YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybek'ten "27 Mayıs" çıkışı
Zeybek'ten "27 Mayıs" çıkışı
17 Şubat 2011 14:35
Bursa'da düzenlediği toplantıda "Başkanlık sistemini"nin tehlikesine dikkat çeken DP lideri Namık Kemal Zeybek, bu sistemin Türkiye'nin dağılması anlamına geldiğini söyledi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, ''27 Mayıs davası açılmalıdır. Ortada kimse yoksa bile sembolik olarak bu dava açılmalıdır'' dedi.

Zeybek, Bursa'da Altınceylan Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, bugün Türkiye'de sistemin ''başbakanlık sistemi'' haline geldiğini, Başbakan'ın milletvekillerini, cumhurbaşkanını ve her hareketi tayin eder hale geldiğini öne sürdü.

''Başbakan, hedeflediği cumhurbaşkanlığı da kendisine yetmez hale gelmiş, 'başkanlık sistemi' diyerek ABD'nin başkanlık sistemini Türkiye'ye getirmeyi hedeflemektedir'' diyen Zeybek, bunun son derece tehlikeli bir girişim olduğunu, 'Türkiye'nin dağılması' anlamına geleceğini iddia etti.

Zeybek, ''başkanlık sistemi'' ile valilerin halk tarafından seçileceğine değinerek, şöyle devam etti:

''Bu, Türkiye'de 81 devlet kuruyorsunuz demektir. Bir şeyi unutmayalım; Güneydoğu'da bazı illerimizde bugün iktidar partisinin il binalarının önünde çevik kuvvet beklemekte. O bölgede valilerin, vatandaşların serbestçe oy vermesine engel olan ve kendi adaylarını zorla seçtiren terör örgütünün istediği ismin seçildiğini düşünün. Valiye, belediye başkanına ve o vilayetlere verilecek sınırsız yetkileri düşündüğünüz zaman sonunun nereye varacağını bir düşünün.''

Türkiye'de demokrasiyle başlayıp faşizme doğru yürüyen bir gidişat olduğunu öne süren Zeybek, ''Hem sivil sözü hem diktatörlük sözü bir araya gelmez. O, Hitler'in ve Mussolini'nin giydiği elbiseleri askeri üniforma zannediyor. Onlar askeri üniforma değil, parti üniformasıdır'' diye konuştu.

Zeybek, bir gazetecinin, ''Darbe yapacakları iddiasıyla birçok kişi tutuklandı. Bu konudaki yorumunuz nedir'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''İddiaların doğru olup olmadığını bilmiyorum. Ancak burada ilginç bir durum var. AK Parti'ye karşı darbe yapmak hayalini kurduğu, planlamasını yaptığı, sohbetini yaptığı iddia edilen birtakım insanlarla ilgili davalar açılıyor. Onlar AK Parti'ye karşı yaptıkları için mi, hükümete yaptıkları için mi yargılanıyorlar? Neden 28 Şubat sürecindekilere dava açılmaz? Biz bu soruları soruyoruz. Neden 12 Eylülcülerle ilgili bu kadar şamata yapıldı? Kağıtlar, mektuplar okundu, ağlanıldı, sızlanıldı. Hani davalar nerede? Ben 27 Mayıs'ın dahi yargılanması taraftarıyım. 27 Mayıs davası açılmalıdır. Ortada kimse kalmasa bile sembolik olarak açılmalıdır. 27 Mayıs'ı gerçekleştirenler, o hukuku rezil eden insanlar da yargılanmalıdır. Ölü bile olsa yargılanmalıdır, mezarlarında yargılanmalıdır. Bu ülkede demokratik zihniyetin tam gelişmesi için bu yapılmalıdır. 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ı yapanlar yargılanmalıdır.''

AA

BUKALEMUN
 // M.K
Ben bu beyefendiyi bir türlü cözemedim. Meslegi veya görevi ne acaba.
Gittigi parti veya kurulus ne dikis tutuyor nede gittikten sonra?...
18 Şubat 2011 16:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler