20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,126
 • BIST94.552
 • Dolar4,7410
 • Euro5,4899
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2584
 • İstanbul29 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya25 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zorunlu trafik sigortası primleri düşecek mi ?
Zorunlu trafik sigortası primleri düşecek mi ?
15 Şubat 2016 19:00
Başbakan Yardımcısı Şimşek, zorunlu trafik sigortasıyla ilgili çalışmalara açıklamalarda bulundu. Şimşek,'Riski düşük olanlara daha düşük primle bu sistemi iyileştirmemiz gerekiyor. Bu adımla birlikte sigorta primlerinin de düşeceğine inanıyorum' dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasıyla ilgili çalışmalara ilişkin, "Riski düşük olanlara daha düşük primle bu sistemi iyileştirmemiz gerekiyor. Biz sorunun kökenine iniyoruz. Bu adımla birlikte sigorta primlerinin de düşeceğine inanıyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TEPAV ve Dünya Bankası'nın "2016 Dünya Kalkınma Raporu" lansman toplantısı ve Türkiye Yatırım Fonu imza töreninin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili çalışmanın hatırlatılarak, kusurlu sürücülerin zararının şirketler tarafından karşılanmayacağına ilişkin ayrıntıların sorulması üzerine Şimşek, "Ben çalışmayı başlattım. Hazine şuanda bir taslak tasarı üzerinde çalışıyor. 

Yakında onu Bakanlar Kurulumuza, oradan Meclis'e getireceğiz. Bu prim tartışması yaşanıyor. O zaman bizim sorunun kökenine inmemiz lazım. Sorunun kökeni çok boyutludur. 

O boyutlardan bir tanesi kusurlu sürücülerin dikkate alınması gerekiyor. Bu önemli bir husustur. Sistemin öngörülebilir olması lazım. 

Yükleriyle masraflarıyla yılda 1.2 milyon kaza oluyor Türkiye'de. Bu kazalarda yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımız hayatını kaybediyor, 10 binin üzerinde vatandaşımız yaralanıyor. Bunların hepsinin sisteme getirdiği etkiler var. Yargı kararları var. 

Sistemi bir bütün olarak daha öngörülebilir ve bu çerçevede riski düşük olanlara daha düşük primle bu sistemi iyileştirmemiz gerekiyor. Onun için dün kapsamlı bir açıklama yapmıştım. 

Önümüzdeki dönemde buna ilişkin bir taslak tasarıyı inşallah Meclisimize göndereceğiz. Biz sorunun kökenine iniyoruz. Burada popülist bir yaklaşım yok. Primler çok yüksek, zorla aşağı indirelim diye. Özel sektörün yaptığı bir sigorta. 

Sigortaladığınız risklerin getirisinin, götürüsünün dengeli olması lazım. Sistemin öngörülebilir olması lazım. Bir bütün olarak bakacağız. 

Bu adımla birlikte ben sigorta primlerinin de düşeceğine inanıyorum. Biz oturup yasa yapacağız. Yargı keyfi uygulama içerisinde olamaz. Bizdeki yasalar yargıyı bağlar" yanıtını verdi.

"BİZİM İŞGÜCÜ PİYASASINI DAHA ESNEK KILACAK REFORMLAR YAPMAMIZ LAZIM"

Bir gazetecinin işsizlik rakamlarının açıklandığını hatırlatması üzerine Şimşek, şunları kaydetti:
"Türkiye'de biz son 12 ayda 800 binin üzerinde vatandaşımıza iş imkanı bulmuşuz. 

Ama gelin görün ki yanlış yatırlamıyorsam 840 bine yakın yeni vatandaşımız da daha doğrusu işgücüne katılım oranı öyle bir artmış ki işgücüne katılım oranından dolayı ilave bir 840 bin yeni iş arayan var. Bir de çalışma çağındaki nüfus hızla artıyor. 

Türkiye'nin hızla reform yapması lazım. İşte o nedenle güvenceli esneklik dediğimiz reform paketini Meclis'e biz gönderdik. 

Bu çok önemli. İnşallah yakında yasalaşır. Çünkü part time çalışmadan tutun diğer esnek çalışma modellerine kadar Türkiye'nin ciddi bir ihtiyacı var. Türkiye reform yapmadan işsizliği yüzde 10'ların altına kalıcı olarak zor çeker. 

Bu kadar teşvike, bu kadar desteklere rağmen biz şuanda işsizlik oranını ancak yüzde 10 civarında tutabiliyoruz. Bizim işsizlik oranını kalıcı olarak yüzde 10'un altına çekmemizin tek yolu var, o da dünyanın başarılı ülkelerindeki yoldur. 

Reformla işgücü piyasasını daha çok esnek hale getirmemiz. Bugün Amerika'da işgücü piyasası son derece esnektir. İşsizlik şuanda yüzde 5'in altına doğru gidiyor. Avrupa'da işgücü piyasası esnek değildir ve işsizlik oranı yüzde 10'nun üzerinde seyrediyor. 

Bu kadar açık ve net. Bizim işgücü piyasasını daha esnek kılacak reformlar yapmamız lazım. Başka kolaycı bir çözüm yolu yoktur ama son aylık açıklamada ben kötü bir trend görmüyorum. İşsizlik oranında biraz geçen seneye göre bir gerileme söz konusu. 

800 binin üzerinde istihdam söz konusu. Dolayısıyla son açıklanan veriler aslında olumlu veriler. Ama daha çok istihdam için daha çok yatırım için çabalıyoruz. 

O nedenle bir taraftan yatırım iklimini iyileştirmeye çalışıyoruz, bir taraftan da işgücü piyasası reformuyla daha çok kişiye daha esnek şartlarda istihdam sağlayacağız."

 // hasan erdoğan
SERVİS İLE EXBERLERİN ORTAK ÇALIŞTIĞI SÜRECE ZORUNLU SİKORTALAR DÜŞEMEZ ŞÜNKÜ EXBERLER HASRA GÖRE DEĞİL KENDİNE DÜŞECEK PAYA GÖRE HASR TESPİTİ YAPIYORLAR TAHMİN YAAPMIYORUM YAŞADIM GÖRDÜM BİR KAZADA ARACIMIN ÖN FARI KIRILDI OLY POLİSİN ÖNÜNDE OLDU KIRMIZI IŞIKTA DURAN ARACIMA VURDU SEVİSE GİTTİM EXBER ORAYI KENDİNE MEKAN EDİNMİŞ İÇERİDE OTURUYOR ARAÇ GELDİ BAK DEDİLER ARACA BAKMADAN 3500 YAZ DEDİ BEN TEPKİ İLE KENDİ USTAMA GİTTİM EXBER ORAYA GELDİ VE 350 TL YAZDI FAR 180tl diyerleri 100 tl 280...
16 Şubat 2016 17:00
1
 // 1
yüzde 300 e ve hatta fazlasına varan zamdan bahsediyoruz hala risk sistemi diyorsunuz ayıp günah yazık ne trafik sorunu çözülür böyle nede vatandaşın derdi yaptığınız çok ayıp sadece konuşup duruyorsunuz.Memura dağıtmaya gelince ve bizi soymaya gelince 1 günden az.bir sürede kanunu hallediyorsunuz .......
15 Şubat 2016 20:09
isteseniz şu an çıkarırsınız
 // ahmet
sürekli açıklama yerine milleti rahatlatacak icraat bekliyoruz mümkünse hemen...
15 Şubat 2016 19:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler