LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"6-0 yenildik ama..."
"6-0 yenildik ama..."
09 Kasım 2013 12:43
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Galatasaray'ın Kamerunlu eski futbolcusu Rigobert Song, yarın oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisini yorumladı.

Bozdağ, Türkiye'nin Yaounde Büyükelçiliğinde verilen kokteylde Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve Kamerun'daki Türklerle bir araya geldi. Kokteyle Türkiye'de 7 yıl forma giyen Song da katıldı.

Bozdağ ile Song'un futbol sohbeti keyifli anlara sahne oldu. İkilinin sohbetine Yaounde Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan tercümanlık yaptı.

Bozdağ, Song'a dünya kupasına katılıp katılmadıklarını sordu ve "Biz gidemiyoruz, sizi tutarız" dedi. Song ise çok kolay olmasa da şampiyonaya gitme şanslarının olduğunu söyledi.

Hafta sonu Fenerbahçe-Galatasaray derbisi olduğunun hatırlatılması üzerine Bozdağ, Song'a "Kim alır peki derbiyi, bak Türkiye'den izliyorlar, derbi yorumu alalım" dedi.

Song'un, soruyu yanıtladığı sırada, Bozdağ'ın, "Sen 'Galatasaray Feneri yenecek' diyorsan, 'inşallah' diyorsan yanlış yapıyorsun" sözleri gülüşmelere neden oldu.

Song, Galatasaray için Kadıköy'de oynamanın zor olduğunun kabul edilmesi gerektiğini belirterek, "Fenerbahçe'nin avantajı var ama Galatasaray da son dönemlerde kendisine yeni bir boyut getirdi. Galatasaray'ın büyük bir hevesi var, alabileceğini de düşünüyorum" dedi.

"Trabzonspor'da hocalığımı yapan Ersun Yanal şu anda Fenerbahçe'de, iki arkadaşım Fenerbahçe'de oynuyor, ben Galatasaray'da oynadım. Şimdi ne söyleyebilirim" diyen Song, durumunun çok zor olduğunu ifade etti.

Bozdağ, bunun üzerine, "Siyaseti de iyi yapıyor, bunu anlıyoruz. Kimseyi kırmadan işin içinden çıkıyor. Fenerbahçe Galatasaray'a 3 atar desen kıyamet mi kopar" ifadelerini kullandı.

Song ise futbolda oynamadan kazanılamayacağını belirterek, "Dolayısıyla Fenerbahçe 3-0 kazanır diyemem" dedi.

Bozdağ'ın "Alır mı" sorusuna karşılık Song'un, "Sadece 3-0 değil başka alternatifler de mümkün" cevabı akıllara Fenerbahçe'nin 6-0 kazandığı karşılaşmayı getirdi.

Bu karşılaşmada oynayıp oynamadığı sorulan Song, gülerek "Evet" karşılığını verdi. Song, "Ama Türkiye kupasında Feneri yendik. 6-0 yenildik ama kupayı aldık. Hakan Şükür 3 gol atmıştı" diye konuştu.

"Fenerbahçe'yi tarif ediyor"

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Türkiye'nin en iyi takımları olduğunu belirten Song'un, "Bu iki takım bir araya geldiğinde önce güzel bir futbol ortaya çıkıyor. Buna seviniyorum. Bana tahmin yapın diyorsunuz. Ben nasıl içinde büyüyüp yetiştiğim bir takım yenilecek diyebilirim. Ama diğer tarafta küçümseyemeyeceğim bir Fenerbahçe var. O da şu veya bu şekilde Galatasaray'ı dengeleyebilecek güce sahip. Benim arzum Türkiye'yi kupaya, şampiyonaya götürebilecek hangi takımsa o galip gelsin" sözleri üzerine Bozdağ, "Fenerbahçe'yi tarif ediyor" dedi.

Song'a, Fenerbahçe Galatasaray'ı 6-0 yendiğinde tarihin 6 kasım olduğu hatırlatılarak, şimdi maç 10 kasımda oynanacağı için 10-0 olur mu yorumları yapıldığının söylenmesi üzerine Bozdağ, "O kadar da yapmayın kırk yılda bir olur" diye konuştu.

"Song'u dinleyince Fenerbahçe'nin yeneceğini anladım"

Song da "Yok, o günden bugüne çok şey değişti. Bana sorduğunuz soru çok zor. Ben siyasetçi değilim. Bir tarafta içinde büyüdüğüm Galatasaray, öbür tarafta beni yetiştiren hocamın çalıştırdığı Fenerbahçe var. Ben burada ne çok hissi davranarak Galatasaray yenecek diyebilirim, ne de çok doğru takım kurdu Fenerbahçe yenecek diyebilirim. Beni anlayacağınız kanaatindeyim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, ortaya çok güzel bir maç çıkacak, seyirciyi tatmin edecek bir maç çıkacak, ben de öyle olsun istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Skor tahmini sorulan Bozdağ ise "Ben şimdi Song'u dinleyince Fenerbahçe'nin yeneceğini anladım. 'Galatasaray yenilecek demeye içim elvermez' dedi" diye konuştu.

Song da "Her halükarda benim Sayın Bakan'ın seviyesine gücüm yetmez. Sayın Bakan söylüyorsa ben ne diyebilirim. İçim acısa bile bir şey söyleyemem" karşılığını verdi.

Bozdağ, "İyi olan kazansın. Ben de aynı Song gibi düşünüyorum. Fenerbahçe iyi oynuyorsa Fenerbahçe, Galatasaray iyi oynuyorsa Galatasaray kazansın" dedi.

"Bir Fenerbahçeliyi gördüğümde dostluğu, samimiyeti hissediyorum"

İlk kez 2004 yılında İstanbul'a gittiğinde kendisi için yepyeni bir çevre olduğunu anlatan Song, İstanbul'da kaldığı sürece hiç yabancılık hissetmediğini, kendisini toplumun bir parçası gibi gördüğünü anlattı.

Dünya'da bir çok ülkeye gittiğini, farklı ülkelerde futbol oynadığını belirten Song, şunları kaydetti:

"Bana Rigo neredeydin, ne yaptın derseler, benim hatırladığım Türkiye'de oynadığım 7 yıl. Benim Türkiye'de geçirdiğim 7 yıllık zaman dilimini herhangi bir şekilde diğerleriyle kıyaslamam mümkün değil. Hep bir şeyler beni oraya doğru yönlendiriyor. En son Kamerun Cumhurbaşkanı beni heyetine dahil etti, Türkiye'ye götürdü. Cumhurbaşkanlığına kadar çıktım ve bunu hiç bir zaman unutamam. Türkiye'deki en yüksek makama kadar çıktım. Onun mutluluğunu hala tutuyorum.

O kadar zaman Türkiye'de vakit geçirdim. Bu zamanın büyük kısmı Galatasaraydı. Şimdi insanlar bana hep soruyor ve benden bekliyor, 'Galatasaraylıyım de, Galatasaray'ı destekle.' Ben ne Galatasaraylıyım diyebilirim, ne Fenerbahçeliyim diyebilirim. Ben Türkiye aşığıyım, onu söyleyebilirim. Herkes benim bir Fenerbahçeliyi gördüğümde ne hissettiğimi tahmin edemez. Ben bir Fenerbahçeliyi gördüğümde, bir dostluğu, bir samimiyeti, bir sevgiyi hissediyorum. Fenerbahçeli birisini değil. Önce bunları hissediyorum. Onun için ben Türkiyeliyim, Türkiye'nin temsilcisiyim. Çok uzağım doğru, fazla da gidip gelemiyorum ama Türkiye'deki herkes bilsin ki onlar için uğraşan, onların yetiştirdiği, onların yükselttiği bir Rigo var. Ben onların hepsine, Fenerbahçelisi, Galatasaraylısı, Trabzonsporlusu ama hepsine, Türk halkına çok müteşekkirim. Onlara çok sadık ve vefakar olduğumu bilmelerini istiyorum."

Song'un Türkiye aşığı olduğuna ve Fenerbahçelilere yönelik sözleri alkışlarla karşılandı.

"Beni kabul eden, beni yetiştirip gün yüzüne çıkartan Türkiye'ye çok şey borçluyum" diyen Song, "Bir şekilde kendi anlayışımla Türkiye'yi buraya getirdim. Türkiye'ye ait bir bina, Türkiye stili, Türkiye mimarı, Türkiye malzemesiyle, Türkiye'yi buraya getirdim ve Yaounde'nin en prestijli binası benim binam ve bir Türk eseri. Dolayısıyla ben burada Türkiye ile hep iç içeyim. Onun dışında Türkiye'nin şunu bilmesi gerekir, sözler, laflar bunlar uçacak geriye kalan fiiller ve aksiyonlardır. Türkiye görecek ki ben hep Türkiye lehine çalışan, gayret eden birisiyim. Futbolu bıraktım, ticarete başladım, Türkiye'de. Aklım Türkiye dışında bir yere ermiyor. Öyle yetiştim, yapacak bir şeyim yok" ifadelerini kullandı.

Bozdağ da "Ben, bu güzel düşüncelerinden, Türkiye'de spora yaptığı katkılardan, Türkiye ile Kamerun'un ilişkilerinin gelişmesine verdiği katkılardan dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum. Song, sadece Kamerun'a ait değil aynı zamanda Türkiye'ye de ait, biz öyle görüyoruz" diye konuştu.

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler