YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzde 10 seçim barajı düşürülüyor
Yüzde 10 seçim barajı düşürülüyor
03 Ağustos 2012 07:28
Yüzde 10 seçim barajı düşürülüyor

AK Parti, komisyona sunduğu anayasa değişiklik teklifinde seçim barajının dayanağı olan düzenlemeye yer vermeyerek, yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi için ilk adımı attı

AK Parti, AB birliği başta olmak üzere Türkiye'nin hem yurtdışı hem de yurt içinden eleştiri aldığı yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi için adım attı. AK Parti, anayasa değişiklik teklifinde seçim barajının dayanağı olan düzenlemeye yer vermedi. AK Parti'nin, Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu teklifinde bazı düzenlemeler şöyle sıralandı:

KAPI ARALANIYOR

Yüzde 10'luk seçim barajının dayanağını anayasanın "seçim kanunları, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde düzenlenir" fıkrası oluşturuyor. Anayasa Mahkemesi, bu hükme dayanarak yüzde 10'luk barajı iptal etmedi. AK Parti'nin teklifinde, bu düzenlemeye yer verilmedi. Anayasanın bu şekilde kabul edilmesi halinde seçim barajının da daha aşağı çekilmesi gündeme gelebilecek. Anayasa Mahkemesi, "yönetimde istikrarı zedeler" gerekçesiyle barajın düşürülmesini iptal edemeyecek. Avrupa ülkeleri içinde en yüksek seçim barajı Türkiye'de. Yüzde 7'lik baraj ile Türkiye'yi Rusya izliyor. Almanya, Belçika, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Moldova, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya yüzde 5, Avusturya, Bulgaristan, İtalya, Norveç, Slovenya, İsveç yüzde 4, İspanya, Yunanistan, Romanya, Ukrayna yüzde 3, Danimarka yüzde 2, Hollanda yüzde 0.67 baraj uyguluyor.
AK Parti, seçim yasalarında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılan seçimlerde uygulanmaması hükmüne de önerisinde yer vermedi.
Din ve vicdan özgürlüğü maddesinde mahalle baskısına karşı düzenleme de istendi. Öneride, "kimsenin, dini inanç ve kanaatlerinden ve inancının gereklerini yerine getirmemekten dolayı kınanamayacağı, suçlanamayacağı ve farklı bir muameleye tabi tutulamayacağı" ifadesi yer aldı.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, One Love festivalinde içki içilmesinin yasaklanmasına dayanak olarak gösterdiği, gençlerin alkol, uyuşturucu, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklara karşı korumasına ilişkin devletin gerekli önlemleri almasını düzenleyen maddeye yer verilmedi. (Sabah)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler