YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Zorunlu askerlik kaldırılsın"
"Zorunlu askerlik kaldırılsın"
13 Kasım 2011 12:09
DP lideri Namık Kemal Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada zorunlu askerliğin zaman geçirilmeden kaldırılması ve profesyonel orduya geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, zorunlu askerlik sisteminin kaldırılması ve profesyonel orduya geçilmesi gerektiğini savundu.

Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, askerliği ''profesyonel bir iş'' olarak nitelendirdi.

Profesyonel orduya geçilmesi gerektiğini vurgulayan Zeybek, açıklamasında ''Türkiye bir an önce doğruyu yapmalı ve profesyonel orduya dönmelidir. Bir saniye bile gecikmek yanlıştır. Zorunlu askerlik kaldırılmalı, profesyonel ordu kurulmalıdır'' ifadelerine yer verdi.

Zorunlu askerlik sisteminin kaldırılması gerektiğini savunan Zeybek, orgeneraline kadar ordunun profesyonel askerlerden oluşması gerektiğini bildirdi. Avrupada hiçbir ülkede zorunlu askerliğin olmadığına dikkati çeken Zeybek, şunları kaydetti:

''Zorunlu askerlik, tarihimizin bozulma döneminde bize sokuşturulmuş olan bir sistemdir. Bizim tarihimizde böyle bir sistem yoktur. Bizim ordumuz, Tanzimata kadar profesyonel ordudur, Yeniçeriler, Sipahilerdir. 'Her Türk asker doğar.' Niye  Her Türk askerlik yaparsa, bilimi kim yapacak  Tam tersine bizim tarihimizde 19. yüzyılın ortalarına kadar, zorunlu askerlik yok. Tamamen yetişmiş, meslekten askerlik var, erinden en üst rütbelisine kadar. Yedek subaylık sistemi kökünden yanlıştır. Osmanlı, okumuş adama o kadar değer veriyordu ki, 1914 yılına kadar okumuşları askere almıyordu. 1914'e kadar bizim tarihimizde yedek subay diye bir kavram yoktu. Yedek subaylık, 1914'te Türk ordusunu yöneten Almanların bir tercihi ve zorlamasıdır.''

AA

bravolar size
 // davud
Daha yeni mi jeton düşmüş acab yıllardır söyleniyor bu!!!...
13 Kasım 2011 22:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler