YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zana'ya yargıdan iyi haber
Diyarbakır bağımsız Milletvekili Leyla Zana, '3. Yargı Paketi'nden yararlandı.
Zana'ya yargıdan iyi haber
17 Temmuz 2012 / 13:21 Güncelleme: 17 Temmuz 2012 / 13:27

Diyarbakır'da 2007 yılındaki Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada ''suç ve suçluyu övme'' suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan Diyarbakır bağımsız Milletvekili Leyla Zana, ''3. Yargı Paketi''nden yararlandırıldı. Mahkeme, Zana hakkındaki davanın ertelenmesine karar verdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan Leyla Zana katılmazken, avukatı Mesut Beştaş hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanık hakkındaki davanın ''3. Yargı Paketi'' kapsamında değerlendirilmesi talep ederek, ''Her ne kadar sanık hakkında 'suç ve suçluyu övmek' suçundan TCK'nın 215/1. maddesi gereğince cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de sanığın eyleminin 6352 sayılı yasa hükümleri kapsamında kaldığı anlaşıldığından, sanık hakkındaki kovuşturmanın ertelenmesine karar verilmesi mütalaa olunur'' dedi.

Sanık avukatı Beştaş, cumhuriyet savcısının mütalaasına tamamen iştirak etmediklerini belirterek, müvekkili Zana hakkındaki davanın yeni yasa kapsamında düşürülmesine karar verilmesi gerektiğini savundu.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, sanık Zana hakkındaki davanın ''6352 Sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Yasanın geçici 1. maddesinin b bendi gereği'' davanın ertelenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Zana'nın 3 yıl içinde ''basın yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle, temel şekli itibarıyla adli para cezasını ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bir suç işlemediği takdirde'' hakkındaki davanın düşürülmesini de kararlaştırdı.


-Yargıtay bozmuştu-


Sanık Zana, Diyarbakır'da 2007 yılındaki Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmasında ''terör örgütünün propagandasını yaptığı'' gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Zana'nın avukatı Beştaş, yaptığı açıklamada, dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, ''Mahkemenin suç vasfında yanılgıya düştüğü'' gerekçesiyle kararı bozduğunu belirterek, ''Yargıtay, Zana'nın 'Suç ve suçluyu övmek' suçlamasıyla yargılanmasına karar vermişti. Bu karar üzerine yargılama yeniden görülmeye başlanmıştı'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler