YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yumurta atanı atarım"
"Yumurta atanı atarım"
12 Nisan 2010 08:05
Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal'ın iddialarına net yanıt verdi...

Erdoğan, Van’da Baykal’a saldıranlar arasında partilisi çıkarsa, anında ihraç edeceğini söyledi

AMERİKA’YA GİTTİ

ABD yolculuğu öncesi, Baykal’ın Van’daki saldırı suçlamasını yanıtlayan Erdoğan, “Her şeyin hesabını Baykal’a verecek değiliz. Yine de araştırıyoruz. İddia edilen kişi o gün İstanbul’daymış” dedi.

ARAŞTIRIYORUZ

İçişleri Bakanı’nı olayı incelemesi için görevlendirdiğini söyleyen Erdoğan, “Bir mensubumuz olayların içindeyse, barındırmam, anında ihraç ederim. Partimiz fikre dayalıdır” diye konuştu.

‘Anında ihraç ederim partimde barındırmam’

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Baykal’ın Van’da AK Partililer tarafından yumurta ve taş yağmuruna tutulduğu iddialarına ilişkin tartışmaya son noktayı koydu: Her şeyin hesabını Sayın Baykal’a verecek halimiz yok. Ne olursa olsun eğer partimin herhangi bir mensubu bu olayların içinde ise partimde barındırmam. Anında ihraç ederim

Başabakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak katılacağı  Washington’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenledi. 50’ye yakın devlet başkanının katılacağı zirvenin temel amacının, yeterli güvenlik ve emniyet tedbiri altında bulunmayan nükleer malzeme ve tesisin güvenliği için atılacak adımları belirlemek olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine bölgede nükleer silahlanma istemediklerinin altını çizdi. “Bu hangi ülkede olursa olsun buna karşı yaklaşımımız bellidir. Bu İsrail’de de, İran’da da olsa bizimiçin değişmez” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

DÜNYAYA NÜKLEER ÇAĞRISI

“İran konusunda bu kadar hassas olan dünyaya çağrımız olacaktır. Çünkü İran diyor ki bende böyle  bir şey yok. Ama ben tabii hafıza kayıplarını okuyamam. Atom Enerjisi Kurumu’nun kesinleşen bir şey ortaya koymadığını ama İran’ın şeffaf olmadığını, ihtimaller üzerinde durulduğunu görüyoruz. Yoğun diplomasi ile sürecin devamını ve çözümünü arzuluyoruz.” İsrail’in ise Atom Enerjisi Kurumu’nun üyesi olmadığını hatırlatan Erdoğan, “Kendilerinin nükleer silahı olduğunu kabul ediyorlar. İsrail’e karşı herhangi uluslararası camianın bir tutumunu görmedik. Uluslararası camiaya diyeceğiz ki niçin bir tutum takınmıyorsunuz. Atom Enerjisi Kurumu’na üye olmak suç mu? Bölgede bu konudan rahatsızlık duyuyoruz” şeklinde konuştu.

‘PRİM VERMEYİZ’

Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Van’da uğradığı yumurtalı saldırı ile ilgili görüşlerini de açıklayan Erdoğan, “Her konu ile ilgili açıklama yapmama gerek yok. İçişleri Bakanıma ‘inceletin’ dedim. Gönderdi. Daha gerçekçi uygulama olurmu. Her şeyin hesabını Sayın Baykal’a verecek halimiz yok. Ancak iddia edilen kişi o gün İstanbul’da olduğunu açıkladı. Ne olursa olsun eğer partimin herhangi birmensubu bu olayların içinde ise partimde barındırmam. Anında ihraç ederim. Hemen disipline sevk ederim. Bizim partimizde bu tür bir yaklaşım tarzı yer alamaz. Barınamaz. Partimizi bu tür fiili eylemlere dayalı anlayış üzerine değil düşünce fikre dayalı anlayış üzerine bina ettik. Bu güne kadar böyle bir sıkıntı yaşamadık. Bundan sonra da asla prim vermeyiz” diye konuştu.
Baykal’ın Cumhurbaşkanı’na yaptığı Anayasa değişikliği ile ilgili öneriye de sert çıkan Erdoğan, “Cumhurbaşkanı’nın görevi nerede başlar nerede biter. Bunu belirlemek lazım. Cumhurbaşkanı yasama organı başında değil. Yasama organı çalışmasını yapacak. Sayın Cumhurbaşkanı’na gidecek. Cumhurbaşkanı ondan sonra bu yasada yanlışlıklar eksiklikler varmı yok mu inceledikten sonra ya iade eder ya da onaylar. Bunu görmeden Sayın Baykal nedense Sayın Cumhurbaşkanı’nı siyasallaştırmanın gayreti içine giriyor” dedi.

BAYKAL ŞARK KURNAZI

CHP Lideri’nin şark kurnazlığı içerisinde olduğunu iddia eden Başbakan Erdoğan, “Açıklamayı dinlediğiniz zaman garip şeyler var. ‘Desteği verelim. 3 maddeyi Cumhurbaşkanı iade etsin. Ve bunları referanduma götürecek şekle dönüştürsün.’ Böyle sıradan rasgele konuştuğumuz zaman görüntü hoş gibi görünüyor. Her türlü olumlu adıma varız. Ama şark kurnazlığına gelince Sayın Baykal kadar o şark kurnazlığını da ona yaparız” uyarısında bulundu.

Ermenistan konusu ABD’de konuşulacak

ZİYARETİNDE ABD Başkanı Obama ile yemek sonrası bir araya geleceklerini belirten Erdoğan “Öncelikli şüphesiz Ermenistan ile gelişmeler. Özel temsilci olarak Feridun Bey’i Ermenistan’a gönderdim. Mektubumu Sarkisyan’a kendileri ile ulaştırdım. Ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e Sinirlioğlu ile gönderdim. Ve bütün bu çerçeve içinde çalışmaları orada da değerlendirme fırsatı olacak” dedi.

MİNSK üçlüsünün daha aktif bir rol izlemesi gerektiği konusunu bir kez daha belirten Erdoğan “Sayın Obama ile konuştuk. Medvedev ve Sarkozy ile konuştuk. Kendileri daha yakın takip izleyeceğine dair sözü var. Şimdi ABD’de yine birlikte olacağız” dedi.

1 Mayıs’ta Taksim açılımı talimatı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması konusunda işçi konfederasyonlarının taleplerine yeşil ışık yaktı. Erdoğan gerekli talimatı İstanbul Valisi Muammer Güler’e verdiğini belirterek “Artık geçmişte olduğu gibi değil, emek ve dayanışma günü olarak belirlenmiş ve o gün bir yerde işçilerin yıllardır bekleyip kendilerine verilmeyen haktı. 1 Mayıs ile yetkiyi valimize verdik. Taraflarla konuşup bayram havasında kutlamalarını tavsiye ediyoruz. Şimdi de valimiz ve emniyet teşkilatımız gereğini yapacaktır” dedi.

Habertürk

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler