YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeyid Aslan'dan ceza açıklaması
Zeyid Aslan'dan ceza açıklaması
19 Temmuz 2013 18:13
AK Parti'li vekil Aslan, AK Parti Disiplin Kuruluna sevk edilmesine ilişkin "Suçun karşılığı ne ceza gerektiriyorsa o verilebilir, onun dışında verilecek ceza hukuk ve demokratik ilkelere aykırılık teşkil edecektir" dedi.

AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, memleketi Tokat'ta kaldığı otelin lobisinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir basın mensubunun, "Gazetelerde en az ceza verilecek diye haberler çıktı. Ne söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Aslan, "Ben bu konulara pek fazla girmek istemiyorum. Türkiye bir hukuk devletidir, kim bir suç işliyorsa hukuk devletinde her suçun karşılığı bir ceza vardır" diye konuştu.

Aslan, şunları söyledi:

"Suçun karşılığı ne ceza gerektiriyorsa o verilebilir, onun dışında verilecek ceza hukuk ilkelerine ve demokratik ilkelere aykırılık teşkil edecektir. Eğer bir suç işlediğimiz ya da bir yanlış yaptığımız düşünülüyorsa, onunla ilgili bir süreç başlatılmışsa süreci başlatanlar zaten işlendiği ifade edilen suç ya da kabahatin karşılığı neyse onu teklif edebilirler. Onun dışında zaten bir teklif yapmaları mümkün değil. Bir suça verilecek cezanın hafif ya da çok olup olmadığının takdirini belirleyecek olan kanunlardır. Bir suç var mıdır, bir kabahat var mıdır bu da ayrı bir tartışma. Aslında geriye doğru baktığımızda söylenecek çok şey var ama mevcut siyasi kimliğimiz bazı şeylerin söylenmesini şu an için engelliyor. Ama zamanı gelir, bizim de mutlaka söyleyecek sözlerimiz olacaktır. Bu ülkede kimse dokunulmaz değildir."

"Dostane sohbetten öte hiçbir şey yoktur"

Bir basın mensubunun "Sarf ettiğiniz sözler için pişman mısınız?" sorusunu Aslan, "Yani sarf edilen derken bir hakaret içeren, rencide eden, aşağılayan hiçbir sözün olmadığını burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. Orada 12 yıl birlikte çalıştığımız, her gün Meclis bahçesinde birlikte oturup sohbet ettiğimiz, şakalaştığımız gazeteci arkadaşlarla yapılan  dostane sohbetten öte hiçbir şey yoktur. Biz, bugün, 12 yıl boyunca orada sohbet ettiğimiz gazeteci arkadaşlarımızın o sohbetler esnasında söyledikleri esprileri bugüne kadar kimseye paylaşmadık, onların da şahsen bunu bir dost esprisi olarak kabul etmeleri ve orada kalması gerektiğini düşünüyorum. Eğer burada sitem etmesi gereken varsa aslında benim. Olayın çok farklı noktalara çekilmesine yorum yapmak istemiyorum" şeklinde yanıtladı.


İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler