YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yüzde 47, marjinal bir oy değil"
"Yüzde 47, marjinal bir oy değil"
"Yüzde 47, marjinal bir oy değil"
25 Nisan 2008 / 16:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ahmet Sözcan'ın haberi


AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem’in seçim bölgesindeki yerel bir gazeteye verdiği demeç gündeme bomba gibi düştü. AK Parti’nin aldığı yüzde 47 oyun ülke için iyi olmadığını söyleyen Erdem, başörtüsünü üniversitelerde serbest bırakan anayasa değişikliği paketinin de yanlış olduğunu savundu. Erdem, AK Parti’de soğuk duş etkisi yapan röportajın ardından bugün Meclis’te gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.


SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM


Türban konusu Türkiye’nin bir sorunu ama önceliği olmadığını ifade ettim. “Ne politik önceliği ne dini önceliği var” dedim. Evet sözümün de arkasındayım. Bunun çözümünün üniversitelerle vesaireyle mutabakatla kendiliğinden olması lazım. Çözülmeli mi? Çözülmeli. Üniversitelere herkes girebilmeli. Kıyafeti ne olursa olsun. Benim görüşüm bu. Bunları daha önce de söyledim. Şimdi çözüldü mü türban peki? Ben çözüm metodunun bu olmaması gerektiğini söylüyorum. Tekrar tekrar söyledik. Türkiye’nin dönüp dolaşıp aynı siyasi krizlere girmesinin Türkiye’ye büyük zarar verdiğini onun için herkesin bundan ders alarak muhalefetin iktidarın devletin çeşitli kurumlarının Türkiye’yi bu sıkıntılara sokmamasını el birliği yapmasını söylüyorum..


YÜZDE 53 ENDİŞELİ


Merkez parti imajını veremedik diyorum. Biz, 'merkez sağ partiyiz' diyoruz. Yüzde 47 de oy aldık. Bu marjinal bir oy değildir. Türkiye'nin her kesiminden oy aldık ama bizim partimiz hakkında da endişeler var. Bu nereden kaynaklanıyor? 'Bunları iyi analiz edip gidermemiz, merkez parti imajını vermemiz lazım' diyorum. Şimdi yüzde 47 oy aldık ama yüzde 53'te ciddi endişe olduğu anlaşılıyor bu olaylardan. Bunların tahlil edilmesi lazım. Türkiye'de partiler dengesi oluşmadı. Eğer partiler yelpazede yerlerini tam olarak alabilse, merkez sağ-merkez sol partiler olabilse, bu kadar oy farkları olmaz diyorum. Batı'da partiler yüzde 1-2 oy farkıyla iktidara geliyor. Bu denge olduğu zaman Türkiye'de bu sıkıntılar yaşanmaz.


ULUSALCILARA DA TENKİTLERİM VAR


Şimdi ulusalcılar diyorum benim onlara da tenkitlerim var. Bakıyorum eski komünizme yakın görüşleri savunanlar bazı milliyetçiler ulusalcı oldu. Ulusalcılık nedir diye bakıyorum her şeye karşı olmak. Yabancı sermayeye, Avrupa Birliği’ne, ABD’ye… Peki ne yapacağız kardeşim karşıyız da ne yapacağız? O zaman Türkiye nasıl bir ülke olur içine kapanık dünyayla ilişkisini kesmiş fakir zavallı bir ülke olur. Benim bu röportajım sadece AK Parti’yle de ilgili değil. Ben partinin üyesiyim. Partinin güçlü olmasını ülkeyi daha ileriye götürmesini arzu eden bir kişiyim. İyi niyetle yapılmış bir sohbet. Bunun abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Benim bu eleştirilerime herkesin aklı selimle yaklaşması gerektiğini düşünüyorum.


PARTİMDEN TEPKİ GELMEDİ


Erdem, görüşlerinin Başbakan Erdoğan’la taban tabana zıt olduğunun hatırlatılması üzerine de “Başbakan hangi sözlerime itiraz edebilir bilmiyorum. Türkiye’nin bu duruma düşmemesini ifade ediyorum. Bunda ne var yani. Bunda neye itiraz edecekler?” diye konuştu.


ERDEM’İ DESTEKLEYEN BAŞKA VEKİLLER VAR MI?


"Bilmiyorum. Ben, 'desteklensin, desteklenmesin' diye bu mülakatı vermiş değilim. Bu mülakat, ilgili gazeteden uzun süredir talep ediliyordu. Oturduk, konuştuk. Ben, bir vatandaş olarak, 40 yılı aşkın bu devlete hizmet etmiş, devletin çok üst seviyelerinde görev yapmış bir kişi olarak, bu devleti iyi bilen bir kişi olarak görüşlerimi ifade ettim"


AK PARTİ’NİN YENİ TURHAN ÇÖMEZ’İ


AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem’in yaptığı zehir zemberek açıklamalar siyaset kulislerinde “Erdem AK Parti’nin yeni Turhan Çömez’i mi?” sorusunun sorulmasına yol açtı. AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, "partiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle" eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'i partiden ihraç etmişti.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler