YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Zamanaşımı kaldırılsın' teklifi
'Zamanaşımı kaldırılsın' teklifi
06 Aralık 2011 22:23
CHP, bazı suçlarda zaman aşımının kaldırılmasını öngören kanun teklifi hazırladı.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinde, ''kasten öldürme'', ''kasten öldürmenin nitelikli şekilde işlenmesi'', ''İşkence'', ''ağırlaşmış işkence'' ve ''çocukların cinsel istismarı'' gibi suçlarda zaman aşımına ilişkin hükümlerin uygulanmaması öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, zaman aşımı düzenlemesi ile amaçlananın; uzun zaman önce işlenen suçlar nedeniyle insanların suç isnadı ile karşılaşmalarının yaratabileceği haksızlığın önüne geçmek ve geçen zaman nedeniyle maddi gerçeğe ulaşmanın güçleşmesi olduğuna dikkat çekildi.

Gerekçede, şöyle denildi:

''Ne var ki yaşam hakkı, çocukların cinsel dokunulmazlığı ve işkence suçlarının soruşturulması ve kovuşturulmasının belli bir süreye bağlanmış olması sadece bozulan kamu düzeninin tesisi bakımından değil, ayrıca kamu vicdanı ve mağdurlar ve maktul yakınları bakımından da ayrı bir anlam ifade etmektedir. Zira bu suçlarla ihlal edilen haklar, niteliği gereği diğer hak ihlalleri arasında özel bir öneme haizdir. Özellikle de yaşam hakkının olmadığı bir yerde diğer haklardan söz etmek olanaksızdır. Bu nedenle zaman aşımı uygulamasının failler tarafından suistimal edilmesinin önüne geçilmesi bu suçların zaman aşımından istisna tutulmaları ile mümkündür.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler