LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
Alex Kadıköy hayalini açıkladı
Alex Kadıköy hayalini açıkladı
11 Nisan 2015 06:26
Sarı Lacivertli kulübün efsane kaptanı Alex De Souza "evim" dediği Şükrü Saracoğlu Stadı ile igili hayalini açıkladı.

Fenerbahçe ile yolları 1 Ekim 2012’de ayrılan, 7 Aralık 2014’te aktif futbol yaşamına son veren Alex 2 hafta önce Palmeiras’ın düzenlediği ve Türkiye’den dostlarının da katıldığı bir organizasyonla jübile yaptı.

19 yıllık profesyonel kariyerinde beraber oynadığı birçok ismin yanı sıra Türkiye’den dostlarının da katıldığı organizasyonu yazarımız Merve Toy da yerinde takip etti. Efsane futbolcu dünyaca ünlü birçok ismi biraraya getiren müthiş gala gecesinin ardından Şampiy10’a çok özel açıklamalarda bulundu.

Tarihinde daha büyük yer edinmiş pek çok isim olmasına rağmen Palmeiras böyle bir maçı neden organize etti sence?

“13 sene önce ayrıldığım Palmeiras’ın bana jübile teklif etmesi hem büyük bir sürpriz hem de onur verici. Şimdi Cruzeiro taraftarları kendi kulüplerine baskı yapıyorlar. Bu tür maçlar parti maçı. Elbette oynadığım hangi kulüpten böyle bir teklif gelse kabul ederim.”

Kadıköy’de bir son maç oynamak istediğini söylemiştin...

“Hâlâ istiyorum.”

Eğer bir başka stadyumda bir başka son maç organizasyonu yapılsa yanıtın ne olur?

“Benim için sorun yok. Ama Kadıköy evimdi 8 yıl. Yeri çok farklı benim için. F.Bahçe Kulübü, başkan böyle bir organizasyon yapar mı bilmiyorum ve merak ediyorum.

Fenerbehçe ile benim bir kontratım vardı ve kontratım bitti. Konu tamamen bundan ibaret benim için. Hislerimin tamamı aynı. Hâlâ seviyorum, hâlâ destekliyorum. Basketbol takımı da futbol takımı da başarılı olunca seviniyorum.”

‘Sadece ben oldum’

Fenerbahçeli taraftarların sevgilisi olan Alex bunu nasıl başardığını sorduğumzda yine mütevaziliği bırakmadı: “Ben bir futbolcuydum ve işimi yapmayı hedefledim  hep. Spor dışında bir eş ve babayım. Farklı olduğumun düşünülmesine neden olan ne bilmiyorum.”

‘Sevilmek çok güzel’

“Çocuklarımız Türkiye’de Türkçe eğitim veren bir okula gidiyorlardı. Ama oraya insanların hoşuna gitsin diye değil iyi eğitim orada diye gönderdik. Yaptığımız şeyler doğru düşündüklerimizden ibaret. Sevilmek için özel çaba sarf etmiyorken sevilmek çok güzel.”

'Daum beni koruyordu Kartal Diego'yu koruyamıyor'

Fenerbahçe,  Alex’in boşluğunu doldurması beklenen Diego’nun hâlâ patlama yapmasını umarken Sambacı’nın performansını arttıracak formülü sarı-lacivertli formayı giydiği dönemde istatistikleri altüst edip kulübün tarihine adını altın harflerle yazdıran efsane kaptan açıkladı.

Birbirleriyle kıyaslanmalarının doğru olmadığını belirten Alex, ülkelerinde başarılı olmuş Latin futbolcuların Türkiye’de bekleneni verememesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede Diego, İsmail Kartal ve F.Bahçe’nin oyun anlayışıyla ilgili olarak da önemli tespitlerde bulundu.

G.Amerikalı oyuncuların Türkiye’de beklenenden farklı performanslar göstermesini neye bağlıyorsun?

“Bu futbol karakteriyle ilgili, hem oyuncunun hem de oynadığı ülkenin. Mesela Maldonado, Brezilya’da büyük kulüplerde oynadı ve çok iyi performanslar ortaya koydu. F.Bahçe’ye geldiğindeyse tam aksi.

Nobre-Bobo Brezilya’da hiç büyük kulüpte oynamadı, Aurelio da öyle. Ama Türkiye’de başarılıydı. Fernandao’ya bak. Bursa’da çok iyi ve belki büyüklerden birine gidecek. Ama burada hiç büyük kulüpte oynamadı.

RIicardinho  2 Dünya Kupası oynadı, çok büyük bir isim ama Türkiye’de beklenenin altında kaldı. 2 tarafta iyi oynayan örnekler de var. Taffarel, Lugano, Luciano, ben, Jardel gibi. Ama bazen de terse örnekler oluyor. Ülkenin futbol kültürüyle oyuncunun futbol karakterinin örtüşmesi önemli nokta.”

Sen de teknik bir oyuncusun. Sen nasıl başarılı oldun o zaman?

“BENİM için kritik nokta Daum’du. Beni korudu oyun içinde ve tüm o periyotta. Ve o süreçte ligi de öğrendim, nasıl oynamam gerektiğini de. O dönemde Daum değil de başka bir antrenör olsaydı belki ben de benzer sıkıntıları yaşardım. Daum benim için önemli, onu seviyorum çünkü beni korudu. O gittikten sonra Zico geldi ve benim için daha da kolay oldu oyunumu yansıtmak. Çünkü beni ve oyunumu iyi tanıyor.

Ama benim başarımın kahramanı Daum’dur. Diego’ya bak mesela iyi bir örnek. Çok çok iyi bir oyuncu, kariyeri ortada. Ama ya oynamıyor ya da performansı genelde beğenilmiyor. Çünkü bana göre İsmail Kartal onun iyi yönlerini yeterince koruyamıyor oyun içinde. Problem bu. Ben de Daum olmasa benzer şeyleri yaşardım.

Ben oyunda diğerleri kadar koşmam, mücadeleci görünmem. Ben kendi iyi yaptıklarımı yaparım. Yeteneklerim doğrultusunda takıma faydalı oynamaya çalışırım. Daum bunu biliyordu ve beni iyi yaptıklarımı yapmam için aldı. Eğer mücadele eden, çok koşan bir oyuncu arasa beni almazdı.”


Futboldan sonraki hayat nasıl? Boşluk hissediyor musun? Zor geliyor mu?

“Şu an çok kolay tabii hayatım. Artık idman, kamp, seyahat, maç yok. Bir TV kanalı için çalışmaya başlıyorum. Şu an ailem ve  arkadaşlarımla geçirmek için daha fazla vaktim var. FUTBOL oynamayı özlemiyorum. Ben mental olarak bırakma kararı aldım. Fiziksel gerekçelerle alınmış bir karar değildi. En az bir sezon daha oynardım.”

Oyuncu yetiştirme konusunda Türk kulüplerinin performansı sence nasıl?

“Hangi kulübe gidersen git. En önemli pozisyon oradaki gençleri yetiştiren antrenörün pozisyonudur. Ben F.Bahçe’deyken altyapıdan yalnızca Semih çıktı. Zico gelene kadar düzenli oynamadı. Çünkü yetersiz diye bir düşünce vardı. Ama Zico’yla gol kralı oldu. MANTALİTE değişmeli. Dışarıdan oyuncu almak başarı istikrarı için tek çözüm olamaz. Gençlere şans vermelisiniz.”

'Kartal için iyi-kötü diyemem'

İsmail Kartal’la çalıştın F.Bahçe’deyken. Şimdi takımın başında. Antrenörlüğüne dair fikrin nedir?
“Ben , İsmail Kartal’la çalıştığımda Ömerovic 2. antrenördü ve İsmail Kartal da teknik ekipte görevliydi. Ama antrenörlüğüne dair analiz yapabileceğim bir şey olmadı. Fakat sporcusu olduğu, sonrasında içinde görev aldığı kulübe antrenör olmak çok mutluluk verici. Uzun zamandır takımın içinde olması da avantaj elbette. Bu çok önemli bir şans. Ama iyi ya da kötü antrenör diye bir yorum yapamam çünkü çok uzaktayım, böyle bir analiz yapacak kadar hakim değilim konuya.”

‘Biliç’in pozitif bir ışığı var’

Biliç’le alakalı ne düşünüyorsun? Türkiye’de çok sevildi, farklı takım taraftarları da sempatik buluyor kendisini..

“Bilic'i şahsen tanımıyorum ama insanların genel yorumlarının olumlu olduğundan haberdarım. İzlediğim kadarıyla da yüzüne baktığında iyi bir insan izlenimini veriyor zaten. Pozitif bir enerjisi, iyi bir ışığı var bence...”

‘Menajerlik düşünmüyorum’

Herhangi bir kulüpten gelecek bir başka pozisyon teklifine nasıl bakarsın? Mesela takım menajerliği gibi...

“Planım teknik direktör olmak. Benzer bir teklif Coritiba’dan geldi ama reddettim. Birlikte oynadığım takım arkadaşlarımın üzerinde bir pozisyona geçip, onların geleceğine dair karar vermek benim için olanaksızdı. Bunu kendilerine açıklayıp teşekkür ettim.”

‘Büyük bir hocanın yardımcısı olabilirim’

İyi oyuncu olmakla iyi hoca olmak arasında büyük fark var. Nasıl bir kariyer planı yaptın bundan sonrası adına?

“Bu konuyla ilgli %100 bir kararım yok. Antrenörlüğe başlarken küçük ya da büyük takım ayrımı yapmadan değerlendirmeyi düşünüyorum.

2016’DA 39 yaşında olacağım ve uzun bir vaktim olacak teknik direktör olarak geçireceğim. Dolayısıyla bir yerden başlamak gerek. O ya da bu diye bir ayrım yapmıyorum. Ancak büyük bir isimle 2. antrenör olarak çalışma fırsatım olusa daha iyi olur diye düşünüyorum.”

'Sadece futbolu konuşacağım'

Yıllarca kritik edildin, şimdi sen kritik edeceksin. Pek çoğu tanıdığın isimler, arkadaşların. Zor olacağını düşünüyor musun?
“Evet, çok kolay olamayacak. Şu an yapacağım işte durum farklı. Yalnızca futboldan bahsedeceğim. Kimsenin özel hayatı, kişisel başka konuları beni ilgilendirmiyor. Ben sadece ve sadece futbola dair değerlendirme yapacağım. Beğendiğim ya da beğenmediğimi dile getirdiğim her şey futbolla ilgili olacak.”

‘Türkiye’den yorumculuk teklifi almadım’

Bir TV kanalıyla 2 yıllık bir anlaşma yaptın ve yorumculuk hayatına başlıyorsun. Antrenörlük kursun da devam ediyor.

“Kursa devam ediyorum ve 2016 Ekim-Kasım gibi antrenörlük lisansımı almış olacağım. Bu süreçte televizyonda yorumculuk yapacağım. Ben Türkiye’de yorumculuk yapmak adına hiçbir görüşme yapmadım. Önümüzdeki birkaç yıl için Türkiye’ye sadece tatil için geleceğim. Ondan sonrasını bilemem.”

 

ŞAMPİY10

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler