LİGLER
 • TakımOPAv
 • 1. Galatasaray306336
 • 2. Beşiktaş306234
 • 3. Medipol Başakşehir306222
 • 4. Fenerbahçe306030
 • 5. Trabzonspor30469
 • 6. Göztepe3044-5
 • 16. Osmanlıspor FK3032-6
 • 17. Gençlerbirliği3030-14
 • 18. Karabükspor3012-50
 • Tümü
YENİ HABERLER
"3 takıl klişesi bitti"
"3 takıl klişesi bitti"
17 Mayıs 2010 16:26
Çalımbay: Kafalardaki üç büyük takım klişesi bitti

Eskişehir Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Bursaspor’un şampiyon olmasıyla birlikte kafalardaki üç büyük takım klişesinin sona erdiğini söyledi.
 

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin davetlisi olarak Edirne’ye gelen Çalımbay, eskiden üç büyüklerden sonra Anadolu’dan Trabzon takımının olduğunu şimdi ise buna Bursaspor’un eklendiğini belirtti.
 

“Kafalardaki üç büyük takım klişesi bitti. Bence zor artık.” diyen Çalımbay, “Eskiden bir Trabzon takımı vardı Anadolu’dan şimdi Bursa geliyor. Her sene bir takım garanti yukarıya oynar. Diğer takımlar da maddi yönden güçlendiği için bundan sonra şampiyonluk üç büyükten birinin olacak diye bir şey kalmadı.” dedi.
 

Bursaspor’un şampiyon olmasını gayet normal bulan Rıza Çalımbay, “Olması gereken buydu. Geçen yıl ve ondan önceki yıl Sivasspor bunu yapabiliyordu. Ama fırsatı değerlendiremediler. Bursaspor iyi değerlendirdi. Bursaspor takımının iyi olmasının yanında diğer takımların kötü olması etkili oldu. Eğer takımda bir başarı varsa bu bir ekip işidir. Başta Ertuğrul hoca olmak üzere yönetim kurulu ve taraftar, teknik heyet hepsi birleşir bu başarı öyle olur.” açıklamasında bulundu.
 

Gelecek yıl Anadolu takımlarından birçoğunun yukarılara oynayacağını anlatan Eskişehir Teknik Direktörü, “Bursa, Eskişehir, Ankaragücü ve potansiyeli yüksek diğer takımlar var. Eskişehir ve Bursa’nın taraftarı bambaşka. Futbol potansiyeli çok iyi olan yerler. Kayseri maddi yönden güçlü oldukları zaman şampiyonluğa oynayacak takımlar. Sivasspor ikinci ligden gelip kendini toparladıktan sonra yukarıya oynadığı. Onun olmaması için bir neden yok. Hiçbir Anadolu takımı diğer takımlardan korkmuyor. Bu duydu vardı zaten. Kendi sahamızda büyük takımların hiçbirisine yenilmedik. Sadece Beşiktaş mağlubiyetimiz var. Yani kimse kimseden korkmuyor artık. Rahatlıkla oynayabiliyor.” açıklamasında bulundu.
 

Yıllarca emek verdikleri takımlarında teknik direktör olarak barınamamalarının nedenini kendilerine sabır gösterilmediğine bağlayan Çalımbay, “Sabredemiyorlar. Yani onlar ille hemen başarı gelsin istiyorlar. Bende olsun Ertuğrul hocada olsun huzur içinde bir türlü orada çalışamadık. Rahat edemedik. Hâlbuki biraz taraftar sabretse biraz yönetim sabretse yüzyüz başarılı olursun ama işte orada tek hedef şampiyonluk, tek hedef bir an önce başarı olduğu için öyle bir şansın olmuyor. Bir de biz gittiğimizde Beşiktaş’ın en kötü gidiyorsun. Ben gittiğimde ligden, Türkiye kupası elinden gitmiş, Avrupa kupalarından elenmiş bir takımı devralıyorsun. Öyle veriyorlar. Ama maalesef yabancıya her türlü imkanı sunup veriyorlar. Biz şunu her zaman savunuyoruz yerli ve yabancı ayırımı yapmadan. Yerli antrenörler yabancı antrenörler kadar çok başarılı.” şeklinde konuştu. CHA

SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler