun etkisiyle oyun sahasının dışına düştü. Yerden kalktı, sinirlenmiş ve yerdeki buzları tekmelemiş. Neymiş efendim, hakemin üzerine su sıçramış. Her maçta yaşanan bu masumane reaksiyonun karşılığı koskoca bir kırmızı kart. Üstelik bu olay oyun alanı dışında. Oyun hakem atışıyla başlayacağına çift vuruşla başlıyor. Bu da bir kural hatası. Ondan sonra hakemler bizi rahat bırakın diye haykırıyorlar. Yaptığınız bini aştı ve hala utanmadan suçu başkalarında arıyorsunuz. Yazıklar olsun.


Levent Tüzemen:


Yerdeki buza tekme atıp yardımcıyı ıslattı diye bir oyuncunun atılışına ilk kez tanık oluyorum. Ama başka bir şey anlatacağım: Karan atılıyor ve sahadan çıkmadan yardımcı hakemin önünden Sivaslılar oyunu başlatıyor. Abdurrahman eliyle Yunus Yıldırm'a işaret edip Karan'ı gösteriyor, Yıldırım'ın kulaklığına o sırada 4.hakemden uyarı geliyor. Sivaslılar uyanıyor ve orta alanda topu tutuyor. Karan çıkıyor ve oyun ikinci kez başlatıyor. Bu nasıl bir hatadır? Cevabı hakem hocaları versin.


Rıdvan Dilmen:


Çok tartışılacak Ümit'in kırmızı kartı. Eğer ayağını suya vurduğu için kırmızı gördüyse yanlış, küfür varsa doğru karardı. Yunus Yıldırım saha şartlarına uygun şahane bir maç yönetti. Ümit Karan'ın pozisyonu, Allah, yardımcı ve Ümit arasındaydı.


Hakan Ünsal:


45'te Ümit Karan'ın kırmızı kartı bana göre haksız. Gördüğüm kadarı ile Ümit'in yardımcı hakeme sözlü bir saldırısı yok. Yerdeki suya vurmasına kırmızı kart çıkmış ise devre arasındaki toplantılar demek ki işe yaramamış. Ümit suya tekme savururken yardımcı uzakta idi, artı su gelse bile direkt yardımcı hakeme yapılan bir davranış yok. Ümit bedavadan ve bana göre haksız atıldı.


Ümit Karan:


Yunus Yıldırım, kırmızı kartla Ümit'i oyundan attı. Orada (varsa küfür hariç) Ümit'in oyundan atılmasını gerektirecek bir hareket yoktu. Bu sahada Galatasaray'a vurulacak en ağır darbe buydu.


Yalçın Dümer:


Sivas'ın tek umudu kontralar ve tek başına Mehmet Yıldız. Resim bu olunca pozisyon zenginliği olmamasına rağmen oyuna hükmeden İstanbul ekibi. Taki Yunus Yıldırım'ın yardıcımcısı sahne alana kadar. Küfür yok sadece Ümit'in salladığı krampondan gelen küçük bir çamur parçasının beyefendinin üzerini lekelemesi sonucu dengeler yerde. Nereden bulurlar böylelerini anlamak zor. Neyse daha fazla konuşup şöhret etmeyelim arkadaşı amacına ulaşmasın.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler